Naziler Neden Arjantin'e Kaçtı?

Adolf Hitler ve Benito Mussolini'den ilham alan Arjantinli Juan Peron, Nazilere kırmızı halı seren birkaç Güney Amerikalı liderden biriydi.

Otto SkorzenyCredit: Wikimedia Commons / Kurt Alber
Otto SkorzenyCredit: Wikimedia Commons / Kurt Alber

II. Dünya Savaşı'nda Almanların yenilmesinin ardından 1945'in son aylarında, Nazi savaş suçluları Almanya'nın ve Avrupa'nın geri kalanının pek de misafirperver yerler olmadığını anladılar. Bunlardan 5,000 kadarı Almanya'dan kaçarak Arjantin'e sığındı.

Brezilya ve Şili'deki Alman savcıların ele geçirdiği gizli belgelere göre, 9.000 Nazi ve suç ortakları Arjantin ve diğer Güney Amerika ülkelerine göç etti. Bin ila iki bin kişi Paraguay ve Uruguay'a kaçarken, beş yüz ila bin kişi de Brezilya'ya gitti. Milyonlarca Yahudi'nin toplama kamplarına nakledilmesini denetleyen Nazi SS yarbayı Adolf Eichmann, Fransa'nın Lyon kentinde Yahudilere ve Fransız Direnişi üyelerine bizzat işkence ettiği için "Lyon Kasabı" olarak bilinen Gestapo şefi Klaus Barbie ve en az 1 milyon insanın ölümünden sorumlu mobil gaz odalarının mucidi SS (Schutzstaffel) albayı Walter Rauff, Güney Amerika'ya kaçan en kötü şöhretli Nazi suçluları arasındaydı.

Arjantin devlet başkanı Nazilere yardımcı oluyor

Adolf Hitler ve Benito Mussolini'den ilham alan Arjantinli Juan Peron, Nazilere kırmızı halı seren birkaç Güney Amerikalı liderden biriydi. Peron, bazen "fare hattı" olarak da bilinen kaçış yollarının inşa edilmesi emrini vererek, Nazi partisi üyelerinin ve SS komutanlarının Avrupa'dan güvenli bir şekilde ayrılmalarını sağladı. Yaklaşık 800 savaş suçlusu güvenli yollar sayesinde Arjantin'e ulaşabildi.

Adolf Eichmann yargılanıyor.
Adolf Eichmann yargılanıyor.

Peron ayrıca Nazilerin yenilgiye uğraması halinde onlara kalkan olmak üzere kurulan bir gruba 10 bin boş pasaport vererek de yardımcı oldu. Peron, askeri ve teknolojik alanlardaki uzmanlıkları nedeniyle seçkin bir grup Naziyi bulup işe aldı. Brezilya ve Şili'deki belgeleri inceleyen ekibin bir parçası olan Alman savaş suçları şefi Kurt Schrimm, Daily Mail'e verdiği demeçte Güney Amerika'ya giren Nazilerin çoğunun bunu sahte kimlikle yaptığını ve genellikle aileleri olmadan seyahat ettiklerini söyledi.

Çok az Nazi savaş suçlusu yargılandı

Adolf Eichmann.

Savaştan sonra Arjantin ve diğer Güney Amerika ülkelerine kaçan Nazi savaş suçlularının çoğu hiçbir zaman adalete teslim edilmedi. Bununla birlikte, Brezilya'daki en yüksek federal mahkeme, kötü şöhretli SS komutanı Gustav Wagner'i Almanya'ya iade etmeyi reddetti. Klaus Barbie 1970'lerde Bolivya ve Peru'da yirmi yıl boyunca saklandıktan sonra izi sürüldü ve sonunda 1983'te Fransa'ya sınır dışı edildi. İnsanlığa karşı suç işlemekten hüküm giyip ömür boyu hapis cezasına çarptırıldıktan sonra 1991 yılında bir Fransız hapishanesinde kanserden öldü.

1960 yılında İsrail gizli servis görevlileri Adolf Eichmann'ın izini Ricardo Klement takma adıyla bulunduğu Buenos Aires sokaklarında buldu. Bir İsrail mahkemesi de onu insanlığa karşı suç işlemekten suçlu buldu ve 1962 yılında ölüm cezasına çarptırdı.