Sony Yüzlerce PlayStation Çalışanını İşten Çıkarıyor

Sony, birinci parti stüdyolarında iş gücünün azaltılacağını duyurdu.

Yazar Ali Artur
Play Station 5
Görsel: evrenatlasi.com

Sony Salı sabahı, sektörde giderek büyüyen işten çıkarmalar yığınına bir yenisini daha eklediğini açıkladı. Şirket resmi paylaşımlarında işgücünde "azaltma başlattığını" duyurdu. Bu kesintiler Insomniac Games, Guerrilla, Naughty Dog, Firesprite ve daha fazlası dahil olmak üzere PlayStation'ın çeşitli birinci taraf stüdyolarını etkileyecek ve en büyük kesinti PlayStation'ın tamamen kapatılan Londra Stüdyosunu vuracak.

Sony Interactive Entertainment Başkanı ve CEO'su Jim Ryan, toplamda işten çıkarmaların yaklaşık 900 kişiyi ya da mevcut işgücünün %8'ini etkileyeceğini ve sonuç olarak birden fazla oyunun iptal edileceğini tahmin ediyor.

Sony çalışanlarıyla paylaşılan ve Sony Interactive Entertainment web sitesinde yayınlanan bir e-postada Ryan, "Geri adım atmamız, işimize bütünsel olarak bakmamız ve şirketin uzun vadeli sürdürülebilirliğine ve topluluğumuz için mümkün olan en iyi deneyimleri sunmaya odaklanarak ilerlememiz gerekiyordu" diye yazdı. "Amacımız, başarımızın devamını ve oyuncuların ve yaratıcıların bizden beklediği deneyimleri sunma becerimizi sağlamak için kaynaklarımızı düzene sokmaktır."

ABD ve İngiltere'deki stüdyolar etkilenecek ve 2019'un Blood and Truth gibi PSVR oyunlarını geliştiren ve şu anda fantastik bir Londra'da geçen çok oyunculu bir oyun üzerinde çalışan London Studio kapatılıyor. London Studio Yardımcı Sanat Yöneticisi Izzy Foley, X'te (eski adıyla Twitter) kapanışla ilgili bir paylaşımda bulundu. "Söyleyecek hiçbir şeyim yok. Gözyaşları içindeyim." Hit Points'ten Nathan Brown'ın kısa süre önce attığı bir başka tweet ise Jim Ryan'ın birkaç gün önce Londra Stüdyosu'nda yaklaşan emekliliğini kutlamak üzere düzenlenen bir toplantıya katıldığına dikkat çekiyor.

PlayStation Studios şefi Hermen Hulst bir başka blog yazısında "Stüdyolarımıza ve portföyümüze baktık, çeşitli geliştirme aşamalarındaki projeleri değerlendirdik ve bu projelerden bazılarının ilerlemeyeceğine karar verdik" diye yazdı. Bu işten çıkarma turu, sektörün 2024 yılında büyük ve küçük stüdyolarda yaşadığı 6.000'den fazla işten çıkarmaya ekleniyor.