Martha Brossier: Şeytan Tarafından Ele Geçirildiğini İddia Eden Şarlatan

Martha Brossier şeytan tarafından ele geçirilmişti. En azından 1600'lerin başında çoğu insanı buna ikna etmeyi başarmıştı. Ta ki Beelzebub uzmanları haberdar olana kadar.

Martha Brossier

Şeytan çıkarma ayininin en parlak dönemi yüzyıllar önceydi. Tıpkı Martha Brossier örneğinde olduğu gibi. Fransa'nın siyasi güçleri, 16. yüzyılın sonlarında ülke çapında dolaşan bu genç kadını fark etti. Çünkü Şeytan'ın etkisi altındaydı, en azından kendisi böyle iddia ediyordu.

Martha Brossier'in deneyimi, günümüzde Centre-Val de Loire'da bulunan Romorantin adlı küçük bir kasabada başlamıştır. Martha, 26 yaşındayken, 1598 yılı civarında şeytan çarpması belirtileri gösterdi. Bu durum, başarısız bir tekstil girişimcisi olan babasını köyün rahibinden tavsiye almaya sevk etti. Rahip kısa sürede içine şeytan girdiğini doğruladı.

Çağdaş düşünceye aykırı olsa da, Martha ve ailesi durumlarını bir sır olarak saklamakla ilgilenmiyorlardı. Bunun yerine, Martha'yı ele geçirdiğine inandıkları şeytanı ya da iblisi halkın önünde kovmayı amaçlıyorlardı.

Martha'nın Sözde Bir Kahine Dönüşümü

Panayırlar kısa sürede halka açık şeytan çıkarma ayinlerini ana cazibe merkezi haline getirdi. Martha'nın içine şeytan girmesinin fiziksel tezahürleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak iddialara göre iblislerle olan ilişkisi nedeniyle telepatik güçler geliştirmiştir. Sonuç olarak, genç kadın gösteriler boyunca bir kahin olarak iki misli güç kazanmıştır.

Böylece kendisini sorgulayanlara sevdiklerinin ruhlarının çoktan cennete ulaşıp ulaşmadığını ya da hala Araf'ta sıkışıp kaldığını söylüyordu. Bununla birlikte, kendisine şüpheyle yaklaşanlara Huguenot adını takmaktan ve hatta onları cadılıkla suçlamaktan da çekinmiyordu. Martha Brossier hakkında bu kadar çok bilginin yanlış bir cadılık suçlaması nedeniyle gün ışığına çıkmış olması bir bakıma bizim için iyi bir tesadüf. Zira kendisini bu şekilde tanımış olduk.

Martha Brossier, komşusu Anne Chevriou'nun büyücülük yaparak kendisini etkisi altına aldığını söylemişti. Bu nedenle Chevriou bir süre hapsedildi. Bu duruma çok sinirlenen Chevriou, Paris Piskoposu Henri de Gondi'ye (1572-1622) bir mektup göndererek Martha hakkında uyarıda bulundu ve onu dolandırıcılıkla suçladı.

Şeytan'ın Ordusu

şeytan çıkarma
Anonim bir sanatçı bu tabloyu 1512 yılı civarında Avusturya'da bir sunakta kullanılmak üzere çizmiştir. Görsel: notevenpast.

O sırada Martha Brossier ve onu kullanmaya niyetli kişiler Romorantin köyünü uygun olmayan küçük bir yer olarak buldular. Bu yüzden babası, kız kardeşi Silvine ve yerel bir Katolik kilisesi ileri geleninin yardımıyla yakın kasabalarda gösteriler yapmaya başladı. Grubun yolculuğu Romorantin'in 60 kilometre kuzeyinde, Cléry mezrasında başladı. Daha sonra Orleans'a doğru ilerledi.

Martha'yı ele geçirdiği iddia edilen şeytanların çoğu halka açık törenlerde isimlendirildi. "Sineklerin Efendisi" olarak bilinen Beelzebub bu figürlerden biriydi ve modern anlamda sıklıkla Şeytan'la bir tutulmaktadır. Ayrıca, Martha'nın ele geçirilmesi bir dizi din adamı tarafından da onaylanmıştır. Bu kişiler genç kadını İncil okumalarına maruz bırakarak, onu suyla kutsayarak ve ardından tepkilerini gözlemleyerek bunu yaptılar. Genç kadın din adamlarını etkilemek için geriye doğru bükülmüş, hayvan sesleri çıkarmış, çılgınca gözlerini devirmiş ve hatta dilini dışarı çıkarmıştır.

