Minoru Yamasaki: İkiz Kuleleri dizayn eden sıra dışı tasarımcı

Minoru Yamasaki, New York'taki Dünya Ticaret Merkezi'ni ve bazı büyük ölçekli projeleri tasarlamasıyla bilinen Amerikalı bir mimardı.

Minoru Yamasaki

Yirminci yüzyılın en etkili mimarlarından biri Japon asıllı Amerikalı Minoru Yamasaki'dir. En önemli eserleri arasında, 11 Eylül 2001'deki terörist saldırılarda yıkılarak yaklaşık 3.000 kişinin ölümüne neden olan ve şehrin siluetini sonsuza dek değiştiren, New York'un Manhattan şehir merkezindeki "İkiz Kuleler" bilinen orijinal Dünya Ticaret Merkezi yer almaktadır.

Yamasaki'nin 250'den fazla farklı, son teknoloji ürünü ve teknolojik açıdan gelişmiş eserleri, usta bir mimar olarak ün kazanmasına yardımcı oldu. Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından üç kez AIA First Honor ödülüne layık görüldü ve 1963 yılında AIA Fellow unvanını aldı.

Peki ama Yamasaki'ye ilham veren neydi ve tasarımları nasıl bu kadar etkili oldu?

Eğitim ve erken dönem etkileri

Minoru Yamasaki
Minoru Yamasaki

Japon göçmenlerin oğlu olan Minoru Yamasaki, 1 Aralık 1912'de Seattle'da doğdu.

Yamasaki 16 yaşındayken Washington Üniversitesi'ne girdi. Yamasaki sonraki beş yaz boyunca Alaska'daki somon konserve fabrikalarında çalıştı ve üniversite eğitimine harcanmak üzere ayda 50 dolar kazandı. İşinden nefret etse de Alaska'nın huzurlu ortamı onun üzerinde derin bir etki bıraktı ve hayatının geri kalanını tasarladığı yapılarda açık alanı ve manzaranın hafifliğini görerek hissettiği mucizeyi yakalamaya çalışarak geçirdi.

Bir süre sonra Yamasaki yüksek lisans yapmak üzere New York Üniversitesi'ne geri döndü ve bu kez bir ithalat firmasında bulaşık sarma işine başladı. Hayatının ilerleyen dönemlerinde Shreve, Lamb & Harmon, Harrison, Fouilhoux & Abramovitz ve Raymond Loewy mimarlık firmalarında mühendis ve ressam olarak çalıştı.

Bir savaş patlak verdi

Birleşik Devletler hükümeti II. Dünya Savaşı sırasında binlerce Japon-Amerikalıyı enterne etmeyi düşündü. Yamasaki, iş bulduğu Empire State Binası'nın tasarımcıları Shreve, Lamb ve Harmon sayesinde enterne edilmekten kurtuldu. Yamasaki, 1941 yılında evlendiği eşi Teruko Hirashiko ile birlikte üç çocuk sahibi oldu.

Yamasaki genç yaşta siyasete atılmış ve savaş zamanı gözaltı programı nedeniyle yerlerinden edilen Japon Amerikalıların yeniden yerleştirilmesine yardımcı olmak için çalışmıştır.

Detroit'e taşınma dönemi

Yamasaki, 1945 yılında Smith, Hinchman & Grylls (şu anda Smith Group olarak bilinmektedir) firmasına baş tasarımcı olarak katıldı. Bu firma Detroit ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski ve en prestijli mimarlık firmasıydı. Michigan'dayken Yamasaki, Detroit'teki Federal Rezerv Bankası binası (1946), GM prova alanı yönetim binası (1950) ve bazı Michigan Bell telefon santral ofisleri üzerinde çalıştı.

