Dirençli Nişasta Takviyeleri Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Yulaf gibi gıdalarda doğal olarak bulunan dirençli nişasta, küçük bir araştırmaya göre kilo kaybına öncülük edebilir ve kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.

yulaf
Çiğ yulaf doğal bir dirençli nişasta kaynağıdır.

Dirençli nişasta adı verilen ve sindirilmesi daha uzun süren bir tür karbonhidrat içeren bir takviye, küçük bir denemede insanların makul miktarda kilo vermesine yardımcı oldu.

Dirençli nişasta doğal olarak fasulye, kepekli tahıllar, çiğ yulaf ve yeşil muzda bulunur ve ayrıca patates, makarna ve pirinç gibi yaygın nişastalı gıdalar pişirildikten sonra soğumaya bırakıldığında oluşur.

Dirençli nişastanın birkaç farklı formu vardır, ancak bunların ortak noktası, moleküllerin yapısının ince bağırsakta kolayca sindirilemeyeceği ve emilemeyeceği anlamına gelmesidir.

Bu nedenle nişasta kalın bağırsağa ulaşır ve burada bakteriler tarafından sindirilir, yani prebiyotik olarak sınıflandırılır.

Daha önce yapılan bazı çalışmalar bu nişastanın insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini öne sürerken, Çin'deki Şangay Jiao Tong Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Huating Li ve meslektaşları nişastanın bağırsak bakterilerimiz üzerindeki etkilerini araştırdı.

Aşırı kilolu 37 kişiden yemeklerden önce günde iki kez suyla karıştırılmış bir poşet nişasta tüketmelerini istediler. Sekiz hafta boyunca bu kişilere dirençli nişasta verilirken, diğer sekiz hafta boyunca da karşılaştırma olarak normal nişasta içeren bir paket verildi. Katılımcılara ayrıca günde üç öğün dengeli yemek verilmiş ve çeşitli sağlık göstergeleri ölçülmüştür.

Sekiz hafta boyunca dirençli nişasta yedikten sonra insanlar ortalama 2,8 kilo verirken, normal nişastanın kilo üzerinde hiçbir etkisi olmadı. Dirençli nişasta ayrıca yemeklerden sonra kan şekerinin daha az yükselmesine neden oldu, bu da sağlık için iyi olabilir.

Dışkı örnekleri, insanlar dirençli nişasta alırken, bağırsaklarında çeşitli bakteri türlerinin daha fazla sayıda olduğunu ortaya koydu. Bu bakteriler yüksek yağlı diyet uygulanan farelere nakledildiğinde, kilo azaltıcı bir etkiye sahip oldukları görülmüştür.

İngiliz Diyetisyenler Derneği sözcüsü Rebecca McManamon, araştırmanın kesin sonuçlara varmak için çok küçük olduğunu ancak bulguların akla yatkın olduğunu söylüyor. "Bu sonuçların ortaya çıkması mantıklı" diyor.

Bununla birlikte, irritabl bağırsak sendromu olan bazı kişiler, dirençli nişasta yemenin, bakterilerin onu parçaladıkça gaz oluşturması nedeniyle şişkinlik ve rahatsızlığa neden olabileceğini söylüyor.