Karga ve Kuzgun Arasındaki Farklar

Kargalar ve kuzgunlar iki farklı kuş türüdür, ancak Corvidae adı verilen aynı familyaya aittirler. Görünüş, davranış ve zeka açısından bazı benzerlikleri paylaşsalar da, ikisi arasında bazı önemli farklılıklar vardır.

Yazar Burcu Kara
karga kuzgun

Güvercinleri bir kenara bırakırsak, kargalar günümüzde yaşayan en başarılı kuşlardan biri olabilir. Ancak başarı başka bir sorunu da beraberinde getirir: ün ve tanınırlık. Pek çoğumuz aşağıdaki fotoğrafa bakıp onu bir karga olarak tanımlayabiliriz.

kuzgun
Genellikle birbirleriyle karıştırılan kuzgunlar ve kargalar, görünüş olarak çarpıcı biçimde benzerdir.

Eğer hepimize yanıldığımız söylenseydi, şok olurduk. Çünkü buradaki kuş bir kuzgundur. Peki, bir karga ile kuzgun arasındaki fark nedir?

Karga Kuzguna Karşı

Kargalar ve kuzgunlar, güvercin ve kumruları da kapsayan aynı tanımlama karmaşasına sahiptir.

Onlar aynı cinsin üyeleridir. Kuzgunlarla aynı Corvus cinsini paylaşmalarına rağmen, bu kuşlar farklı türlerdir. Kargalar, kuzgunlar ve çaylakların hepsi Corvus cinsine aittir, dolayısıyla hepsi benzer özellikleri ve nitelikleri paylaşır. Filogenetik ağaç açısından, bu aynı zamanda birbirleriyle son derece yakın akraba olduklarını gösterir. Bununla birlikte, kargalar ve kuzgunlar çok farklı kuşlardır.

Karga mı kuzgun mu tartışması Kuzey Amerika'da oldukça yoğun bir şekilde devam etmektedir. Tüm kıtada tepeden tırnağa simsiyah olan tek iki kuş türü kuzgunlar ve kargalardır.

Kargalar ve Kuzgunlar Ne Kadar Benzerdir?

Amerikan kargası
Amerikan kargası.

Daha önce de belirtildiği gibi kargalar ve kuzgunların vücutlarında beyaz yoktur. Her ikisinin de tüyleri parlaktır. Parlak bir günde, ışık vücuduna çarptığında her iki kuş da parıldar.

Bu canlıların her ikisi de oldukça parlaktır. 2014 yılında araştırmacılar, kargagiller (Corvidae familyasına ait kuşlar) gerçekte ne kadar zeki olduklarını bulmak için yola çıktılar. Santa Barbara'daki Kaliforniya Üniversitesi (ABD) ve Auckland Üniversitesi'nden (Yeni Zelanda) bilim insanları Yeni Kaledonya kargalarını inceledi. Araştırmacılar, bu kargaların yedi ila on yaşlarındaki bir insan yavrusununkiyle kıyaslanabilecek düzeyde aktiviteler yapabildiklerini keşfetti. Kısacası, Yeni Kaledonya kargaları, sadece beş aylık bir eğitimden sonra yabancı görevleri (suyun yer değiştirmesine dayalı) birinci sınıf öğrencileri kadar, hatta onlardan daha iyi yapabiliyorlardı.

Benzer bir şekilde, Almanya'nın Osnabrück Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, yavru kuzgunların bilişsel yeteneklerini ölçmek için bir dizi egzersiz uyguladı. Çalışmanın başyazarı Simone Pika, yavru kuzgunların yaşlarına göre son derece zeki olduklarını iddia ediyor. Scientific American'a konuşan Pika, kuzgunların zekasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "En azından bizim kullandığımız görevlerde kuzgunların büyük maymunlara çok benzediğini söylemek için artık çok güçlü kanıtlarımız var."

Corvus türü kuşların alet kullanımı çok yaygın olarak belgelenmiştir. Sopa ve dalların kütüklere ulaşmak ve böcekleri koparmak için alet olarak kullanıldığı görülmüştür.

Ezop adlı eski bir Yunan masalcı, MÖ 620 civarında bir karganın bir kavanoza su doldurmak için taş kullandığına şahit olmuş ve bu da kargaların zeka ve alet kullanımına dair yazılı kanıtların başlangıcını oluşturmuştur. Kuş bunu muhtemelen kabın içine daha fazla su almak için yapmıştır.

Peki, İkisini Nasıl Ayırt Edebiliriz?

Bir kuzgun, boyut olarak bir kargayı gölgede bırakır. Bir kuzgunun ortalama uzunluğu kabaca 27 inç iken, bir karga yaklaşık 17 inçtir. Kuzgun, birkaç şahin türüyle neredeyse aynı boyuttadır. Hem vücut büyüklüğü hem de kanat açıklığı açısından kargaları geride bırakırlar.

Güneşin yansıması onları tanımak için bir başka basit tekniktir. Uçarken kargaların yeşilimsi bir parlaklığı varken kuzgunların mavi veya mor bir parlaklığı vardır.

Her iki kuşu da şehirlerde ve vahşi doğada bulabilmemize rağmen, her birinin kendine özgü yaşam alanı tercihleri vardır. Kargalar diğer kuşlara göre daha sosyal ve dışa dönüktür ve insanların yaşadığı bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Öte yandan kuzgunlar vahşi doğayı tercih eder ve açık alanlarda daha sık görülürler.

Kargaları kuzgunlardan ayırt etmenin en basit yöntemlerinden biri görsellik değildir. Bunun yerine işitseldir. Bir karganın çıkardığı "cav-cav" sesi kolayca tanınabilir. Çoğumuzun maruz kaldığı ilk hayvan seslerinden biri olduğu için (köpek havlaması, inek mölemesi, karga gaklaması vb. ile birlikte) fark etmemek imkansızdır. Tonu her zaman oldukça yüksek ve cırtlaktır. Bunu bir kuzgunun daha kısık sesiyle karşılaştırabilirsiniz. Aslında çığlık atmak yerine (kurbağalar gibi) vıraklarlar. Kendilerine özgü, alçak perdeden "gronk-gronk" sesleri anında fark edilebilir.

Sonuç

Karga ve kuzgun her ikisi de fantastik ve kendine özgü kuşlardır. Sadece siyah olduğu ve gökyüzünde uçtuğu için karga olduğunu düşünmeyin. İnsan beyninin o müthiş gücünü biraz kullanın ve bu yırtıcı kuşları doğru bir şekilde tanımlayın ki hak ettikleri takdiri görebilsinler.