Norse, İskandinav, Nordik ve Viking arasındaki fark nedir?

Norse, İskandinav, Nordik ve Viking arasındaki fark nedir?

Norse veya Nors, Viking, Nordik ve İskandinav terimleri arasındaki fark nedir? Benzer ve kafa karıştıcı görünen tüm bu terimleri birbirinden ayırmak kolay olmayabilir. Bu durum Kuzey Avrupalılar için bile geçerli. Tüm bu sözcükler arasındaki farkı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

Kuzey Avrupa'da "İskandinav" ve "Nordik" sözcükleri dünyanın diğer yerlerinin aksine birbiri yerine kullanılmaz. Finlandiya veya İzlanda'dan birisine İskandinav denildiğinde kişi büyük olasılıkla düzeltilir ve kısa bir tarih dersi verilir.

Norse, İskandinav, Nordik ve Viking arasındaki fark nedir?
Tüm Vikingler Nors ancak tüm Norslar Viking değildi.
 1. Norse — Viking ve erken Orta Çağ dönemlerinde İskandinavya bölgesinde yaşayanlar ve bu bölgeyle ilgili olan her şey (Nors yerleşimleri, Eski Norsça veya Nors mitolojisi).
 2. Nordikİsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya, İzlanda, Faroe Adaları, ve Grönland denilen Kuzey (Norden) Ülkeleri ve yurttaşları.
 3. İskandinav — Sadece Danimarka, Norveç ve İsveç'i (hatta sadece Norveç-İsveç yarımadasını) ve yurttaşlarını ifade eder. Finlandiya ve İzlanda'yı içermez. Nordik ile eş anlamlı kullanılması yanlıştır.
 4. Viking — Tüm Vikingler Norsken tüm Norslar Viking değildi. Vikingler kendilerine Viking demedi. Norslar tüccarlık ile uğraşırken içlerinden soylu liderlere sahip yarı çiftçi yarı savaşçı insanlar ileride Viking olarak bilindiler. Viking Çağı 793-1066 arasında sürdü.

Nors

nors / norse
Nors
 • Nors ülkeleri: ?? ?? ?? ?? ?? ?? (İsveç, Danimarka, Norveç, İzlanda, Faroe Adaları, Grönland)
 • Konum: Kuzey Avrupa
 • Diller: Eski Norsça (Eski Batı Norsça, Eski Doğu Norsça, Eski Gutça olarak ayrılır)
 • Toplam popülasyon: Yaklaşık 800.000

Nors halkı (ya da Norse) esasen Viking çağı sırasında İskandinavya'da yaşayan halktı. Hepsi Eski Norsça konuşuyor ve Eski Nors dinini uyguluyorlardı. Vikingler olarak bilinen birçok Nors bu dönemde toprak ve zenginlik aramak için yolculuklara çıktı, ancak tüm Norslar Viking değildi. Finler Nors tanrılarına inanmadığından Viking veya Nors kabul edilmez. Onlar Türklerle ortak veya komşu bir atadan geldiler.

Nordik

nordik
 • Nordik ülkeler: ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? (Finlandiya, İsveç, Danimarka, Norveç, İzlanda, Faroe Adaları, Grönland)
 • Konumu: Kuzey Avrupa
 • Dilleri: İsveççe, Danca, Norveççe, Fince, İzlandaca, Faroe, Grönlandca, Sami
 • Toplam popülasyon: 27.400.000

Daha modern bir terim olan Nordik, Kuzey Avrupa'daki Nordik ülkelerinin (İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Faroe Adaları, Grönland) vatandaşlarını veya bu ülkelerle ilgili her şeyi tanımlıyor. Bu terim esas olarak 1919 yılında Förening Norden'in (Nordik Dernekleri) kurulmasından beri kullanılmaktadır (Dilimize "İskandinav Dernekleri" olarak geçmiş).

İskandinav Haçı veya Nordik Haçı tüm Nordik ülkelerinin sahip olduğu aynı bayrak türüdür. Bunların en eskisi Danimarka bayrağı ve anlatıya göre 1219 yılında tasarlandı.

İskandinav

iskandinav
 • İskandinav ülkeler: ?? ?? ?? (İsveç, Danimarka, Norveç)
 • Konumu: Kuzey Avrupa
 • Dilleri: İsveççe, Danca, Norveççe
 • Toplam popülasyon: 22.000.000

İzlanda, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Danimarka İskandinav kökenli Nordik ülkeleridir ancak genel olarak yalnızca Danimarkalı, Norveçli ve İsveçli insanlar kendilerini İskandinav olarak tanımlıyor.

Dilbilimsel olarak yalnızca İsveççe, Norveççe ve Dancada skandinavien adlı bir sözcük vardır ve Nors halkının antik bölgelerine atıfta bulunur: Norveç, İsveç ve Danimarka. Bu tanım şu anda İskandinav olmanın ve İskandinavya'nın en yaygın kabul gören tanımı kabul ediliyor.