Toyota Sürüş Sırasında Atmosferden CO2 Emen Arabayı Test Ediyor

Elektrikli arabalar güzel bir fikir, ancak menzil ve batarya sorunlarının gerçekliği bu arabaları gerçekliğe geri götürüyor.

ToyotaGR Corolla Hidrojen Karbon Yakalama Teknolojisi
ToyotaGR Corolla Hidrojen Karbon Yakalama Teknolojisi

Carscoops'un haberine göre Toyota bu gerçekliği çılgın bir planla değerlendiriyor: Sürüş sırasında atmosferdeki karbondioksiti (küresel ısınmaya neden olan madde) yakalayan dahili filtrelere sahip otomobiller. Başka bir deyişle, sürücülerin her şeye sahip olabileceği vaat ediliyor: Fosil yakıtla çalışan uygun arabalarını sürerken o kadar çok CO2 emecekler ki iklim günahları affedilebilecek.

Şirketin hidrojen yanmalı GR Corolla'nın ön kısmına yerleştirdiği hava filtreleri, CO2'yi tek kullanımlık bir sıvıya enjekte etmek için motordan gelen atık ısıyı bile kullanıyor.

Ancak sorun şu ki, sistem şu anda bu motorlardan gelen emisyonların yalnızca bir kısmını yakalayabiliyor. Carscoops, filtrelerin bir pistte 20 tur sırasında yaklaşık 20 gram CO2'yi dönüştürdüğünü yazıyor — motorların tek bir galon benzin yakarak galon başına yaydığı binlerce gramdan çok uzak.

Gaza Basın

Sistem, bir aracın emisyonlarında anlamlı bir düşüş yaratacak şekilde ölçeklenebilir mi? Bu net değil. Ancak bu proje Toyota'nın elektrikli araçlara olan ilgisizliğinin bir başka göstergesi.

Şirket yetkilileri geçtiğimiz aylarda elektrikli araçların pazar payında bir tavan olduğunu düşündüklerini ifade etmiş ve gelecekte satılan araçların en fazla yüzde 30'unu oluşturacaklarını tahmin etmişlerdi.

Bu karamsarlık, vergi kredileri ve fiyat indirimleri şeklindeki politika havuçlarına rağmen elektrikli araçların satış rakamlarındaki fiili düşüşle ortaya çıkıyor.

Elektrikli araçların yeni pratik endişeleri beraberinde getirdiğine şüphe yok. Geçtiğimiz kış, dondurucu soğuklarda elektrikli araçların şarj tutmadığına veya hiç şarj olmadığına dair çok sayıda rapor geldi, bu da tüm bölgelerin elektrikli araçlar için uygun olmadığını gösteriyor.

Eğer Toyota gazlı araçları gerçekten çevreci yapabilseydi, can kulağıyla dinlerdik. Ancak bunu destekleyecek sonuçlara sahip olduğunda buna inanacağız.