Nobel Ödülü Sahibi "Evreni Yanlış Anlamış Olabileceğimizi" Söyledi

"Ölçüm hataları göz ardı edildiğinde, geriye evreni yanlış anlamış olmamız gibi gerçek ve heyecan verici bir olasılık kalıyor."

evren uzay
Görsel: evrenatlasi.com

Bilim insanları uzun bir süre boyunca evrenin ne kadar hızlı büyüdüğünü anladıklarını düşündüler – ancak öğrendikçe bu teorilerin evrenin kendisi kadar hızlı genişlediği görülüyor.

Temel olarak, "Hubble sabiti" evrenin genişleme hızını ölçer. Buradaki tek sorun nedir? Farklı araçlar bu sabit için farklı değerler vermeye devam ediyor ve bu da "Hubble gerilimi" olarak bilinen duruma yol açıyor.

Bu durum ilginç bir olasılığı gündeme getiriyor: Nobel ödüllü fizikçi Adam Riess'in bir NASA blog yazısında açıkladığı gibi, evren hakkında bildiğimizi sandığımız pek çok şey yanlış olabilir.

Johns Hopkins'li fizikçi, "Artık Hubble'ın gözlemlediği tüm aralığı kapsıyoruz ve Hubble geriliminin nedeni olarak bir ölçüm hatasını çok yüksek bir güvenle eleyebiliriz" dedi.

Hepsini Bir Araya Koyun

2023'te Hubble'ın karmaşık sayılarını doğrulamak için Webb teleskobunu evrenin derinliklerine doğrultan bilim insanları, yeni teleskop selefinin bulgularını doğrulayıp tutarsızlığı derinleştirdiğinde şaşkınlığa uğradı.

Şaşırtıcı kırmızılıklar için bir olasılık, uzay teleskopları kaldırabileceklerinden daha fazla yıldız gördüğünde ortaya çıkan yıldız kalabalığı olabilir, onlardan gelen ışık esasen görüşlerini çarpıttığı için genişleme ölçümlerini etkileyebilir. Yıldız tozu bu etkiyi daha da güçlü hale getirir, ancak NASA'nın açıkladığı gibi, Webb gürültüyü kesebilmeli ve daha doğru görüntüleme ve mesafe ölçümleri elde edebilmelidir.

Reiss'in tahmin ettiği gibi, sayıların birbirini tutmamasından daha büyük bir sorun olabilir.

"NASA'ya verdiği demeçte, "Ölçüm hataları göz ardı edildiğinde, geriye evreni yanlış anlamış olmamız gibi gerçek ve heyecan verici bir olasılık kalıyor" dedi.