Metal Dedektörü Danimarka'da 1500 Yıllık Nadide Bir Altın Yüzük Buldu

Dikkat çekici bir şekilde işlenmiş olan eser, Merovenjlerle bağları olan bölgedeki güçlü bir aileyle bağlantılı olabilir.

danimarka yüzük
1.500 yıllık altın yüzüğün üzerinde bulunan kırmızı taş muhtemelen bir güç sembolü olarak kullanılıyordu. Görsel: The National Museum of Denmark

Danimarka'da bir prensese ait olabilecek altın bir yüzük keşfedildi. Nadir bulunan yüzüğün 5 ila 6. yüzyıllara ait olduğu düşünülüyor ve altın boynuzlar da dahil olmak üzere diğer eserlerin yakınında bulundu.

Eski İskandinav krallıklarında gücün sembolü olan kırmızı yarı değerli bir taşla süslenmiş olan yüzüğün, Jutland'ın güneybatısında gücü elinde tutmuş olabilecek, daha önce bilinmeyen bir soylu veya kraliyet ailesine ait olduğu düşünülüyor.

Yüzük, ünlü hanedanla ilişkilendirilen mücevherlere benzediği için Merovingianlarla bağlantılara işaret ediyor. Merovenjler, 5. yüzyıldan 8. yüzyıla kadar günümüzde Fransa, Belçika, Hollanda, Lüksemburg ve Almanya'nın bazı bölgelerinde hüküm sürmüş olan Frank krallarıdır.

Kral I. Clovis, Hristiyanlığı kabul etmesi ve tüm Frank kabilelerini tek bir yönetim altında birleştiren ilk kral olarak Avrupa tarihinin gidişatını önemli ölçüde etkilemesiyle en ünlü Merovenjlerden biridir. Merovenjlerin gücü zaman içinde azalmış ve yerini 8. yüzyılda Şarlman (Charlemagne) tarafından kurulan Karolenj hanedanına bırakmıştır.

Danimarka Ulusal Müzesi'nde yeni buluntuyu inceleyen küratör Kirstine Pommergaard yaptığı açıklamada, "Altın yüzük muhtemelen bir kadın yüzüğü ve Emmerlev'de bir prensle evli olan bir prensin kızına ait olabilir" dedi.

Altın tipik bir diplomatik hediyeydi ve insanların evlilik yoluyla ittifaklar kurduğunu biliyoruz.

Pommergaard, 10. yüzyıl Danimarka kralı Yaşlı Gorm ve eşi Thyra'yı ve daha yakın zamanlarda Danimarka'yı 1863'ten 1906'ya kadar yöneten IX. Christian'ı örnek gösterdi. Kızlarını çeşitli kraliyet aileleriyle evlendirdiği için "Avrupa'nın kayınpederi" olarak tanındı. Torunları arasında Belçika Kralı Philippe, Birleşik Krallık Kralı III. Charles ve İspanya Kralı VI. Felipe bulunmaktadır.

Yüzük, Jutland'ın güneybatısındaki Emmerlev'de 39 yaşındaki Lars Nielsen tarafından bulundu ve Nielsen bu keşif karşısında çok heyecanlandı.

Nielsen yaptığı açıklamada, "O kadar heyecanlandım ve duygulandım ki neredeyse hiçbir şey söyleyemedim ve bu genellikle beni karakterize eden bir şey değildir, ancak bu şüphesiz şimdiye kadarki en iyi keşfim" dedi. "Böylesine eşsiz ve türünün tek örneği bir keşif yapmak tamamen gerçeküstü. Hem yerel hem de ulusal çapta ortak tarihimize bir parça da olsa katkıda bulunabildiğim için çok gururlu ve onurluyum."

Yüzüğün alt tarafında narin spiraller ve onu Franklara ve dolayısıyla Merovenjlere bağlayan başka detaylar bulundu

Pommergaard, "Bu, bugün taklit edilmesi zor olan etkileyici bir işçilik seviyesi" dedi.

Yüzüğün bulunduğu yerin yakınlarında, iki altın sikke, yedi gümüş sikke (sceattas) ve Frizce'ye çevrilmiş çanak çömlek de dahil olmak üzere başka hazineler de bulundu. Bunlar da Merovenj bağlantısına işaret ediyor. Sadece altı mil ötede, 4. yüzyıldan kalma bir dizi altın boynuz da bulundu.

"Yüzüğe sahip olan kişi muhtemelen altın boynuzlara sahip olan kişileri de biliyordu. Belki de akrabaydılar," diyor Sønderjylland Müzesi'nden Anders Hartvig. "Yakın zamanda bulunan diğer buluntularla birlikte, güney Jutland'ın daha önce düşünülenden daha büyük bir etkiye sahip olduğunu ve Wadden Denizi'nin (Kuzey Denizi'nin güneydoğu kısmındaki gelgit bölgesi) kendi içine kapalı olmadığını, ancak güneyle önemli ticaret bağlantıları olan aristokratik bir varlığa sahip olduğunu gösteren bir tablo çiziyor."

Altın yüzük ilk olarak Sønderjylland Müzesi'ndeydi, ancak şimdi Kopenhag'daki Ulusal Müze'ye teslim edildi.

Pommergaard, "Merovenjliler, bir bölgedeki ticareti ve kaynakları kontrol edebilecek aileler ve bireylerle bir ağa girmekle ilgileniyorlardı" dedi. "Belki de Emmerlev'deki prens ailesi Ribe ve Hedeby arasındaki bir bölgeyi kontrol ediyor ve böylece bölgedeki ticareti güvence altına alıyordu."

Nielsen eşine Noel hediyesi olarak altın yüzüğün bir replikasını hediye etti ve bu eşsiz hikayeyi kendi aile soyu boyunca korumayı umuyor.

"Umarım bu yüzük aile içinde elden ele dolaşır ve gelecekte kimler nerede bulunduğunu tespit edebilir ve Ulusal Müze'den gelen ve yüzüğün özel tarihini ve önemini anlatan mektuba bakabilir" dedi.