Microsoft Yapay Zeka İçin Arizona'daki Bir Kasabanın Su Kaynağını Tüketiyor

The Atlantic'in haberine göre, Microsoft'un Goodyear, Arizona'daki devasa veri merkezi, bulut bilişim ve yapay zeka çalışmalarını desteklemek için çöl kasabasının su kaynaklarını tüketiyor.

Yazar Ali Artur
yapay zeka su tüketimi
Görsel: evrenatlasi.com

Microsoft'un Goodyear tesisi hakkında bilgi sahibi olan bir kaynak Atlantic'e yaptığı açıklamada, tesisin özellikle Microsoft ve Micosoft tarafından finanse edilen OpenAI tarafından kullanılmak üzere tasarlandığını söyledi. Bu iddiaya yanıt olarak her iki şirket de yorum yapmayı reddetti.

Yapay zekaya güç sağlamak inanılmaz miktarda enerji gerektiriyor. YZ'nin devasa çevresel etki alanını daha da kötüleştiren şey, aynı zamanda akıl almaz miktarda su tüketmesidir. YZ, veri merkezlerinden aşırı ısınma riski yaratacak kadar elektrik çekiyor, bu nedenle mühendisler bu riski azaltmak için sunucuları tekrar soğutmak için su kullanıyor.

Atlantic'e göre Microsoft, Goodyear'daki merkezinin su kullanımı konusunda son derece ketum davranmış, hatta su tüketiminin "özel" bilgi olduğu gerekçesiyle şehir kayıtlarındaki kesin rakamları gizlemiştir. Ancak Microsoft'un kendisi tarafından yaptırılan tahminlere göre, şu anda iki binaya ev sahipliği yapan ve üçüncü bir binaya ev sahipliği yapma yolunda ilerleyen 279 dönümlük kampüs, son bina tamamlandığında yıllık 212 milyon litre içme suyu tüketecek.

Atlantic'e göre bu miktar, yaklaşık olarak 670 Goodyear ailesinin bir yılda tüketeceği toplam su miktarına denk geliyor. Bu miktar herhangi bir yer için çok fazla su anlamına gelse de, özellikle de kuruyan Colorado Nehri ve mülkiyet gelişimi boşluklarının giderek daha vahim bir su krizine yol açtığı Güney Arizona'nın Sonoran Çölü gibi bir yer için oldukça önemlidir.

Öncelikli Planlama

Rapora göre, Goodyear tesisi ilk olarak 2019 yılında, Microsoft'un o zamanlar kamuoyunda daha az bilinen OpenAI'a ilk 1 milyar dolarını yatırmasından kısa bir süre sonra duyuruldu.

Açıkçası, Goodyear Phoenix bölgesinin bir parçası olduğu için, Microsoft'un tesisinin herhangi bir haneyi susuz bırakması pek olası değil – yani yakın vadede. Ancak Hao'nun raporunda da belirtildiği gibi, ChatGPT'nin William Shakespeare tarzında alışveriş listeleri çıkarabilmesi için suyu ailelerden uzaklaştırmak kesinlikle bir tercih ve bunun da bir maliyeti var.

Arizona Başsavcısı Kris Mayes Atlantic'e verdiği demeçte, "Eyaletimizin gelecek nesiller için korunmasını sağlamak için yakın gelecekte zorlu seçimler yapmak zorunda kalacağız," dedi. "Eyaletimize bir veri merkezinin daha gelmesine izin vermek kolay ama pek çok durumda aptalca bir karar."

Burası Microsoft'un dünya çapındaki pek çok veri merkezinden biri. Ve yine, her yerdeki veri merkezleri, özellikle de yapay zeka çalışmalarını besleyenler, kaynak açısından son derece zahmetlidir. Ancak Sonoran Çölü daha da ısınırken, bu tesisin ilerlemeye devam etmesi, YZ endüstrisinin önceliklerinin nerede yattığına dair özellikle çarpıcı bir resim çiziyor.