Kraliçe Victoria'nın Çocukları Kimdi?

"Avrupa'nın Büyükannesi" dokuz çocuğunu kullanarak sonunda kıtayı birleştirmek için dikkatli planlar yaptı. Peki bu eşsiz bireyler kimlerdi?

victoria çocukları

İngiltere Kraliçesi Victoria, hızlı sanayileşme, ekonomik ilerleme ve kolonileşmeyi içeren uzun bir saltanatla dünya tarihine damgasını vurdu. İmparatorluğunun üzerinde "güneşin hiç batmadığı" söylenirdi ve imparatorluğunu daha da büyütmek için planları vardı. Hedefleri arasında, çocuklarının evlilikleriyle gerçekleştirmeyi planladığı birleşik bir Avrupa vardı. Ancak Victoria ve Prens Albert'ten doğan dokuz kişi, annelerinin geleceklerine dair mimarisini takip etmeye pek de hevesli değildi ve kendi başlarına benzersiz, ilgi çekici figürler olduklarını kanıtladılar.

Vicky (Victoria, Kraliyet Prensesi, 1840-1901)

Kraliyet Prensesi Victoria, gelinliğiyle, Frank Reynolds
Kraliyet Prensesi Victoria, gelinliğiyle, Frank Reynolds, 1858. Kaynak: Kraliyet Koleksiyonu Vakfı.

Kraliçe Victoria ve Prens Albert'in en büyük çocuğu Victoria Adelaide Mary Louisa olarak vaftiz edildi ancak ailesi ve arkadaşları tarafından sadece "Vicky" olarak biliniyordu. Zeki bir çocuk olan Vicky iyi eğitimliydi ve birkaç dilde konuşabiliyordu. İngiltere ve Prusya arasında yakın bağlar kurma umuduyla Kraliçe Victoria, Vicky henüz on dört yaşındayken, Prusya tahtının varisi olan yirmi dört yaşındaki Frederick William "Fritz" ile evlenmesini ayarladı. Üç yıl sonra evlendiler. Vicky zor bir hamileliğin ardından 1859 yılında geleceğin Kayzer'i II. William'ı (Wilhelm) doğurdu. Bunu yedi çocuk daha izleyecek, ancak ikisi trajik bir şekilde çocukluk hastalıklarından ölecekti.

Vicky ve kocası, zaman geçtikçe ve Almanya'nın birleşmesi konusu gündeme geldikçe kendilerini Kraliçe Victoria'nın geniş ailesi içinde birçok sürtüşmenin merkezinde buldular. Kocası 1888'de tahta çıktığında ölümcül hasta olduğu için sadece 99 gün Alman imparatoru olarak hüküm sürdü.

Babasının ölümünden sonra oğlu tahta geçtiğinde, Vicky Frankfurt am Main yakınlarındaki bir şatoya çekildi. Yeni imparator olan oğluyla ilişkisi kırılgan ve gergindi. Vicky'ye 1899 yılında göğüs kanseri teşhisi kondu ve bu kanser omurgasına yayılarak 1901 yılında ölümüne neden oldu.

Bertie (Albert Edward, Galler Prensi; Kral VII. Edward, 1841-1910)

Edward VII

Adını babasından alan Albert Edward, en yakınları tarafından sevgiyle "Bertie" olarak bilinirdi. Yetiştirilme tarzı, onu nihai kral rolüne hazırlamak amacıyla çok katıydı. Genç Bertie'nin "aylak" ve "tembel" olduğu söylendiği için bu geri tepmiş gibi görünüyordu. Buna ek olarak, tam bir çapkın ve parti çocuğuydu. Her şeye rağmen ailesi, sonunda ülkeyi yönetmesi muhtemel olduğu için ona mükemmel bir evlilik eşi bulmaya çalıştı. Siyasi açıdan olmasa da birçok açıdan kendisi için ideal bir eş olan Danimarkalı Alexandra ile nişanlandı.

Ailesi onu Prusyalı bir prensesle evlendirmeyi umuyordu, ancak uygun Alman adaylar listesi kurudukça, Alix'in cazibesi günü kazandı. Nişanlı Bertie orduya katıldı ve 1861 yazında Dublin'de bir eğitim kampına katıldı. Bu süre zarfında Bertie'nin Nellie Clifden adında kötü şöhretli bir kadınla ilişki yaşamaya başladığı ortaya çıktı. Babası bunu öğrendiğinde, kıdemli prens yıkıldı ve oğlunu azarlamak ve onu gelecekteki bir krala uygun bir yola sokmak için hastalıktan muzdarip olmasına rağmen Bertie ile görüşmek için acele etti. İkili aralarını düzeltti ve Bertie davranışlarını düzelteceğine söz verdi.

Ziyaretten döndükten hemen sonra, Prens Albert'in fiziksel durumu önemli ölçüde kötüleşti ve sadece birkaç hafta sonra öldü. Kraliçe Victoria hayatının aşkını kaybettiği için çok üzgündü ve babasının ölümüne yol açan strese neden olduğu için oğlunu suçladı. Sonraki yıllarda oğlunu yurtdışına gönderdi ve Vicky'ye Bertie ile aynı ülkede bulunmanın "her zamankinden daha dayanılmaz" olduğunu yazdı.

