Kayseri'deki İncesu (Antik Sadogora)'da Büyük Mozaikler Ortaya Çıkarıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan basın açıklamasına göre, arkeologlar Sadogora antik kentinde 600 metrekarelik bir alanı kaplayan mozaikler ortaya çıkardı.

Sadogora, günümüzde Türkiye'nin Kayseri iline bağlı İncesu belediyesinde yer alan bir geç Roma ve erken Bizans kasabasıydı. Kasaba Antik dönemde, Koropassos ve Garsabora'dan Mazaca'ya giden büyük yol üzerinde yer alan önemli bir ticaret merkeziydi.

Daha önceki kazılarda Roma ve Bizans dönemine ait evler, çiçek ve geometrik desenli süsleme motifleri ile Yunanca ve Latince yazıtlar ortaya çıkarılmıştır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi tarafından yürütülen son kazıda, yüksek statülü bir memura ait Roma veya Bizans dönemine ait bir villa bulundu. Bölgenin muhtemel yöneticisi ya da idarecisi olan "Hyacinthos" adını taşıyan Latince bir yazıtla birlikte şu ana kadar yaklaşık 33 oda tespit edilmiştir.

kayseri Sadogora roma

Latince yazıtta şunlar yazılıdır: "30. yılı vesilesiyle, 40. yılına ulaşması için dualarımızla. Bu bina [Fabrica] arkadaşı Hyacinthos'un önderliğinde inşa edildi. Sen, ey bina, artık en muhteşem mertebeye ulaştın."

Kompleksin içinde 600 metrekarelik bir alanı kaplayan büyük süslü mozaikler bulunuyor ve bu da keşfi Orta Anadolu bölgesinde bulunan en büyük mozaik koleksiyonlarından biri haline getiriyor. Araştırmacılara göre, mozaiklerde geometrik desenler, çiçek desenleri ve figüratif sahneler tasvir ediliyor.

Kompleksin inşasının MS 3. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor. Ancak bölgede keşfedilen eserler, kompleksin Bizans ve Selçuklu dönemlerinde de yerleşime açık olduğunu gösteriyor.

Daha fazla fotoğraf için: Kayseri'deki kazı çalışmalarında mozaik alan 600 metrekareye çıktı – Anadolu Ajansı (aa.com.tr)