Japonya'nın Ay'a İniş Aracı Ay Gecesinin Ardından Yeniden Canlandı

japonya uydu slim
Bir sanatçının çizimi, Japonya'nın SLIM iniş aracını Ay yüzeyindeki ters pozisyonunda gösteriyor. Görsel: JAXA

Ülkenin uzay ajansı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Japonya'nın Ay'a iniş yapan aracının iki haftalık Ay gecesinin ardından uyanarak bir sürpriz daha yaptığını söyledi.

İnsansız Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) geçen ay güneş panellerinin yanlış yöne bakmasına neden olan bir açıyla yere inmişti.

Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı (JAXA), güneşin açısının değişmesiyle iki gün boyunca hayata döndüğünü ve yüksek özellikli bir kamerayla bir kraterin bilimsel gözlemlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Karanlık geri döndüğünde tekrar uykuya daldı ve "zorlu Ay geceleri için tasarlanmadığından" JAXA yeniden uyanıp uyanmayacağından emin değildi.

JAXA Pazartesi günü X, eski adıyla Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "Dün SLIM'in yanıt verdiği bir komut gönderdik" dedi.

"SLIM, iletişim işlevini sürdürürken Ay'ın yüzeyinde bir gece hayatta kalmayı başardı!"

Açıklamada iletişimin "Ay'da öğle vakti olması ve iletişim ekipmanının sıcaklığının çok yüksek olması nedeniyle kısa bir süre sonra sonlandırıldığı" belirtildi.

Ancak, "Cihaz sıcaklıkları yeterince soğuduğunda operasyonlara devam etmek için hazırlıklar yapılıyor" diye de ekliyor.

Hassas iniş teknolojisi nedeniyle "Ay Keskin Nişancısı" olarak adlandırılan SLIM, 20 Ocak'ta hedeflediği iniş bölgesine indi.

Bu başarı Japonya'nın uzay programı için son dönemde yaşanan bir dizi başarısızlığın ardından bir kazanım oldu ve ülkeyi ABD, Sovyetler Birliği, Çin ve Hindistan'ın ardından Ay'a "yumuşak iniş" gerçekleştiren beşinci ülke haline getirdi.

Ancak araç inişi sırasında motor sorunları yaşadı ve yan yattı, yani güneş panelleri yukarı yerine batı yönüne bakıyordu.

Son haberler, JAXA'nın 17 Şubat'ta yeni amiral gemisi H3 roketini başarılı bir şekilde fırlatmasının ardından geldi ve yıllar süren gecikmeler ve önceki iki başarısız denemenin ardından üçüncü seferde başarılı oldu.

Rusya, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de Ay'a ulaşmak için şanslarını deniyorlar.

Apollo döneminden bu yana Ay'a giden ilk Amerikan uzay gemisi – özel bir şirket tarafından inşa edilen ve NASA tarafından finanse edilen mürettebatsız Odysseus iniş aracı – Perşembe günü Ay'ın güney kutbu yakınlarına iniş yaptı.

Ancak aracın yapımcısı, yer kontrolörleri araçtan veri ve yüzey fotoğrafları indirmeye çalışırken, ABD uzay aracının dramatik inişinin ardından muhtemelen yan yattığını söyledi.

Özel Japon firması ispace de geçen yıl Ay'a inmeyi denemiş ancak sonda "sert iniş" yapmış ve temas kesilmişti.