Bir Japon Amerikalı olan Yamasaki'nin ırk ayrımcılığı yasaları nedeniyle Detroit'in birçok önemli mahallesinde mülk kiralaması ya da satın alması yasaktı. O da gidip Troy'da kendine küçük bir tarım arazisi satın aldı ve çeyrek yüzyıl boyunca burada yaşadı. Yamasaki 1961 yılında ilk eşinden boşandıktan sonra Peggy Watty ile evlendi. İki yıllık evlilikten sonra ayrıldılar ve Yamasaki 1969'da Teruko ile yeniden evlenmeden önce kısa bir üçüncü evlilik yaptı.

Kendi ortaklığı ve Pruitt-Igoe toplu konut projesi

Yamasaki tarafından tasarlanan Pruitt-Igoe konut projesi. Louis, 1954
Yamasaki tarafından tasarlanan Pruitt-Igoe konut projesi. Louis, 1954

Yamasaki'nin George Hellmuth ve Joseph Leinweber ile ortaklığı 1949 yılında başladı. Louis'deki Pruitt-Igoe toplu konutları onların ilk büyük girişimiydi (1955). Igoe'nin Pruitt binaları modernist beton mimarisinin sade örnekleriydi, ancak bütçe sorunları nedeniyle problemliydi. Proje ile ilgili o kadar çok sorun vardı ki, bittikten 20 yıl sonra yıkıldı.

Bu proje, şık Lambert-St. Louis Havaalanı Terminali (1956) ile birlikte Yamasaki'nin düzenli olarak St Louis ve Detroit arasında seyahat etmesi anlamına geliyordu. 1954'te neredeyse ölümcül bir mide kanseri geçirdikten sonra ortaklığı sona erdirdi ve Michigan'a döndü. Ertesi yıl Leinweber ile birlikte Yamasaki & Associates'i kurdu.

Dönüştürücü bir yurtdışı seyahati

Dhahran Uluslararası Havalimanı

1955 yılında Japonya'nın Kobe kentindeki ABD Konsolosluğu'nun tasarımı için görevlendirildikten sonra Yamasaki'nin tarzı değişti. Yamasaki, mimari geleneklerini incelemek üzere Japonya, İtalya ve Hindistan'ı ziyaret etti. Amerika Birleşik Devletleri dışına yaptığı ilk seyahatinde gördüğü mimari onun üzerinde derin bir etki bıraktı.

Yamasaki, şehirden uzaklarda "gizlenmiş" Japon tapınaklarını özellikle etkilendi. Kalabalık şehirden tapınakların sakin bahçelerine ve havuzlarına girerken yaşadığı beklenmedik değişim hoşuna gitmiştir. Yamasaki, İtalya'daki Rönesans mimarisini araştırırken Venedik ve Roma'da gördüğü halka açık meydanlardan ve Gotik katedrallerden ilham aldı. Tac Mahal'in silueti onda hayranlık ve büyüklüğe ulaşma arzusu uyandırdı.

Yamasaki, 1959 yılında Suudi Arabistan'da Dhahran Uluslararası Havaalanı'nı inşa etmek üzere görevlendirilmesiyle birlikte 'cam kutular' yaratmayı bıraktı ve bunun yerine dekoratif unsurları en son teknolojiyle birleştirmeye çalıştı.

Geniş yankı uyandıran ilk tasarımı, 1962 Seattle Dünya Fuarı için tasarladığı zarif ve havadar dekoratif kemerlere sahip Pasifik Bilim Merkezi oldu. Bu bina onun kamusal profilini yükseltti. Aynı yıl Yamasaki en ünlü binası olan Dünya Ticaret Merkezi'ni tasarlamak üzere görevlendirildi ve Time dergisi onu kapağına taşıdı. Bir konuşmasında modern mimariye karşı duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi ve onu kaotik ilan etti. Bunun yerine, "mimarinin ağırbaşlı ve zarif olması", "seri üretim binaların monotonluğunu dengeleyecek ve yaşamdan alınan keyfi artıracak zevk unsurları" içermesi, ancak "teknolojiye de tamamen saygı duyması" gerektiğini düşünüyordu.

