NASA Astronotların Uzayda Hamile Kalmalarından Kaygı Duyuyor

Uzay ortamında doğacak olan bir memelinin büyüme süreciyle ilgili şüpheler devam ediyor.

Uzayda seks konusu ilginç olsa da NASA'nın bilim insanları daha çok hamile kalmaya odaklanmış görünüyor. Uzay sağlığı uzmanları The Daily Beast'e verdikleri röportajda NASA'nın astronotların uzayda seks ve hamile kalma protokolleri hakkında konuştu.

Los Angeles'taki California Üniversitesi'nde acil servis doktoru ve uzay tıbbı asistanı olan Dr. Haig Aintablian, The Beast'e "NASA'nın resmi politikasının uzayda [seks ve] hamile kalmayı yasakladığını ve bunun iyi bir nedeni olduğunu" ifade ediyor.

The Beast'in bulgularına göre NASA, bir kişinin uzayda istemeden hamile kalmasından, üreme sağlığı ve bilinmeyen bir ortamda doğacak çocuğun sağlığına ilişkin karmaşık sorunların ortaya çıkacağından endişe etmektedir.

Bu mantıklı bir gerekçe. Kabuklu hayvanlar ve böcekler üzerinde yapılan çalışmalarda "asgari düzeyde başarı" elde edilmiş olsa da, memeliler henüz uzayda Dünya'da büyüyebilecek çocuklar doğurmamıştır. Ancak bildiğimiz kadarıyla, uzayda kesinlikle hamile kalabilirsiniz.

Baylor Uzay Tıbbı'ndan Jennifer Fogarty'ye göre uzayda insan hamileliğinin önünde bilinen biyolojik ya da anatomik bir engel yok. Ancak radyasyon ve mikro yerçekiminin bir bebeğe zarar verebileceği ya da muhtemelen öldürebileceği yönünde "ciddi korkular" olduğunu belirtiyor.

Aslında bilim insanları uzayın gelişmekte olan insan bedenini nasıl etkilediğini bile tam olarak anlamış değiller. Ve bildiğimiz kadarıyla, uzayın insan sağlığına genellikle iyi gelmediği görülüyor.

Ancak bilimin daha fazla bilgi edinmek için uzayda seks hakkında daha fazla şey anlamaya ihtiyacı olacak. Dünya dışında cinsel davranışların gerçekleştiğine dair doğrulanmış herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, bunun nasıl olabileceğine dair bazı kışkırtıcı ipuçları var.

Eski bir NASA astronotu olan Mike Mullane, görevdeyken "kriptoniti delip geçebilecek" ereksiyonlarla uyandığını yazılı olarak itiraf etmiştir. Kinsey Enstitüsü'nde araştırmacı ve bir uzay seksoloğu olan Simon Dubé, şunları söylüyor: Mikro yerçekiminin kan akışını azalttığına dair endişeler olsa da, Mullane'in sıfır yerçekimli sabah odunu anekdotu bunun aslında sekse yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Haberde ayrıca 30 yılı aşkın süredir NASA'da görev yapan deneyimli mühendis Jonathan Miller'ın yerçekimsiz ortamda cinsel ilişkiye girmenin zorluklarına değindiği belirtiliyor.Bir Quora konusunu "Uzayda seks abartılıyor" diyerek geçiştirmiştir.