Bazı Intel 13. ve 14. Nesil Core İşlemcileri Sürekli Çöküyor

Bazı yeni Intel mikroişlemciler sistemleri kilitliyor ve sorun çiplerin ürün yazılımı ve saat hızı ayarlarıyla ilgili görünüyor.

Yazar Ali Artur
intel çökme raporları

Epic Games'in Unreal Engine'i için oyun geliştirme araçları üreten RAD, Çarşamba günü Oodle Data yazılımındaki dekompresyon hatalarını ve Unreal ile inşa edilen oyunlardaki çökmeleri açıklayan bir not yayınladı.

Epic'in bir yan kuruluşu olan kodlama şirketi, hataların özellikle Intel Core i9 13900K ve 14900K işlemcileri ve muhtemelen 13700, 14700 ve ilgili silikonları da etkileyen bir donanım hatasından kaynaklandığına inandığını söyledi.

RAD, "Bu işlemcilerin yalnızca küçük bir kısmı bu davranışı sergileyecektir" açıklamasında bulundu. "Sorun, BIOS ayarları ile bu işlemcilerin yüksek saat hızları ve güç kullanımının bir kombinasyonundan kaynaklanıyor gibi görünüyor ve ağır yük altında sistem kararsızlığına ve öngörülemeyen davranışlara yol açıyor."

Oyun araçları şirketi, sorunun bir yazılım sorunu olmadığını söylüyor. Bunun yerine, "Aşırı optimistik gibi görünen BIOS ayarları nedeniyle, işlemcilerin küçük bir yüzdesi yüksek yük altında işlevsel saat hızı ve güç çekme aralığının dışına çıkıyor ve talimatları yanlış yürütüyor." iddiasında bulunuyor.

RAD, bu durumun Oodle Data dekompresyonu kullanıldığında, muhtemelen diğer uygulamalara kıyasla gereken ekstra veri bütünlüğü kontrolleri nedeniyle daha belirgin olduğunu söylüyor. Ancak bu sorunu yaşayanlar sadece RAD'ın dekompresyon yazılımını kullananlar değil. Oyun araçları şirketi, standart benchmark testleri ve stres testlerinin de çip hataları ortaya çıkaracağını iddia ediyor.

RAD'ye göre RealBench, CineBench, Prime95, Handbrake ve Visual Studio gibi uygulamalarda da çökmeler rapor edildi. Intel'in kendi forumlarında da "14900k'nın nesi var?", "i9-13900K: uygulamalar, oyunlar ve testlerde çok sık çökme (Windows 11)" ve "CPU beklendiği gibi çalışmıyor" gibi mesajlar başkalarının da bu sorunla karşılaştığını gösteriyor. Benzer raporlar Reddit gibi forumlarda da bulunabilir.

Daha önce Microsoft, Google ve X için yazılım/donanım mühendisi olarak çalışan Dan Luu, CPU hatalarında bir artış olacağını tahmin eden 2016 tarihli yazısına yaptığı güncellemede, RAD raporuna dikkat çekti ve hatanın sistem yapılandırma ayarlarından kaynaklanabileceğini, ancak Intel'in CPU'larının bu ayarlarla gönderildiğini bildiğini söyledi.

"CPU'larının bu sorun nedeniyle çökmemesini istiyorlarsa, bu ayarların yanı sıra diğer bazı ayarları da uygulayabilirlerdi ve uygulamalıydılar" dedi. "Bunun yerine, bunu BIOS ayarlarına bıraktılar ve şimdi buradayız."

Luu, RAD tarafından önerilen ve çökmeleri azaltabilecek "SVID davranışı "nı "Intel fail safe" olarak ayarlamak ve "Uzun süreli güç sınırı" ve "Kısa süreli güç sınırı" için güç ayarlarını azaltmak gibi birkaç sistem ayarını yineledi.

Luu'ya göre Intel eskiden çip doğrulama konusunda AMD'den daha iyiydi, ancak zamanla ikisi keşfedilen ciddi çip hatalarının seviyesi açısından daha karşılaştırılabilir hale geldi. Luu, Intel'in AMD, Arm ve Nvidia ile yoğun rekabet içinde bulunduğu bir ortamda çip doğrulama konusunda kendini geliştirmesinin pek mümkün görünmediğini belirtiyor.