Steroid Kullanımının Beyindeki Bir Dizi Problemle Bağlantısı Var

Özellikle asıl amacının dışında kullanılan steroidler insan beyninde uzun vadede tahribata yol açıyor.

steroid

Birkaç yeni çalışma, hem vücut geliştirme için kullanılan hem de astım ve alerji gibi durumlar için reçete edilen steroidlerin beyin sağlığı için kesinlikle tehlikeli olduğunu doğruluyor gibi görünüyor. Hatta sarsıcı derecede kötü.

Sporcuların kas geliştirme ve atletik performans için tercih ettiği anabolik-androjenik steroidlerin, temelde sentetik testosteron patlayıcıları olduklarından, bazı öfke sorunlarına yol açabileceklerini düşünmek çok da zor değil. Ve genel olarak steroidlerin nöropsikiyatrik yan etkilerle ilgili kayda değer bir geçmişi vardır.

Bununla birlikte, hem anabolik-androjeniklerle hem de düzenli olarak reçete edilen glukokortikoid muadilleriyle bağlantılı bilişsel ve davranışsal problemlerin yelpazesi, endişe verici olmaktan ziyade şok edici derecede kapsamlıdır ve nihayetinde hormonların beynimizi nasıl oluşturduğu ve onunla nasıl iletişim kurduğu hakkında öğrenecek çok şeyimiz olabileceğine işaret etmektedir.

beyin mercek

Bu bağlamda, bu iki farklı steroid türüyle bağlantılı nöropsikiyatrik etkiler – vücut geliştirme steroidlerine karşı anti-enflamatuar reçeteli ilaçlar – farklılık göstermektedir. Farklı hormon gruplarıyla etki ettikleri düşünüldüğünde bu gayet mantıklıdır.

Bunlardan ilki olan anabolik-androjenik steroidler, empatinin düşük olması, şiddet ve dürtüsel karar verme yetisinin zayıf olması ile güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Scientific Reports dergisinde yayınlanan yeni ve şaşırtıcı bir araştırmaya göre, yaş ortalaması 22 olan 492 erkek vücut geliştirmeci arasında, steroid kullanım öyküsü olanların psikopatik olarak kabul edilen davranışlarda bulunma olasılığı iki kat daha fazladır. Ayrıca, madde bağımlılığı ve seksle ilgili risk alma davranışlarına girme olasılıkları çok daha yüksekti ve bir sürü öfke sorunları vardı. Daha da önemlisi, bu sadece davranışsal bir çalışmaydı, net bir bağlantı kuruyordu, ancak bu etkilere neden olmak için beyinde gerçekte ne olduğuna dair bir çalışma yapılmamıştı.

Öte yandan anti-enflamatuar, immünosupresif glukokortikoidlerin uzun süreli tüketiminin anksiyete, depresyon, mani ve deliryum gibi nöropsikiyatrik etkileri olduğu bilinmektedir. Bu yeni bir şey değil – tıp dünyası bu yan etkileri uzunca bir süredir kabul ediyor. Yukarıda bahsedilen vücut geliştirme araştırmasını yapanlar sadece davranışsal bir bağlantı kurmuş olsalar da, geçen ay British Medical Journal'da yayınlanan ayrı bir çalışma, bazı uzun süreli glukokortikoid kullanıcılarının neden özellikle nöropsikiyatrik semptomlar yaşadığını belirlemiş olabilir.

Ne yazık ki, bu neden oldukça rahatsız edici. BMJ çalışmasının arkasındaki araştırmacılar aslında uzun süreli reçeteli steroid kullanımı ve nöropsikiyatrik yan etkileri anormal beyin yapısı ve beynin belirli bölgelerinin küçülmesi ile ilişkilendirebildiler. (Bilim insanlarının da belirttiği gibi araştırmanın bazı sınırlandırmaları var, ancak daha fazla çalışmayı hak edecek kadar ikna edici).

Çalışma şöyle diyor: "Bu çalışma, hem sistemik hem de inhale glukokortikoidlerin beyaz maddenin bütünlüğünde görünüşte geniş çaplı bir azalmayla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu da kısmen glukokortikoid kullanan hastalarda gözlemlenen nöropsikiyatrik yan etkilerin altında yatıyor olabilir."

Elbette, kasları güçlendiren anabolik steroidlerin kullanımının, en azından başlangıçta, genellikle bir tercih olduğunu belirtmek gerekir; her ne kadar kusursuz bir argüman olmasa da, bireyleri bu yola girdikleri için suçlamak kolaydır. Tersine, bilinen davranışsal risklere rağmen glukokortikoidler sürüler halinde reçete edilmektedir. Uzun süreli steroid kullanımına bağlı beyin anormallikleri üzerine daha fazla çalışma yapılması tıp alanında ezber bozabilir ve alerji ve astımı tedavi etmek için yeni yollar bulmamız gerekebilir. Ve nihayetinde, bu alanda yapılacak daha fazla araştırmanın beyin-endokrin sistem bağlantısı hakkında çok şey ortaya çıkarabileceği akla yatkındır.

Ve günün sonunda, tüm steroid kullanıcıları biraz sempatiyi hak ediyor. Bazı steroid kullanıcıları, içinde bulundukları topluluklar ve hatta yarıştıkları kurumlar tarafından steroid kullanmaya teşvik edilmektedir. Birçok spor dalında insanlar bunu yapar. Ancak pek çok sporcu için söylenebileceği gibi: Bunun bedeli nedir? İnsanın aklını kaybetmesi korkunç bir şeydir.