Yeni Pil Teknolojisi Elektrikli Otomobillerin Soğukta Daha Uzun Süre Çalışmasını Sağlıyor

Son derece düşük sıcaklıklarda bile yeni bir çözücü geliştirilmiş batarya ile tanışın.

Yazar Ali Artur
elektrikli araç
Görsel: evrenatlasi.com

Bilim insanları, küresel elektrifikasyonun temel taşı olan batarya teknolojisinde, daha hızlı şarj olmaları, daha uzun süre dayanmaları ve sıcaklık dalgalanmalarıyla daha iyi başa çıkabilmeleri için atılımlar yapmak üzere yarışıyor.

Bataryalar sadece elektrikli araçlara güç verebildikleri için değil, aynı zamanda güneş panelleri ve rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir kaynakların yarattığı temiz enerjiyi depolayabildikleri için de iklim kriziyle mücadelenin önemli bir parçası.

Çarşamba günü yayınlanan bir araştırma makalesinde ayrıntıları verilen yeni bulgular, bir lityum iyon pilin, şarj ve deşarj olmasını sağlayan çözelti olan elektrolitini değiştirerek geliştirilebileceğini öne sürdü. Lityum iyon şu anda elektrikli araçlar ve temiz enerji depolama için ana batarya türüdür.

Hangzhou'daki Zhejiang Üniversitesi ve Pekin Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, elektrolitte iyileştirmeler yapmanın zor olduğunu çünkü hem yüksek iletkenlik hem de düşük solvasyon enerjisi gerektirdiğini, bunun da pillerin döngü ömrünü sınırlayabileceğini söyledi.

Ekip, küçük moleküllerden oluşan bir kimyasal olan floroasetonitril adlı bir çözücü kullandı ve bunun lityum iyonlarının elektrolit içinde nasıl hareket ettiğini iyileştirdiğini söyledi. Sonuç, pilin daha hızlı şarj edilmesini sağlayan yüksek iletkenlik oldu.

Dahası, eksi 65 santigrat derece gibi son derece düşük sıcaklıklarda test edildiğinde bile pil performansı yüksek kaldı. Pil ömrü genellikle düşük sıcaklıklarda tehlikeye girer.

Araştırmacılar, araştırmanın sadece lityum-iyon pillerin geliştirilmesi için değil, diğer enerji depolama sistemleri için de umut vaat ettiğini söyledi.

ABD Enerji Bakanlığı Kasım ayında batarya ve kritik mineral bileşenlerini üreten şirketlere 3.5 milyar dolar yatırım yaptığını açıkladı.

ABD hükümeti lityum iyon pillere olan talebin on yılın sonuna kadar on katına çıkmasını bekliyor.

Ancak lityum iyon pillerin alev almasına ilişkin endişeler giderek artıyor. Geçtiğimiz hafta New York Harlem'de bir apartmanda çıkan ve 27 yaşındaki bir gazetecinin ölümüne yol açan yangının nedeni olarak e-bisikletlere güç sağlayan lityum iyon piller gösterildi.

Haziran 2023'te New York'ta bir e-bisiklet mağazasında lityum-iyon pillerin alev alması ve üst katlardaki dairelere sıçraması sonucu dört kişi hayatını kaybetmişti. Aralık ayında Alaska açıklarında yaklaşık 2.000 ton lityum-iyon pil taşıyan bir kargo gemisinde yangın çıktı.