Malaya Ayısı Nedir ve Diğer Ayılardan Farkı Nedir?

Dünya üzerinde yaşayan sekiz ayı türü arasında maleya ayısı en küçük olanıdır ve onu diğerlerinden ayıran birçok benzersiz özelliği vardır.

Yazar Ali Artur
malaya ayısı
Görsel: Wikimedia.

2023 yılı itibariyle dünyada sekiz ayı türü yaşıyor. Bunlar arasında en küçük olanı Güneydoğu Asya'ya özgü malaya ayısıdır. Bazen "güneş ayısı" olarak da adlandırılan bu ayı türü, 2023 yazında Çin'deki Hangzhou Hayvanat Bahçesi'nde arka ayakları üzerinde insan gibi duran bir malaya ayısı görüntüsünün internette paylaşılmasıyla haberlere konu oldu. CNN'in haberine göre bazıları bunun bir ayı değil, malaya ayısı gibi giyinmiş bir insan olabileceğini iddia etti.

Hayvanat bahçesi yetkilileri bu suçlamaları reddetti. İlginç bir şekilde, malaya ayılarını diğer ayı türlerinden farklı kılan aynı özellikler bu karışıklığa katkıda bulunmuştur. Malaya ayıları tipik olarak büyük bir köpek ya da küçük bir insan boyutunda, yaklaşık 120 ila 120 cm uzunluğunda ve 150 kg ağırlığındadır. Tüm bu farklılıklar arasında en dikkat çekici olanı ise malaya ayılarının vahşi doğada sadece ayakta değil, arka ayakları üzerinde yürürken de görülmesidir. Hatta dişiler bazen yavrularını bir insan annesi gibi taşırlar.

Hangzhou Hayvanat Bahçesi malaya ayısı tartışmasıyla ilgili olarak yaban hayatı biyoloğu ve Bornean Güneş Ayısı Koruma Merkezi (BSBCC) kurucusu Wong Siew Te CNN'e şunları söyledi: "Çoğu ayı türü arka ayakları üzerinde durabilir ancak malaya ayıları çevrelerini araştırmak için daha yüksek bir yere ulaşmak üzere ayağa kalkarlar, dolayısıyla bunu yapmalarının bir amacı vardır. Hatta dişi malaya ayıları yavrularını iki elleriyle tutup ayaklarının üzerinde yürüyorlar, insana çok benziyorlar, sanırım insanlar bu yüzden yanılıyor."

Yaşamlarının Çoğunu Ağaçlarda Geçirirler

Türler arasındaki bir diğer fark da malaya ayılarının yaşamlarının büyük bir bölümünü ağaçlarda geçirmeleridir. Kutup ayıları hariç, çoğu ayı tırmanır, ancak çok azı malaya ayıları gibi ağaçta yaşar, bu da ortalamadan küçük boyutlarını ve şekillerini kısmen açıklamaktadır. Hatta malaya ayıları dalların arasında uyur, uzun ve ince dilleriyle termit ve bal yer, ortalamadan uzun pençeleriyle de bunları toplar. Bu beslenme şekline bağlı olarak bir diğer adı da "bal ayısı "dır.

Ayrıca malaya ayıları çoğunlukla gececidir, bu da tipik olarak diurnal olan ya da mevsime bağlı olarak ileri geri geçiş yapan ayı kuzenlerinden bir başka farktır. Hangzhou Hayvanat Bahçesi'ndeki malaya ayısı ayağa kalktığında alt yarısına bol bir kostüm giymiş gibi görünüyordu, ancak malaya ayısı uzmanı Wong Siew Te'ye göre bu da malaya ayısı fizyolojisinin bir başka parçası. Avcıları arasında yılanlar, kaplanlar ve büyük yırtıcı kuşlar bulunmaktadır ve bir savunma mekanizması olarak malaya ayısı derisi ekstra kalındır.

İngiltere'deki Chester Hayvanat Bahçesi'nden Ashleigh Marshall, Çin hayvanat bahçesindeki malaya ayısında görülen derinin arka ucundaki kıvrımlarla ilgili olarak, "Fazladan deri, malaya ayıları için gerçekten önemli bir adaptasyondur" diyerek, yırtıcılardan kaçınmak için bu şekilde evrimleştiğini sözlerine eklemiştir. Koşullar kötü olduğunda ve yiyecek azaldığında, bu ekstra kalın deri gevşer.

Malaya Ayıları Tehdit Altında

Malaya ayılarının akrabalarıyla paylaştığı ortak özelliklerden biri, türün büyük tehdit altında olmasıdır. Diğer birçok hayvan türü gibi, ormansızlaşma malaya ayılarını da büyük ölçüde etkilemiştir. Bununla birlikte, tartışmalı ayı safrası ticareti de aynı şekilde. Ayı safrası yüzyıllardır Çin tıbbında bir dizi rahatsızlığı tedavi etmek ya da iyileştirmek için kullanılıyor ve birçok malaya ayısı safra kesesi safrasının bu amaçla boşaltılabilmesi için yakalanıyor ya da esaret altında yetiştiriliyor. Bu uygulamanın kurbanı olanlar öncelikle ay ayıları – ya da Asya siyah ayısı – oluyor.

Malaya ayılarının yanında yaşayan çiftçiler de bazen ürünlerini ve hayvanlarını tehdit ettikleri için onları öldürüyor. Yaban hayatı biyoloğu Wong Siew Te konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Yeterince insan malaya ayılarını bilmiyor – çok unutulmuş bir tür. Malaya ayıları hakkında daha fazla farkındalık ve eğitime ihtiyaç var – bunlar korunan ve özel bir tür ve başları ciddi belada."