Hayret, sakinlik ve zevk duyguları

Sonraki tasarımları, kendine özgü tarzıyla sürekli olarak şaşırtmayı, sakinleştirmeyi ve memnun etmeyi amaçladı. En son yapı mühendisliği teknikleri ve prekast beton gibi son teknoloji malzemeler tasarımlarına dahil edildi.

Bazıları onun çalışmalarını fazla süslü olmakla eleştirirken, birçoğu da yeni ve eğlenceli olduğu için övdü.

Dünya Ticaret Merkezi

Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerinin çerçevelediği Özgürlük Anıtı'nın 1977 yılındaki görünümü. Fotoğrafçı: aracılığıyla Brownie Harris/Corbis Historical

Yamasaki'nin en ünlü yapısı olan İkiz Kuleler (1972), bulunduğu yerin zorluklarının üstesinden gelmek için bir dizi çığır açan teknik kullanmıştır. Büyük iç sütunlar gereksizdi çünkü uzun kuleler aşağı Manhattan'ın yumuşak toprağının 25 metre altındaki ana kayaya bir harç duvarı ile sabitlendi ve sallanmayı önlemek için harici bir kafes destek sistemine sahipti.

Binanın Skylobby tasarımı, farklı katlara hizmet veren birbirine bağlı üç asansör sistemi (zamanının en hızlı asansörleri, dakikada 520 metre hıza ulaşıyor) ile türünün tek örneği bir asansör düzenine sahipti. Bu sayede her kat, destek kolonları tarafından engellenmeyen büyük bir açık alan haline geldi ve normalde asansör şaftları için gereken alanın yaklaşık %70'inden tasarruf edildi. İkiz kuleler toplam 110 katlıydı ve burada çalışan 50.000 kişiye ve her gün ziyaret eden 200.000 kişiye ev sahipliği yapmaya yetecek 10 milyon feet kare alan içeriyordu.

Yamasaki'nin "İkiz Kuleleri" herkesi etkilemedi ve aslında tasarım ideallerinin çoğuna ters düştüler. Projelerin son kullanıcılarının taleplerine bu kadar isteksizce boyun eğmemeliydi ve daha sonra bunu yaptığı için derinden pişmanlık duyduğunu belirtmiştir.

Diğer çeşitli ünlü yapılar

Southfield, Michigan'daki Reynolds Metals Bölge Satış Ofisi (1959); Detroit'teki Wayne State Üniversitesi Eğitim Fakültesi binası (1960); Dhahran, Suudi Arabistan'daki Dhahran Hava Terminali (1961); 1962 Seattle Dünya Fuarı'ndaki Federal Bilim Pavyonu; Glencoe, Illinois'deki North Shore Congregation Israel; Los Angeles'taki Century Plaza Hotel ve kendi 7.000 metrekarelik evi Yamasaki'nin diğer önemli binalarından sadece birkaçıdır (1974).

Dramatik bir çıkıntıya sahip olan Seattle'daki Rainier Bank Kulesi (1977) için aldığı tepkiden sonra Yamasaki mimari girişimlerinde daha az cüretkar oldu.

Kayıtların kurtarılma çabası

Yamasaki'nin şirketi, 6 Şubat 1986'da 73 yaşındayken mide kanserinden ölümünden sonra da devam etti ve 2010 yılının Aralık ayına kadar kapanmadı. Şirket kapandığında kurumsal arşivlerini geride bıraktı. Oakland County hükümeti, bankalar gibi kritik tesislerin planlarına ilişkin güvenlik kaygıları nedeniyle dosyaların imha edilmesini talep etti. Ancak kayıtlar, çizimler, fotoğraflar ve modeller kurtarıldı ve şimdi devlet arşivlerinde tutuluyor.

Yamasaki'nin ünü yüzyılın sonuna doğru azalırken, çalışmaları ve mirası o zamandan beri daha olumlu bir şekilde değerlendiriliyor.