Microsoft, Windows 11'e Wi-Fi 7 Desteği Getiriyor

Wi-Fi Alliance'ın Wi-Fi 7 cihazları için sertifika sunmasının üzerinden bir aydan fazla bir süre geçtikten sonra Microsoft, Windows 11'e bu teknoloji için destek ekledi.

Yazar Ali Artur
Windows 11 Wi-Fi-7

Söz konusu destek, Windows Insider programının Canary ve Dev Channel'ında 26063 numaralı yapıda yer alıyor. Bununla birlikte, yeni standardı destekleyebilen donanımlar bir süredir piyasada olduğundan, muhtemelen çok geçmeden daha geniş bir kitlenin eline geçecektir. Microsoft'un donanım ortakları şüphesiz yeni cihazlarına güncellenmiş Wi-Fi etiketini yapıştırmak için sabırsızlanıyor.

Microsoft, IEEE 802.11be Extremely High Throughput (EHT) olarak da bilinen Wi-Fi 7'yi "kablosuz cihazlarınız için benzeri görülmemiş hız, güvenilirlik ve verimlilik sunan devrim niteliğinde bir teknoloji" olarak tanımladı.

Wi-Fi Alliance, 8 Ocak'ta Wi-Fi CERTIFIED 7'yi tanıttı ve bu yıl 233 milyon cihazın pazara girmeye hazırlandığını ve 2028 yılına kadar 2,1 milyar cihaza ulaşacağını tahmin etti. Wi-Fi Alliance, akıllı telefonların yanı sıra tabletlerin, PC'lerin ve erişim noktalarının (AP) teknolojiyi en erken benimseyenler olmasının beklendiğini ve bu nedenle Windows 11'de yer aldığını söyledi.

Intel, Broadcom, MediaTek ve Qualcomm gibi şirketler teknolojinin arkasında sıralandılar. Intel'in Kablosuz Çözümler Grubu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Eric A McLaughlin şunları söyledi: "Wi-Fi 7'ye sahip Intel destekli PC'ler ve IOT ürünleri, kablo benzeri yanıt verme ve yeni aşırı bağlantı güvenilirliği seviyeleri ile çoklu gigabit hızlarını mümkün kılacak."

Windows 11 Wi-Fi 7 ayarları. Görsel: Microsoft.

Ancak, Intel destekli bu bilgisayarlar Windows 11'in Wi-Fi 7 desteğine ihtiyaç duyacaktır. Müşterilerin bu hızlı standardı destekleyen bir donanıma ve Wi-Fi 7 özellikli bir tüketici erişim noktasına ihtiyacı olacak.

Microsoft, "Wi-Fi 7 ile Windows PC'nizde çoklu gigabit hızlarının keyfini çıkarabilir ve Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E'den 4 kata kadar, Wi-Fi 5'ten ise 6 kata yakın daha yüksek hızları deneyimleyebilirsiniz" demektedir. Oyun veya video konferans gibi gecikme ile mücadele eden uygulamalar da bundan faydalanacaktır. Ancak Microsoft, "performansın üreticiye ve donanım cihazının özelliklerine göre değişebileceği" konusunda uyarıda bulundu.

Wi-Fi 7'nin gelişinin yanı sıra, yapı, en son yapıyı yüklerken 0xC1900101 hata koduyla geri alma sayısını azaltmaya yönelik bir değişiklik de dahil olmak üzere olağan düzeltme salını içeriyordu.

Ancak Dev Drive sorunu devam ediyor. Dev Drive'ı olan ve geri alma ihtiyacı duyabilecek kullanıcılar, geri almadan önce Dev Drive'larını yedeklemeli veya veri kaybıyla karşı karşıya kalmalıdır. Sonuçta bu bir Insider sürümüdür.