Michael Saylor Bitcoin Satmayacak: 'Bitcoin Çıkış Stratejisidir'

MicroStrategy kurucu ortağı, Bitcoin ETF'lerinin kurumsal fonlar üzerindeki cazibesini vurgulayarak sermaye yatırımlarında önemli bir değişimin sinyalini veriyor.

Yazar Burcu Kara
Michael Saylor

MicroStrategy kurucu ortağı ve başkanı Michael Saylor Salı günü Bloomberg Television'a verdiği röportajda, yakın zamanda onaylanan spot Bitcoin ETF'lerinin kurumsal sermayenin Bitcoin ekosistemine akması için bir kapı açtığını ve talebin mevcut arzı aştığını söyledi.

"Bu yükselen bir dalga; tüm kayıkları kaldıracak. Saylor, Bloomberg'den Katie Greifeld'e verdiği demeçte MicroStrategy'nin Bitcoin için kaldıraçlı bir faaliyet stratejisi olduğunu söyledi. "Ancak spot ETF'lerin ne yaptığına bakarsanız, sermayenin dijital dönüşümünü kolaylaştırdıklarını görürsünüz. Ve her gün yüz milyonlarca dolar sermaye geleneksel analog ekosistemden dijital ekonomiye akıyor."

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Bitcoin ETF'lerini onaylarken, başkan Gary Gensler CNBC'ye yaptığı açıklamada onayların dijital varlığın onaylanması anlamına gelmediğini söyledi.

Gensler, "Söylediğimiz gibi, biz tarafsızız," dedi. "Bu, var olan Bitcoin'in herhangi bir şekilde onaylanması değildi – sadece bu Borsa Yatırım ürünlerinde nasıl ticaret yapılacağı ile ilgiliydi."

Önde gelen bir Bitcoin yatırımcısı olan MicroStrategy, yaklaşık 10 milyar dolar değerinde 190.000'den fazla BTC biriktirmiştir. Saylor ise kendisinin ve MicroStrategy'nin Bitcoin'e nasıl yatırım yaptığı konusunda geleneksel bir tutum sergilemiyor.

Saylor, "Ünlü bir sözüm var, sonsuza kadar zirveyi satın alacağım," diyor. "Bitcoin bir çıkış stratejisidir, en güçlü varlıktır, dolayısıyla şu anda gördüğümüz şey Bitcoin'in trilyon dolarlık bir varlık sınıfı olarak ortaya çıkmasıdır. Ve Apple, Google ve Microsoft gibi isimlerin yanında yer alıyor."

MicroStrategy geçen yıl, kayıplarının artmasına rağmen Bitcoin almaya devam etti. Ocak ayında Saylor, daha fazla Bitcoin satın almak için 216 Milyon Dolarlık kişisel MicroStrategy hisse senedi opsiyonu sattı.

Saylor, "Bu şirketlerin sermaye yapısında 10 trilyon ya da 100 trilyon dolar değerinde sermaye tutmaya yetecek kadar yer yok," dedi. "Yani Bitcoin 10 kat olan altına karşı rekabet ediyor. Şu anda S&P endeksine karşı rekabet ediyor, bir değer deposu olarak 100 trilyon doların üzerinde bir varlık sınıfı olan Real Estate'e karşı rekabet ediyor."

Bitcoin'i teknik olarak bu varlık sınıflarından üstün gören Saylor, sermayenin bu varlık sınıflarından Bitcoin'e akmaya devam edeceğine inandığını söyledi.

Saylor sözlerini şöyle sonlandırdı: "Durum böyleyken, kazananı satıp kaybedeni almak için hiçbir neden yok."