Metalik 'Yara İzi' Olan Beyaz Cüce Yıldız Keşfedildi

Gökbilimciler, manyetik kutuplarından birinin yakınında, muhtemelen yıldızın küçük bir gezegeni yutmasıyla oluşan bir metal lekesi bulunan bir beyaz cüce yıldız tespit ettiler.

beyaz cüce yıldız WD0816310
Metal bir yara izine sahip manyetik bir beyaz cüce olan WD 0816-310'un sanatçı çizimi. Bu yara izinin yıldızın bir gezegen parçasını yutmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Görsel: ESO

Gökbilimciler yüzeyinde garip bir metalik yara izi olan bir beyaz cüce yıldız buldular. Bu leke muhtemelen yıldızın yörüngesindeki küçük bir gezegeni parçalayıp yemesiyle oluşmuştur.

Araştırmacılar genellikle beyaz cücelerin atmosferlerinde, yıldızın içine düşen gezegenlerden gelen metal izleri tespit ederler. Uzun zamandır metallerin bu kirli beyaz cücelerin yüzeylerine eşit olarak dağılması gerektiği düşünülüyordu, ancak University College London'dan Jay Farihi ve meslektaşları tuhaf, konsantre bir metal parçasına sahip bir tane buldular.

Araştırmacılar WD 0816-310 adı verilen yıldızı Şili'deki Very Large Telescope'u kullanarak iki ay boyunca izlediler. Beyaz cücenin manyetik kutuplarından birinin üzerinde, dönerken yıldızın ışığının bir kısmını engelleyen opak bir metal yaması buldular. Bu konum, malzemenin muhtemelen manyetik alanı tarafından yıldızın içine doğru itildiğini gösteriyor. Farihi, "Bu, Dünya'da auroraya neden olan süreçle aynı: Yüklü parçacıklar manyetik alanı takip ederek yüzeye çıkıyor" diyor.

WD 0816-310'un yok ettiği gezegen küçüktü — muhtemelen güneş sistemimizdeki yaklaşık 525 kilometre genişliğindeki Vesta asteroidi ile aynı büyüklükteydi. Gezegenin iç organları şimdi kendisini içinde barındıran yıldızda belirgin bir şekilde sergileniyor, bu da yutulmadan önce jeokimyasının nasıl olduğunu incelemeyi nispeten kolaylaştırabilir. Bu tür çalışmalar, ölümlerinden sonra da olsa, güneş sistemimizin ötesindeki küçük dünyaları gözlemlemenin en iyi yollarından biri olabilir.

Ve bunun gibi daha pek çok yaralı yıldız olabilir. Farihi, "Tuhaf görünen bir tane bulduğumuzda, bu çoğu zaman hepsinin böyle göründüğü ve bizim doğru soruları sormadığımız anlamına gelir" diyor. "Bu ilk ama muhtemelen son olmayacak." Aslında, araştırmacılar benzer yara izlerine sahip görünen iki beyaz cüce buldular bile. Benzer yıldızların tekrar gözlemlerini yapmak için geri dönmek daha da fazlasını ortaya çıkarabilir.