Mars Tam Bir Hafta Boyunca Yok Olmak Üzere

Mars, Cumartesi gününden itibaren iki hafta boyunca Dünya'nın gökyüzünden kaybolacak.

Yazar Burcu Kara
mars buzul

Bu, güneş kavuşumu olarak bilinen bilimsel bir fenomen sayesinde gerçekleşecek: Güneş'in Mars ve Dünya'yı birbirlerinden gizlediği bir dönem. NASA, "Büyük bir şenlik ateşinin iki yanındaki dansçılar gibi," diyerek, "iki gezegenin geçici olarak birbirlerine görünmez olduğunu" belirtti.

NASA, Dünya ve Mars'ın her iki yılda bir güneş kavuşumu yaşadığını söyledi. İki gezegen birbirinden ortalama 140 milyon mil uzaktaydı – ancak güneş kavuşumu sırasında yaklaşık 235 milyon mil ayrılmış olacaklar.

Güneş kavuşumu NASA'nın Mars'taki uzay araçlarıyla iletişim kurma ve onlara sinyal gönderme kabiliyetini de etkiliyor.

Güneş'ten gelen yüklü parçacıklardan kaynaklanan parazit nedeniyle hangi bilgilerin kaybolabileceğini tahmin etmek imkansızdır ve bu kayıp bilgiler uzay aracını potansiyel olarak tehlikeye atabilir. Bunun yerine, güneş kavuşumundan önce mühendisler iki haftalık talimatlar gönderir ve beklerler.

NASA, Mars uzay aracına komut verme konusundaki 2023 moratoryumunun 11 Kasım'dan 25 Kasım'a kadar olduğunu da sözlerine ekliyor. Ancak bilim insanları bu durumun Mars'a yönelik görevlere hiç ara verilmeyeceği anlamına gelmediğini vurguladılar.

Mars Röle Ağı yöneticisi Roy Gladden NASA'dan yaptığı açıklamada, "Görev ekiplerimiz aylarca tüm Mars uzay araçlarımız için yapılacaklar listesi hazırladılar" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca onlardan haber alabilecek ve sağlık durumlarını kontrol edebileceğiz.