Kraliçe Elizabeth'in cenaze törenine davet edilmeyen ülkeler

Milyonlarca insanın beklediği kraliçenin cenaze törenine yalnızca üç ülke davet edilmedi.

Elizabeth-II-of-the-United-Kingdom-biography-2
II. Elizabeth

CNN'in haberine göre Kraliçe Elizabeth'in cenaze töreni 19 Eylül'de Windsor Kalesi'ndeki Aziz George Şapeli'nde yapılacak. Cenaze törenine sadece İngiliz kraliyet ailesinin birçok üyesi değil, dünyanın dört bir yanından ileri gelenler de katılacak. Prens II. Albert ve Monako Prensesi Charlene gibi diğer Avrupa kraliyet ailelerinin üyeleri de davet edildi. Başkan Joe Biden ve First Lady Jill Biden da davetliler arasında yer aldı.

People, Birleşik Krallık'ın yeni başbakanı Lizz Truss'un yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da kraliçenin cenaze törenine katılacağını söylüyor. BBC News'in haberine göre, aralarında Yeni Zelanda ve Kanada başbakanlarının da bulunduğu diğer bazı İngiliz Milletler Topluluğu liderlerinin de merhum hükümdara saygılarını bizzat sunmak üzere cenazeye katılmaları bekleniyor. Kraliçenin cenaze törenine davet edilmeyen dünya liderleri de en az davet edilenler kadar ilginç.

Rusya, Belarus ve Myanmar davet edilmedi

Reuters'in haberine göre Rusya, Belarus ve Myanmar'dan yetkililer kraliçenin cenaze törenine katılmayan önemli isimler olarak öne çıktı. Ukrayna'ya karşı devam eden askeri harekâta müdahil olmaları nedeniyle hem Rusya hem de Rusya'nın ortağı Belarus, her iki ülkeyi de izole etmeyi amaçlayan Batı yaptırımlarına maruz kaldı.

İngiliz hükümetinin Myanmar'daki Rohingya azınlığını desteklediği 2021 yılındaki askeri darbenin ardından kraliyet ailesi ülkeyi izole etme kararı aldı. BBC, Siyasi Mahkumlara Yardım Derneği'ne göre Myanmar'daki isyanda 2.000'den fazla kişinin öldürüldüğünü bildiriyor.

Yaklaşık 500 dünya lideri ve devlet başkanı, Kraliçe II. Elizabeth'in Londra'daki Aziz George Şapeli'nde gerçekleştirilecek cenaze törenine katılmaya davet edildi. Merhum hükümdar 19 Eylül'e kadar günlerce Westminster Hall'da devlet töreniyle yatırılacak. Ardından bunu cenaze töreni takip edecek.

Kraliçe daha sonra Kral IV. George Anıt Şapeli'nde ebeveynleri IV. George ve Kraliçe Elizabeth'in yanına gömülecek. Merhum kocası Prens Philip, 2021'de Kraliyet Mahzenine gömülmüştü, o da bir noktada kraliçenin yanına yeniden defnedilecek.