Tutankamon'un Mezarındaki Çocukları Hakkında Bilgiler

Dünya tarihinin en fazla tanınan kralı olan Tutankamon'un mezarındaki ilginç gerçek.

Tutankamon

Antik Mısır firavunlarının olağanüstü yaşamları vardı ve mirasları bugün de insanları büyülemeye devam ediyor. Bu firavunlar, Mısır halkının kralları olarak, yasaların uygulanmasından ve toprakların idaresinden sorumlu en yüksek otoriteler olarak hareket ediyorlardı. Yaşamları kutlanmış, filmlerde canlandırılmış ve sanat eserleri olarak müzelerde sergilenmiş olsa da, onlara olan ilgiyi asıl artıran şeyin ölümlerinin etkisi olduğu iddia edilebilir.

Antik Mısır mezarları üzerinde çok durulmuştur. Bu antik mezarlar muhteşem bir şekilde korunmuştur ve işçilikleri eşsizdir. Firavunların yüksek sosyal konumlarını, bol servetlerini ve lüks yaşam tarzlarını gözler önüne sererken bir yandan da gizemli bir havayı korurlar. Her Mısır mezarının kuytu köşesi gizli bir hazineye giden potansiyel bir geçittir. Gerçekten de, genç Kral Tutankamon'un mezarı, tüm diyarlardan gelen tüm efsanelerde adı geçen tüm mezarlar arasında tartışmasız en çekici olanıdır. İçinde, geçmişten gelen bir hazine dolusu kalıntının yanı sıra çocukları hakkında bilmediğiniz üzücü bir sır bulacaksınız.

Kral Tutankamon'un Mezarı Diğer Mezarlardan Daha Fazla Bilgi Sağladı

Tutankamon mezarı
Tutankamon'un mezarı.

World Atlas, tüm antik Mısır mezarları arasında genç Kral Tutankamon'un mezarının en az yağmalandığı için en iyi korunmuş mezar olduğunu iddia ediyor. Bir asırdan fazla bir süre önce Krallar Vadisi'ndeki arkeologlar bu mezarı keşfetti ve kazdı. Altın savaş arabaları ve tabutlardan zarif mücevher ve giysilere kadar beş binden fazla paha biçilmez eşya içeriyordu. İçindekiler arasında meşhur altın ölüm maskesi ve çok tartışılan altın "uzaydan gelen hançer" de vardı.

Bu eserlerin keşfi, ölüm sonrası kralların beyninin ve sindirim sisteminin çıkarılmasını içeren korkunç mumyalama yöntemi gibi antik defin uygulamalarının daha önce bilinmeyen yönlerini ortaya çıkardı. Antik Mısır firavunlarının yaşamı ve ölümünü çevreleyen dini ve kültürel uygulamalar hakkındaki anlayışımız büyük ölçüde gelişti. Her bir kapı, en meraklı tarihçiyi bile tatmin edecek bir ayrıcalıktı. Ancak mumya maskelerinin, uzay hançerlerinin ve savaş arabalarının ötesinde, Kral Tut'un çocukları hakkında daha da meşum bir gerçek olabilir.

İki Küçük ve Yaldızlı Tabutun İçindeki Kral Çocukları

Krallar Vadisi'ndeki mezarda keşfedilen pek çok antik eser arasında yaldızlı tabutlar içeren iki küçük ahşap kutu da vardı. Her tabutta, 1925 ve 1932 yıllarında yapılan otopsilerde tespit edildiği üzere ölü doğmuş bir çocuğun cesedi bulunuyordu. Araştırmacılar yıllarca bu iki küçük tabutta Kral Tutankamon'un kızlarının mumyalanmış kalıntılarının bulunduğunu varsaydılar. Daily Express'e göre, pek çok kişi gömülme ve mumyalanmanın bir ritüelin parçası olduğunu ve kızların ölen babaları kralı öbür dünyada karşılaşabileceği şeytanlardan korumakla görevlendirildiğini düşünüyordu.

Kahire'deki American University profesörü Salima Ikram'a göre, yüksek bebek ölüm oranları nedeniyle eski çağlarda ölü doğumlar oldukça yaygındı. Ancak bu iki küçük iskeletin titizlikle mumyalanmış ve kralın yanına yerleştirilmiş olması varlıklarını özel, hatta ruhani kılıyordu. Daha sonra yapılan analizler, onların sadece kralın 19 yaşında ölü doğan kızları olduğunu değil, aynı zamanda tek yumurta ikizleri olduklarını da doğruladı. Daha sarsıcı kanıtlar da gelmeye devam ediyordu.

