Orta Çağ Hamamlarının Geneleve Dönüşme Hikayesi

"Genelev" anlamına gelen "bagnio" kelimesi Latince "banyo" anlamına gelen "balneum" kelimesinden gelmektedir.

Yazar Burcu Kara

14'üncü yüzyılın başlarında küvette ya da havuzda yıkanmak bir lükstü, bu nedenle hamama gitmek popüler bir şey haline geldi. Bunu yapanların çoğu sadece temel ihtiyaçlarını karşılayabilen köylülerdi ve bu da hijyeni içermiyordu. Çok kirli olmasının yanı sıra, kadın ve erkekler ayrılmadığı için bu yerlerde cinsel istismara dair birçok rapor bulunmaktadır.

Bir hamamdaki hastalıklar

Modern dünyamızda halka açık bir havuza gittiğinizde, içinde yüzdüğünüz suyun çoğunda klor olduğunu göreceksiniz. Bu, insanların getirdiği bakterilerin çoğunu öldürmek için yapılır. Klor 14. yüzyılda bu kadar kolay elde edilemediği için kullanılmıyordu. Bu nedenle yüzlerce insan aynı suda yıkanırdı. Bu hamamlardan bazıları suyu çok sık değiştirmezdi. Bunun yerine, sadece daha fazla su eklerler ya da banyo dışarıdaysa yağmur yağmasını beklerlerdi.

İnsanlar nasıl temiz kalacaklarını bilmedikleri için bu hamamlara giden pek çok kişinin açık yaraları diğer insanların getirdiği mikroplarla enfekte oluyordu. Bu da yaranın kangren olmasına neden oluyor ve kişi ya bir uzvunu kestirmek zorunda kalıyor ya da ölüyordu. Akılda tutulması gereken bir başka şey de 14. yüzyılda çoğu insanın, özellikle de hamamları kullananların pis olduğudur. Bunun nedeni çoğu insanın çok çalışması ve tepeden tırnağa yağ, ter ve kir içinde olmasıydı.

Bu insanların buraya her gün geldiğini düşünmeyin. Daha önce de söylendiği gibi, insanlar hijyene pek önem vermiyorlardı, bu nedenle bu tür yerlere genellikle haftada ya da ayda bir kez gidiyorlardı. Kısa bir süre önce yapılan ilginç bir araştırmada Orta Çağ'da insanların bağışıklık sistemleri incelendi. Sonuçlara göre, Orta Çağ'daki (12. ve 15. yüzyıllar) ortalama bir insanın bağışıklık sisteminin günümüzdeki ortalama bir insandan iki kat daha güçlü olduğunu düşünüyorlar.

Yine de bu, özellikle de hastalıkların ve salgınların yaygın olduğu bir dönemde yaşıyorsanız, ellerinizi daha sık yıkamamanız için bir neden değildir. Hamamlarda gerçekleştirilen temas da buna hiç yardımcı olmuyordu.

Cinsel istismar

Temizlenmek için çocuklarınızı oraya getirmeniz gerektiğinden, buranın nasıl bir yer olduğunu muhtemelen tahmin edebilirsiniz. Burada bulunanlar, cinsel istismarın büyük bir mesele olmadığı zamanlarda yaşandığını gözleriyle görmek zorundaydı. Alt sınıf işlerden gelen insanlar birkaç içkiden sonra buraya gelirdi, bu da kendilerini daha çekici hissetmelerini sağlardı. Orta Çağ'ın sosyal yaşamıyla ilgili bazı tarihi kitaplar, bazı kadınların erkeklerle yatmak için hamamlara gittiğini de söylüyor.

Dolayısıyla bu sularda mikroptan daha fazlasının olduğunu tahmin edebilirsiniz. Seks ve banyo birbirine çok yakıştığından, seks ve seks işçiliği için kullanılan birçok argo kelime Orta Çağ hamamlarından gelmektedir. Örneğin, " köpüklenmek" anlamındaki "lather" 1600'lü yıllarda boşalmak için kullanılan bir argoydu. "Genelev" anlamına gelen "bagnio" kelimesi Latince "banyo" anlamına gelen "balneum" kelimesinden gelmektedir. Birçok fahişe müşterilerini bu hamamlara getirir ve herkesin önünde işlerini yaparlardı.

Buna bakarak, toplumumuzun ne kadar değiştiğini görebiliriz, ancak aynı zamanda bazı yönlerden hala iyileştirilmesi gereken çok yer olduğunu da gösterir. Orta Çağ'da bu tür şeyler normal olarak görülüyordu çünkü insanlar kendileri dışındaki hiçbir şeyden etkilenmeyen daha basit bir düşünce tarzına sahipti.