Kleopatra ve Jül Sezar'ın Oğlu Genç Caesarion'un Ölümü

Genç Caesarion doğduğu andan öldüğü ana kadar siyasi bir oyunda piyon olarak kullanıldı.

Yazar Ali Artur
Caesarion
Kleopatra ve Julius Caesar'ın oğlu Caesarion'un dev bir taş başı Cincinnati Müze Merkezi'nde sergileniyor.

O sırada (MÖ 48) Mısır'ın ortak hükümdarı olan Kleopatra, Mısır'da mutlak iktidarı ele geçirmeyi planlıyordu. Bu amacına ulaşmak için Roma hükümeti ve lideri Jül Sezar (Julius Caesar) ile bir ittifak kurmayı seçti.Görünen o ki, Kleopatra bu ilişkiyi kazanmak için Sezar'ı baştan çıkarmasıyla biliniyor. Söylendiğine göre bir hizmetçisi onu Sezar'ın yatak odasına gizlice sokmuş. Kendisinden 30 yaş büyük olmasına rağmen Roma İmparatoru üzerinde iyi bir izlenim bırakmıştır.

Evlilikleri ne kadar siyasi drama yol açsa da, çiftin tek çocuğu Caesarion'un doğumuyla sonuçlandı. Sezar başlangıçta oğlu Caesarion'u (MÖ 47 Haziran doğumlu, tam adı XV. Ptolemy Philopator Philometor Caesar) tanımadı, ancak Kleopatra ve Caesarion MÖ 46'da Roma'ya taşındıktan sonra kabullenmiştir. Sezar, Kleopatra ve Caesarion zamansız bir şekilde ölmüştür. Sezar'ın ölümünün ardından Kleopatra ve Caesarion Mısır'a geri döner. Kleopatra oğlunun bir gün hem Roma'nın hem de Mısır'ın tahtına geçeceğine dair büyük umutlar besliyordu.

Genç Caesarion Üzücü Bir Sonla Karşılaşıyor

Caesarion
Kleopatra ve Julius Caesar'ın oğlu Caesarion'un dev bir taş başı Cincinnati Müze Merkezi'nde sergileniyor.

Mısır'a varışlarından kısa bir süre sonra Kleopatra, kardeşi ve ortak hükümdarı XIV Ptolemy Theos Philopator II'yi öldürttü. Bu, Caesarion'un halefliğini garantilemek için yapılmıştı. Caesarion, Mısır'ın İskenderiye kentinde geçirdiği yıllar boyunca siyaset bilimi ve felsefe eğitimi aldı.

Kleopatra kısa süre sonra tekrar Roma'ya ayak basacak, bu kez Romalı bir komutan ve Sezar'ın tahtının muhtemel varisi olan Marcus Antonius'u baştan çıkaracaktı. Antonius ve Kleopatra bir ittifak kurduklarında, Antonius Kleopatra ve oğlu Caesarion'a Hindistan'dan Hellespont'a kadar uzanan muazzam bir krallığın yönetimini verdi. Caesarion o sırada sadece 14 yaşındaydı.

Ancak o yılın 30 Ağustos'unda, Sezar'ın halefi ve evlatlık oğlu Octavian (Augustus veya Octavianus), Marcus Antonius'a karşı zafer kazandı. Kleopatra, o zamanlar 17 yaşında olan oğlu Caesarion'u, hayatından endişe ettiği için Kızıldeniz'e yelken açması için Berenice liman kentine gönderdi. Marcus Antonius kısa bir süre sonra kendini Kleopatra'nın kollarına bıraktı ve Kleopatra da kısa bir süre sonra öldü.

O sırada Roma'dan uzakta olan Caesarion, Octavian'ın Mısır'ı yönetmesini istediği haberini aldı. Roma'ya döndüğünde Romalı askerlerden oluşan bir güruh tarafından karşılandı ve derhal idam edilerek Octavian'ın tahta çıkmasının yolu açıldı.

Caesarion'un Roma'ya dönüş nedenleri tarihçiler için bir gizem olmuştur. Bu belki de hiçbir zaman bilinemeyecek ama kesin olan bir şey var: Küçük Caesarion doğduğu andan öldüğü ana kadar siyasi bir oyunda piyon olarak kullanıldı ve ona güvenen herkesle birlikte sonunda kaybetti.

Caesarion Hakkında Sık Sorulanlar

Caesarion kimdir?

Tam adı Ptolemy XV Philopator Philometor Caesar olan Caesarion, Mısırlı VII. Kleopatra ile Romalı general ve devlet adamı Jül Sezar'ın oğluydu. Caesarion MÖ 47 yılında doğdu. Caesarion idam edildiğinde yaklaşık 17 ya da 18 yaşındaydı.

Caesarion'un iktidar iddiası neydi?

Kleopatra ve Jül Sezar'ın oğlu olan Caesarion, hem Mısır'daki Ptolemaios hanedanının hem de potansiyel olarak Roma İmparatorluğu'nun varisi olarak görülüyordu.

Caesarion'un soyu nasıl siyasi karışıklıklar yarattı?

Caesarion'un soyu, başta Octavianus (daha sonra Augustus olarak bilinecek) olmak üzere kendisini rakip olarak gören diğer Romalı liderlerin güç ve hırslarını tehdit ettiği için siyasi karışıklıklar yarattı.

Kleopatra ve Marcus Antonius'un ölümünden sonra Caesarion'a ne oldu?

Kleopatra ve Marcus Antonius'un MÖ 30'da Octavianus tarafından yenilgiye uğratılmasının ardından Caesarion'un hayatı tehlikeye girdi. Muhtemelen Octavianus'un emriyle, yönetimine karşı olası meydan okumaları ortadan kaldırmak için idam edildi.

Caesarion'un varlığının önemi neydi?

Caesarion'un varlığı, Mısır'ın son firavunu Kleopatra ile güçlü bir Romalı figür olan Jül Sezar arasındaki birliği sembolize ediyordu. Mısır ve Roma kraliyet soylarının birleşmesini ve bunun Octavianus'a karşı oluşturduğu potansiyel siyasi tehdidi temsil ediyordu.

Caesarion hiç firavun olarak hüküm sürdü mü?

Caesarion, annesi Kleopatra ile birlikte kısa bir süre Mısır'da firavun unvanına sahip oldu, ancak saltanatı sınırlıydı ve Roma ile Mısır arasındaki siyasi kargaşa ve çatışmanın gölgesinde kaldı.

Caesarion'un ölümünün Ptolemaios hanedanı üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

Caesarion'un ölümü Mısır'daki Ptolemaios hanedanının sonunu getirdi ve Octavianus'un bölge üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırdı. Roma gücünü daha da pekiştirdi ve Mısır'ın bağımsız yönetimine son verdi.