Temmuz İsmi Nereden Geliyor?

Sezar'ın ikinci komutanı Mark Anthony, Sezar öldürüldükten sonra Quintilis'in adını ölen lideri hatırlamak için değiştirmiştir.

Julius Caesar

Temmuz ayı kuzey yarımkürede yazın doruk noktasına işaret eder. Yıl ortası yedinci aya denk gelir ve 2 Temmuz (ya da artık yılda 1 Temmuz) tam ekinoksu işaret eder. Doğru, işler her zaman böyle olmamıştır. Temmuz her zaman yılın ortasında değildi ve her zaman Temmuz olarak adlandırılmıyordu.

Temmuz ayının kökeni antik Roma'ya, yani Julius Caesar (Jül Sezar)'ın hüküm sürdüğü MÖ 46-44 yıllarına kadar uzanmaktadır. O dönemde sadece 10 aydan oluşan Roma takvimi kullanılmaktaydı. Zaman ve Tarih, kış mevsiminin 61 gün ya da neredeyse iki ay sürdüğünü, ancak bu günlerin takvim yılına eklenmediğini bildirmektedir. Ocak ve Şubat ayları mevcut olmadığından, Mart yılın ilk ayıdır.

Jül Sezar takvimi değiştiriyor

jül sezar'ın ölümü
Jül Sezar suikastı tarihin akışını değiştiren en önemli çete katliamıdır.

Julius Caesar tarafından yapılan reformlara kadar, Roma takvimi ay temelli idi, yani ayın aylık döngülerine dayanıyordu. Sezar'ın yaptığı en radikal takvim reformu, zamanı Dünya'nın güneş etrafındaki yörüngesine göre ölçen güneş tabanlı bir sisteme geçmek oldu. Yeni takvimde 365,25 gün vardır ve şu anda kullandığımız takvime oldukça benzerdir. Mısırlılar, Jülyen takviminin ilk kez kullanıldığı MÖ 45 yılında Jül Sezar ve danışmanlarına bir güneş takvimi benimsemeleri için ilham vermiştir.

Bu revize edilmiş takvim, geleneksel olarak "kış" ayları olarak kabul edilen Ocak ve Şubat aylarını da içermektedir. Orijinal güneş takviminin çeyrek gün hatalı olduğunu hesapladıktan sonra, her dört yılda bir Şubat ayına bir gün daha eklemeye karar verdiler. Latince "beşinci ay" anlamına gelen Quintilis, bu yeni 12 aylık takvimin ortasına yerleştirildi.

Temmuz (July) ayına Julius Caesar'ın adı verilmiştir

Güneş takvimi kabul edildiğinde, Quintilis yıl içinde beşinci sıradan yedinci sıraya taşındı ve bazı nedenlerden dolayı adı hemen değiştirilmedi. Bazı tarihi kayıtlar Sezar'ın doğduğu ayın adını Quintilis'ten Julius'a çevirdiğini belirtmektedir. Kimse kesin olarak bilmese de, çoğu insan onun 12 veya 13 Temmuz'da doğduğunu düşünüyor.

Temmuz ayının ismini nasıl aldığına dair bir karşı teori ise Sezar'ın MÖ 15 Mart 44'te Roma Senatosu'nda suikasta uğramasıyla ilgilidir. Sezar'ın ikinci komutanı Mark Anthony, Sezar öldürüldükten sonra Quintilis'in adını ölen lideri hatırlamak için değiştirmiştir. Word Sense'e göre Anthony, Quintilis'in adını Latince Iulius olarak değiştirmiş, daha sonra Julius ve nihayetinde July olmuştur.