Nazi Almanyası'nda Büyüyen Papa Emeritus 16. Benedikt'i Papaz Okulu Korudu

Ratzinger Hitler Gençliği'nin bir üyesi olmasına rağmen, her zaman herhangi bir Nazi bağlantısını reddetmiştir.

Papa Benedict'in Alman kökleri.
Papa Benedict'in Alman kökleri.

Günümüzde Papa XVI. Benedict olarak bilinen Joseph Ratzinger, Papa II. Ioannes Paul (ya da II. Jean Paul)'ün 2005 yılında ölümünden sonra Katolik Kilisesi'nin başına geçmiştir. Joseph Ratzinger 1927 yılında Almanya'nın Bavyera eyaletinde doğdu. 1951 yılında papaz olmak için gerekli koşulları tamamlamış ve papazlık mesleğinde verimli ve uzun bir kariyere sahip olmuştur. Merhum Papa II. Ioannes Paul'ün yakın arkadaşıydı ve Münih Başpiskoposu olarak görev yaptı. Ancak Ratzinger papa olduğunda, Üçüncü Reich döneminde geçen çocukluğuna dair çirkin ifşaatlar ortaya çıktı. Bunun sonucunda hem Katolik hem de Yahudi cemaatleri onun yeni konumuna ve ahlak anlayışına şüpheyle yaklaşmaya başladı.

The New York Times'a göre Ratzinger çocukluğunun büyük bir bölümünü Almanya'nın Traunstein kasabasında geçirdi. Traunstein'ın güçlü Katolik cemaati, Nazi işgaline karşı sağlam durmasına yardımcı oldu. Ratzinger'in babası ve diğer aile üyeleri Nazilere karşı çıktı. Bunun başlıca nedeni Katolik inançlarının Nazi partisinin inançlarına ters düşmesiydi.

Ancak Ratzinger daha sonra partinin bir parçası olduğunu reddetmiştir. Independent'a verdiği demeçte, "Kardeşim gibi Hitler Gençliği'ne itilmediğim için şanslıydım" dedi. Ratzinger, olayın ortaya çıkmasının ardından II. Dünya Savaşı'nın kendisi için " kederli bir an" olduğunu ifade etmiştir.

Geleceğin papası Hitler gençliğine katılmaya zorlandı

ABC News, Joseph Ratzinger'in Üçüncü Reich'ın otoritesinin zirvesinde olduğu 1939 yılında papaz okuluna gittiğini söylüyor. Independent'a göre bu, çocuğa verilebilecek en iyi şans olmuştur. Ratzinger'in okuduğu Traunstein papaz okulunda rahip olan Peder Thomas Frauenlob dergiye verdiği bir röportajda, "Papaz okulu birçok açıdan 1930'larda gençleri Nazi ideolojisinden korudu" demiştir. Ayrıca, "Ailesi doğruyla yanlışı ayırt edebiliyordu ve bununla başa çıkabiliyorlardı" diye eklemiştir. Ratzinger 1941 yılında, henüz 14 yaşındayken Hitler Gençliği'ne katılmak zorunda kalmıştır. Ancak papaz okulu öğrencisi olması ona üyelikten geçici bir muafiyet sağlamıştır.

Öte yandan, " We Have a Pope! Benedict XVI" kitabının yazarı Matthew Bunson Ratzinger'in Hitler Gençliğini hor gördüğünü özellikle belirtmiştir. Kendisinin söylediklerinden bir alıntı: "Yapmak zorunda oldukları çalışmalar ve onlardan beklenenler karşısında duyduğu tiksintiden bahsetti." Ratzinger 1943 yılında, 16 yaşındayken zorunlu askerlik görevini yerine getirmek zorunda kaldı. Bundan sonraki durağı ise askerlik sayesinde ordu olmuş. New York Times, Ratzinger'in bir BMW fabrikasını korumaya yardımcı olmak üzere Münih'e gönderildiğini belirtmektedir.

Asker kaçağıydı

Joseph Ratzinger de tank tuzakları kurmak üzere Macaristan'da görevlendirildi. 1945 gibi erken bir tarihte askerlikten ayrılmaya karar verdi. Gestapo asker kaçaklarını ortadan kaldırmakla görevlendirilmiş olsa da, Ratzinger asker arkadaşlarının nezaketi sayesinde infazdan kurtuldu. Bir konuşması sırasında Ratzinger'in "Tanrı'ya şükür ki onlar savaştan bıkmış ve katil olmak istemeyenlerdi" dediği aktarılır. Daha sonra Amerikan kuvvetleri kendisini alıp Almanya'nın Ulm kenti yakınlarındaki bir tesiste gözetim altına aldı. 19 Haziran 1945'te Ratzinger nihayet serbest bırakıldı. Artık 18 yaşında olan genç adam memleketi Traunstein'a geri döndü.

Ratzinger Hitler Gençliği'nin bir üyesi olmasına rağmen, her zaman herhangi bir Nazi bağlantısını reddetmiştir. Tüm anlatılanlar onun Nazizme ve onun Yahudi karşıtı ideolojisine karşı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte Ratzinger, genç bir çocukken partinin sunduğu tekliflerin kendisini "cezbettiğini", ancak dininin sonunda onu katılmaktan alıkoyduğunu açıklamıştır.

Nazi doktrinine ilgi duymadığını fark edişini şu sözlerle ifade etmiştir: "Naziler, kökenleri hor görülen Yahudi inancına dayandığı için Hristiyanlığa karşı olduklarını bana açıkça gösterdiklerinde, inançlarının bana göre olmadığını anladım." Ratzinger 2. Dünya Savaşı'ndan sonra teoloji eğitimine bir papaz okulunda devam etti. 2005 yılından 2013 yılındaki istifasına kadar Papa XVI. Benedict olarak görev yaptı.