Köpeklerle Geçirilen Zaman Konsantrasyonunuzu Artırabilir

Köpeğinizle takılmak için başka bir bahaneye mi ihtiyacınız var? İşte bir tane: Bilim insanları beyin dalgalarınızın gücünü artırdığını kanıtladı.

köpekler
Görsel: evrenatlasi.com

Eğer bir köpeğiniz varsa, yavru köpeğinizin sizi çılgınca mutlu edebileceğini zaten biliyorsunuzdur. Ancak yeni bir çalışma, bir köpekle vakit geçirmenin aslında beyninizi güçlendirebileceğini söylüyor — konsantrasyonunuzu ve hatta yaratıcılığınızı geliştirmek de dahil.

Birçok çalışma, insanların bir köpekle oynarken ruh hallerini ve hormon seviyelerini araştırmıştır. Bunu yapan ilk çalışma olmasa da, bu yeni çalışma bir adım daha ileri giderek katılımcıların beyinlerindeki elektriksel aktiviteyi kaydetmek için elektroensefalografi (EEG) taramaları kullandı ve bazı şaşırtıcı sonuçlar buldu.

Çalışmaya göre, kafa derilerine EEG elektrotları takan katılımcılar bir köpekle yürüdüler, onu sevdiler ve onunla oynadılar: "Uyumlu bir kişiliğe" sahip, iyi eğitilmiş dört yaşında bir kaniş.

Güney Kore'deki Konkuk Üniversitesi'nden araştırmacılar, köpekle etkileşim halindeyken katılımcıların beyin dalgalarının gücünün arttığını keşfetti. Dahası, beyne sağlanan faydalar, insan-köpek ikilisinin birlikte hangi aktiviteden keyif aldıklarına bağlı olarak değişti.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan çalışmaya 30 katılımcı katıldı. Katılımcılardan kaniş ile aralarında ona ödül maması vermek, oyuncakla oynamak ve birlikte fotoğraf çektirmenin de bulunduğu sekiz farklı etkinlik gerçekleştirmeleri istendi.

Katılımcılar köpekle yürürken ya da oynarken, bilim insanları beyinlerinde alfa bandı salınımları olarak bilinen bir tür dalganın güçlendiğini tespit etti. Bunun beynin rahatladığını gösterdiğini söylüyorlar.

Ancak bilim insanları, katılımcılar kanişi tımar ederken, ona "nazik bir masaj" yaparken veya onunla oynarken beta bandı salınımlarının gücünün arttığını da fark ettiler. Daha güçlü beta bandı salınımı yüksek konsantrasyonla ilişkilendiriliyor.

Katılımcıların hepsinin kendi evcil hayvanlarının olmaması, bu faydanın mevcut köpek sahiplerine özel olmadığını düşündürmektedir. Bununla birlikte, çalışmanın yazarları, katılımcıların muhtemelen köpeklere karşı mevcut bir düşkünlük nedeniyle gönüllü olduklarına ve bunun da yanlı sonuçlar doğurmuş olabileceğine dikkat çekmektedir. Başka bir deyişle, köpeklere zaten meraklı değilseniz, beyin aktivitenizde aynı faydaları elde edemeyebilirsiniz.

Yine de araştırmacılar, çalışmanın anksiyeteyi azaltmak gibi fizyolojik faydalar için hastanelerde, okullarda ve diğer ortamlarda hizmet köpeklerinin kullanımına ilişkin daha fazla araştırmanın önünü açmasını umuyor.

Çalışmanın yazarları, "Bu çalışma, hayvan destekli müdahalelerin terapötik etkilerini ve altında yatan mekanizmaları aydınlatmak için değerli bilgiler sağlamaktadır" dedi.