Sonuç olarak, bu noktada çeşitli şeytan çıkarıcılar tarafından gezilerine eşlik edilen Martha ve babası, bu türden toplam 25 onay belgesi topladı.

Orleans Üniversitesi Yalanını Ortaya Çıkarıyor

Şüpheciler de vardı elbette. Örneğin Orleans Üniversitesi'ndeki (1306'da kuruldu) öğrenciler onu araştırdılar. Onun İncil'le hiç ilgisi olmayan Latince yazılarını okudular. Martha tipik semptomları gösterdikten sonra, akademik çevreler onun kandırılmış olması gerektiği sonucuna vardı ve Orleans'ta kendisine verilen sertifika iptal edilerek halkın önünde şeytan çıkarma ayinleri yapması yasadışı ilan edildi.

Ancak bu onu yıldırmadı ve oynamaya devam etti. 1599 Paskalyası sırasında grup Paris'e vardı. Büyük olasılıkla Capuchin Tarikatı'nın ("cappuccino "ya adını veren tarikat, Türkçe: Kapusenler) daveti de bunda rol oynadı. O dönemde Fransa'daki siyasi durum Martha gibi birini Kapusenler için çok kullanışlı hale getirdiğinden, başarılarında önemli bir rol oynadı.

Martha Brossier Paris'e vardığında Nantes Fermanı henüz yürürlüğe girmişti. Kral IV. Henry (1553-1610) kendi imzasıyla Huguenot düşmanlıklarına son verdi. Katoliklik resmi din haline gelirken Huguenotlara geniş özgürlükler tanındı. Ancak, Kapusenler gibi birçok dini fanatik için bu özgürlükler çok fazlaydı.

Köktendinciler, Huguenotları terörize eden ve kırsal kesimde yaygın bir paniğe neden olan cinli bir kadını alenen kovma fırsatını kaçırmayacaklardı.

Martha Brossier'in Güçleri Test Edildi

Gösteriler halk tarafından iyi karşılansa da kilisenin, yani Martha'nın kapı komşusu Anne Chevriou'nun mektup yazdığı piskoposun da dikkatini çekti. Piskopos, kralın hassas barışı tehdit edebilecek herhangi bir şey yapma konusundaki isteksizliğini destekliyordu. Bu nedenle, Martha Brossier'nin etrafındaki insanların entrikalarını dizginlemeye çalıştı.

Piskopos Henri de Gondi, Martha'nın daha fazla test edilmesi için 30 Mart 1599'da bir uzmanlar heyeti topladı. Orleans'taki akademisyenler Martha'nın referanslarından birini zaten iptal etmiş olduklarından, diğerlerine fazla itibar etmedi. Kral XI. Louis'nin doktoru Michel Marescot (1539-1605), yeni muayeneyi ayrıntılı olarak belgeleyen uzmanlardan biriydi.

Martha bir kez daha kutsal metinlerin yüksek sesle okunduğunu duymaya, kutsal emanetleri öpmeye ve hatta iğne testine tabi tutuldu. Bu testin bir parçası olarak, başparmağına ve işaret parmağına bir iğne sokuldu. Cadılıkla suçlanan insanlar genellikle bu muayeneye tabi tutulurdu. Hümanist Marescot da yazılarında bu muayeneye karşı çıkmıştı.

Brossier Ailesi Hapse Atıldı

Uzmanların verdiği karar inkar edilemezdi. "Nihil a daemone. Multa ficta. A morbo pauca" yani oldukça gevşek bir yorumla, "Şeytandan gelen hiçbir şey yok. Birçok sahtecilik. Hastalıktan az şey." 5 Nisan 1599'da Martha ve ailesinin Seine nehri üzerindeki Châtelet hapishanesinde tutulması için bir mahkeme emri çıkarıldı. Yaklaşık 1,5 ay sonra Martha resmen şehirden kovuldu. Katolik rahipler büyük kitleler önünde bu cezaya karşı çıksa da, Martha ve grubu Romorantin'e geri dönmek zorunda kaldı.

Aslında Aziz Martin-de-Randan'ın rahibi daha sonra Martha'yı kendi amaçları için kullanmaya çalıştı. Kızı Roma'da Papa'nın önünde şeytan çıkarmayı planladı, ancak Fransız kralı planlarını engelledi. Tüm paralarını harcadıktan sonra Martha ve ailesi bir kez daha Roma'yı terk etmek zorunda kaldı.

1600'de Milano'da yeniden ortaya çıktı ve sonra herkes izini kaybetti. Etkileyici oyunculuk kariyeri, babası ve din adamlarının onu daha fazla şöhret için siyasi bir piyon olarak kullanması nedeniyle yarıda kalan, ele geçirilmiş bir kadın.