Bertie, annesinin ölümünün ardından 22 Ocak 1901'de Kral VII. Edward oldu. Alix'le birlikte, ileride İngiltere'yi yönetecek olan V. George da dahil olmak üzere altı çocukları oldu.

Alice (Prenses Alice, Hessen Büyük Düşesi, 1843-1878)

Alice ve Büyük Dük.
Alice ve Büyük Dük.

Alice Maud Mary tipik bir kraliyet yetiştirme tarzına sahipti ve özellikle ağabeyi Bertie ile yakındı. Alice, babasının ölümünden sadece birkaç ay sonra, 1862 yılında Hessen-Darmstadt Büyük Dükü Louis ile evlendi. Louis ile yedi çocukları oldu; en ünlüsü muhtemelen geleceğin Rusya Çariçesi Alexandra'ydı.

Ancak, Alice kocasını sıkıcı ve kötü bir konuşmacı olarak bulduğu için evlilik mutlu bir evlilik değildi. Kendisini alt sınıfın sosyal kaygılarıyla ve Bismarck savaşları sırasında yaralı askerlere yardım etmekle meşgul etti. Alice'in hayatı, babasının 17. ölüm yıldönümünde 35 yaşında difteriden öldüğü için kısa sürdü.

Affie (Prens Alfred, Edinburgh Dükü, Saxe-Coburg ve Gotha Dükü, Donanma Amirali, 1844-1900)

Alfred Ernest Albert

Alfred Ernest Albert, ağabeyinin ardından taht için ikinci sıradaydı, ancak genç yaştan itibaren monarşi yerine orduya gözünü dikmişti. Çocukluğundan itibaren donanmaya katılmaya ilgi duyduğunu ifade etmişti. Yunanistan Prensi Otto 1862'de tahttan feragat ettiğinde, Affie onun yerine Yunan tahtına geçmek üzere seçildi. Ancak İngiliz hükümeti, büyük ölçüde kraliçenin muhalefeti nedeniyle bu hareketi engelledi. Bunun yerine, dünya çapında bir yolculuğu da içeren denizcilik kariyerine devam etti.

Affie 1874 yılında Rus Grandüşes Maria Alexandrovna ile evlendi, ancak bu mutsuz bir birliktelikti. Yine de çiftin biri ölü doğan bir oğul olmak üzere altı çocuğu oldu. Edinburgh Dükü 1900 yılında gırtlak kanserinden vefat etti.

Lenchen (Prenses Helena, 1846-1923)

Prens Christian ve Prenses Helena.
Prens Christian ve Prenses Helena.

Ailesi tarafından her zaman Lenchen olarak bilinen Helena Augusta Victoria, bilim ve teknolojiye büyük ilgi duyan aktif bir çocuktu. At binmekten ve sanattan, özellikle de resim yapmaktan hoşlanırdı. Gençliğinde ağabeyine Almanca öğretmesi için kraliyet ailesi tarafından işe alınan Carl Ruland'a aşık oldu. Ancak kraliçe bu ilişkiyi öğrendikten sonra Ruland'ın işine son verdi.

İki yıl sonra, on dokuz yaşındaki Helena otuz dört yaşındaki Schleswig-Holstein Prensi Christian ile eşleştirildi. Helena'nın iki büyük kardeşinin aileleri, Bertie'nin Danimarkalı bağlantıları ve Vicky'nin Alman ailesi, Schleswig-Holstein üzerinde hak iddia ettikleri için evlilik tartışmalara neden oldu. Çift yine de elli yıl süren ve beş çocuk doğuran bir evlilik sürdürdü.

Louise (Prenses Louise, Argyll Düşesi, 1848-1939)

Louise

Louise, Viktorya dönemi anti-prenseslerinin tanımıydı. Eşsizdi, kararlıydı ve başkalarının kurallarına göre yaşamayı reddediyordu. Yemek yapmayı öğrendi, heykeltıraş oldu ve kadınların oy hakkını destekledi. Lorne Markisi ve Argyll Dükü John Campbell ile evlenmeden önce birkaç ateşli aşk ilişkisi yaşadı.

Campbell 1878'de Kanada'nın genel valisi olarak atandı ve çift Ottawa'da beş yıl geçirdi. Louise, Kanada'yı sadece ziyaret etmekle kalmayıp burada yaşayan ilk İngiliz prensesi oldu. O ve kocası Kanada Kraliyet Sanat Akademisi'ni ve Kanada Ulusal Galerisi'ni kurdular.