İkizlerin İskeletlerindeki Şekil Bozuklukları

Tutankamon'un mezarındaki eşyaların bir benzeri yoktur.
Tutankamon'un mezarındaki eşyaların bir benzeri yoktur.

Röntgende görülen daha büyük tabutun, gebelik yaşı yaklaşık 24 ila 37 hafta arasında değişen, tam zamanında veya buna yakın bir zamanda doğmuş bir bebeğe ait olması muhtemeldir. Daha küçük olan iskeletin ise gebelik yaşının 25 hafta olduğuna dair işaretler gösterdiği tahmin ediliyor. Bu görüntüler ayrıca her iki mumyada da kafatası kırıkları ve malformasyonlarının yanı sıra, aile içindeki ensest ilişkilerle tutarlı olarak kürek kemiği ve omurgada doğuştan anormallikler olduğunu ortaya koymuştur. Büyük mumyanın ayaklarından kollarına ve omurgasına kadar her yerinde kusurlar vardı; köprücük kemiği yerinden çıkmış ve sol omzu yerinden çıkmıştı.

1978'de araştırmacılar ölü doğumların önceden var olan koşullardan mı kaynaklandığını yoksa kırık ve malformasyonların ölümden sonra mı keşfedildiğini öğrenmek istedi. İlk hipotez doğruysa, ensestin bu bebek ölümlerine katkıda bulunması ne kadar olasıdır? Artık bu soruların yanıtlarını bulabilecek teknolojiye sahibiz (National Library of Medicine). Bulgular en hafif tabirle hayret verici.

Kriminal Görüntü Analizi Büyük Ölçüde Ölüm Sonrası Hasara İşaret Ediyor

Promega Connections, bu bebeklerin iskelet anormallikleri nedeniyle doğumda öldüklerine dair uzun süredir devam eden teorinin kusurlu bilime dayandığını ve gerçekte hiçbir dayanağı olmadığını iddia etmektedir. Mısır'ın yönetici sınıfı arasında genetik bozukluklarla kendini gösteren uzun bir ensest geçmişi olmasına rağmen, adli tıp incelemeleri bu iki fetüsün iskelet anormalliklerini mumyalandıktan sonra edindiklerini göstermiştir. Büyük mumyanın, çıkık köprücük kemiği ve yerinden çıkmış sol omuz gibi ölüm sonrası yaralanmalara sahip olduğu görülüyor. Buna ek olarak, küçük mumyanın iskeleti üzerinde yapılan incelemede herhangi bir iskelet anormalliği belirtisine rastlanmadı.

Son Mısır kralı Tut üzerinde yapılan DNA testleri onun ensest bir ilişkinin çocuğu olduğunu ortaya koymuştu, dolayısıyla ölü doğan iki çocuğunun da böyle olduğunu varsaymak mantıklıydı. Şimdi, bilim bunu büyük ölçüde dışladı ve neden büyümediklerini asla kesin olarak bilemeyeceğiz.

Kral Tutankamon'un Ailesi Arasındaki İlişki Engelli Olmasına Yol Açmış Olabilir

Ölü doğan çocuklarının çoğunlukla ölüm sonrası yaralanmalara maruz kalan bedenlerinin aksine Kral Tutankamon, ebeveynlerinin yakın akraba olduğunu düşündüren sayısız iskelet anormalliği ile doğmuştur. İktidardaki zayıf Firavun Tut, çoğu insanın ayakta durduğu faaliyetlerle uğraşırken genellikle otururken tasvir edilirdi. Adli tıp incelemeleri bunun nedeninin yarık damak ve çok sayıda kemik anomalisi ile çocukluk ve genç yetişkinlik dönemlerinde kendisini rahatsız eden hastalıklara ek olarak çarpık ayakları olduğunu doğrulamaktadır.

2010'da Journal of the American Medical Association'da yayınlanan bir DNA çalışması, bu eksikliklerin Kral Tutankamon'un ebeveynlerinin aslında erkek ve kız kardeş olması nedeniyle meydana geldiğini iddia etti. O zamandan bu yana bazı bilim insanları, bu şekil bozukluklarının birbirini takip eden üç nesil boyunca birinci dereceden kuzenlerin evlenip çiftleşmesiyle meydana geldiğini iddia ederek karşı çıktılar. Hangi teorinin daha doğru olduğuna bakılmaksızın, gerçek şu ki, Mısır'ın önde gelen liderleri arasında, çocuklarının zararına olacak şekilde, önemli ölçüde akraba evlilikleri gerçekleşmiştir.