Katil Balina Annelerinin Oğullarına İltimas Gösterme Eğilimi

Uzmanlar, Orcinus orca annelerinin yakaladıkları balıkların neredeyse yarısını erkek çocuklarına yedirdiğini keşfetmiştir.

orca katil balina

Current Biology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Kuzey Amerika'nın Pasifik kıyılarında yaşayan yetişkin erkek katil balinalar özellikle annelerine bağlı. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Kuzey Amerika'nın Kuzeybatı Pasifik kıyılarında yıl boyunca yaşayan ve göç etmeyen Orcinus orca (katil balinalar olarak da bilinir) türünün erkek yavruları, ebeveynlerinden öncelikli ilgi görmeye devam ediyor. Araştırmaya göre bu davranışlar dişi orka yavrularına karşı gösterilmiyor.

Ancak, tanık olunan olgular ebeveyn tarafgirliğinden daha fazlasını içeriyor. Orkaların bu olgun anneleri bir bedel ödese de, araştırma, yetişkin bir erkek çocuğa bakmanın adaptif bir davranış olduğunu öne sürüyor. CNN'in aktardığına göre, araştırmanın direktörü Michael Weiss, "Yetişkin erkek katil balinaların hayatta kalmak için annelerine güvendiklerini on yılı aşkın bir süredir biliyorduk, ancak annelerin bunu yapmak için bir bedel ödeyip ödemedikleri hiç bu kadar belirgin olmamıştı" dedi.

Kuzeybatı Pasifik'teki Katil Balina Anneleri Yetişkin Oğullarıyla Yiyeceklerini Paylaşıyor

orca katil balina
Orca (Katil Balina).

Kuzey Amerika'nın Kuzeybatı Pasifik denizlerine özgü, göç etmeyen bir tür olan Orcinus orca, öncelikle bol miktarda bulunan chinook somonuyla beslenir. Uzmanlar, Orcinus orca annelerinin yakaladıkları balıkların neredeyse yarısını erkek çocuklarına yedirdiğini keşfetmiştir. Yetişkin dişi orkalar aynı grupta yaşamaya devam etseler de, kendi besinlerini bulma ve güvence altına alma konusunda daha fazla sorumluluk üstleniyorlar. Kuzeybatı Pasifik'teki katil balinalar üzerinde yapılan araştırmalar uzun yıllar boyunca sürdürülmüştür; diğer katil balina popülasyonlarında da aynı örüntülerin ortaya çıkıp çıkmadığını görmek için daha fazla araştırma yapılması gerekecektir.

Araştırma direktörü, bunun bir hayvan türünün yavrularının uzun vadeli refahına proaktif olarak yatırım yaptığına dair ilk kanıt olduğunu iddia ediyor. Direktör Weiss şunları ekledi: "Daha önceki araştırmalarımız, anneleri yanlarında olduğunda oğulların hayatta kalma şansının daha yüksek olduğunu göstermişti." Araştırmacılar bu ek yardımın bir bedeli olup olmadığını öğrenmek istediler ve gerçekten de varmış: Katil balinalar anneleri, oğullarını hayatta tutmak için gelecekteki üremeleri açısından yüksek bir bedel ödüyorlar.

Anne Orka Bir Kez Erkek Çocuğa Sahip Olursa, Büyük İhtimalle Son Kez Üremiş Olur

Nadir bir beyaz orka.
Nadir bir beyaz orka.

Analizlere göre, orka anneleri için erkek çocuk sahibi olmanın bir bedeli var. Beslenme yetersizliği nedeniyle, orka anneleri ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen nadiren her iki cinsiyetten de başka bir yavruya sahip oluyor. Yetişkin oğullarına avladıkları ve tükettikleri yiyecekleri yarı yarıya paylaştırıyorlar. Anne orkaların bunu yaparak kazandıkları şey, oğullarının üreyen baskın bir erkek olma ihtimalinin artmasıdır: Böylece kendi yavrularının eksikliğini torunlarıyla telafi edecektir.

Bazı orka topluluklarında büyükanne ve büyükbabalar sosyal yapıda önemli bir rol oynar ve yetişkin erkek orkalar ile anneleri arasındaki anlaşmanın karşılıklı olduğunu gösteren kanıtlar vardır. Araştırmada yer alan Exeter Üniversitesi'nden Profesör Darren Croft, BBC News'a yaptığı açıklamada, "Eğer bir anne erkek çocuğunu topluluktaki o önemli erkek haline getirebilirse, o zaman [bir sonraki neslin] çoğunu doğuracak olan da odur" demektedir. Michael Weiss, CNN'de şu açıklamaları yapmıştır: "Katil balinalarda anne-oğul ilişkisinin önemi ortaya çıkmıştır ve bu, hayvanlar aleminde eşi benzeri olmayan bir olgu olabilir. Bu durum, çevre ve sosyal dinamiklerin bireysel ve genetik hedefler arasındaki evrimsel tangoyu nasıl şekillendirdiğine ışık tutuyor."