Prenses Diana'dan onlarca yıl önce Louise "halkın prensesi" olarak biliniyordu ve sırf kraliyet mensubu olduğu için özel muamele görmeyi beklemiyordu. Kocasının homoseksüel olduğu iddia ediliyordu ve Louise'in evliliği boyunca çok sayıda ilişkiye girdiği söyleniyordu. Çiftin çocuğu yoktu, ancak Louise'in evlenmeden önce ergenlik çağının sonlarında gayrimeşru bir çocuk sahibi olduğundan şüpheleniliyordu. Prenses Louise'in Kraliyet Arşivlerindeki dosyaları şu anda halka kapalıdır ve Victoria'nın altıncı çocuğunun hayatına daha da gizemli bir hava katmaktadır.

Arthur (Prens Arthur, Connaught & Strathearn Dükü, 1850-1942)

Arthur
Arthur, sağda, ve küçük kardeşi Leopold, John Jabez Edwin Mayall tarafından Bertie'nin 1863'teki düğün gününde çekilen bir fotoğrafta. Kaynak: Kraliyet Koleksiyonu Vakfı

Kraliçe Victoria'nın yedinci çocuğu ve üçüncü oğlu olan Arthur Wellesley'e, doğum gününü paylaştığı Wellington Dükü'nün adı verildi. Arthur küçük yaşlardan itibaren orduya ilgi duydu ve on altı yaşındayken Kraliyet Askeri Koleji'ne kaydoldu. Mezun olduktan sonra orduda subay olarak uzun bir kariyere başladı. Victoria'nın oğulları arasında aktif hizmet gören tek kişi oldu ve 1882 Mısır Seferi sırasında komutanlık yaptı. Daha sonra yeğeni Kral V. George onu Kanada'ya genel vali olarak atadı.

Arthur, 1879 yılında Alman prensesi Louise Margaret ile nişanlandı ve evlendi. İkisi kendisinden uzun yaşayan üç çocukları oldu. Aslında, 2013 yılında Prens Philip tarafından yerini alana kadar kraliyet ailesinin en uzun yaşayan erkek üyesiydi. Arthur, geleceğin Kraliçesi II Elizabeth'in vaftiz babasıydı.

Leopold (Prens Leopold, Albany Dükü, 1853-1884)

Prince Leopold

Kraliyet çiftinin dördüncü oğlu yaklaşık beş ya da altı yaşındayken, o dönem için yıkıcı bir teşhis olan hemofili hastası olduğu anlaşıldı. Kalıtsal bir kanama bozukluğu olan hemofili, rutin yaralanmalardan sonra kanın uygunsuz şekilde pıhtılaşmasına ve bazen de kendiliğinden kanamaya neden olur. Bu, İngiliz Kraliyet Hanedanı'nda hastalığın ilk örneğiydi, ancak Kraliçe Victoria'nın torunları arasında ortaya çıkan son örnek olmayacaktı. Modern kanıtlar hastalığın izini kraliçenin annesinin ailesinin önceki nesillerine kadar sürmektedir.

Hassas sağlığının bir sonucu olarak Leopold, çocukken yakından korunmuş ve hapsedilmiş, bu da yalnız bir varoluşa neden olmuştur. Sonunda Kraliçe'yi Oxford Üniversitesi'ne gitmesine izin vermesi için ikna etti ve burada Lewis Carroll ve Oscar Wilde gibi isimlerle arkadaş oldu.

Annesi yetişkinlik döneminde de ona karşı aşırı korumacı davranmaya devam etti ve hastalığı nedeniyle evlenme ihtimali zordu. Birkaç kez reddedildikten sonra Victoria, Waldeck-Pyrmont Prensesi Helene Friederike ile bir görüşme ayarladı. Leopold ve Helene 1882 yılında evlendi ve bir kızları ve oğulları oldu. 1884 yılının Mart ayında Leopold Fransa'da bir arkadaşının evindeyken ayağı kaydı ve düştü. Dizini ve başını çarptı ve ertesi sabah 31 yaşında beyin kanamasından hayatını kaybetti.

Bebek (Prenses Beatrice, Wight Adası Valisi, 1857-1944)

Beatrice'in annesi Kraliçe
Beatrice'in annesi Kraliçe ile 1862 yılında Louis Joseph Ghemar tarafından çekilmiş fotoğrafı. Kaynak: Kraliyet Koleksiyonu Vakfı

Kraliyet ailesinin "Bebek" lakaplı en küçük çocuğu, hayatının büyük bir bölümünü annesinin sürekli refakatçisi olarak geçirdi. Aslında annesi, siyasi kazanımlar elde etmek için diğer çocuklarını evlendirmeye ne kadar hevesli olsa da, Beatrice'in evlenmesine ancak yeni kocasıyla birlikte evlerini kraliçeyle birlikte yapmaları şartıyla izin verdi.

Beatrice çocukken yalnızdı, yaşça en yakın kardeşi hastaydı ve babasının yakın zamandaki ölümü aileye zarar veriyordu. Yine de annesi onu şımartıyordu ve zaman zaman yaramazlık yapabiliyordu. Beatrice 1885 yılında Battenberg Prensi Henry ile evlendi ve bu evlilikten dört çocuğu oldu. Kocası 1896'da Afrika'ya yaptığı bir geziden sonra sıtmadan öldü.