Nükleer fırlatma kodlarını kaybeden ABD başkanı

ABD başkanlık tarihinde nükleer saldırı başlatma kodlarını kaybeden iki başkan olmuştur.

Soğuk Savaş'ın ilk yıllarında, topyekün nükleer savaş ihtimali en yüksek seviyedeydi. Hem ABD hem de SSCB bu silahlarla yeryüzündeki tüm yaşamı neredeyse yok edebilecekleri için bu korkunç silahların kullanımının titizlikle düzenlenmesi gerekiyordu. Böylesine dramatik bir önlemin uzun bir prosedürün ardından onaylanması gerekiyordu.

En azından Amerika Birleşik Devletleri'nde bu prosedürü o zamanki başkan vekilinin başlatması gerekiyordu. İlk eylem, meşhur "Nükleer Futbol"un geliştirilmesinden sonra herhangi bir zamanda dünyanın herhangi bir yerinden gerçekleştirilebilir. Başkanlardan biri bu prosedürü kolaylaştırmak için "futbol topundan" kurtulup yerine her zaman yanında bulundurduğu bir nükleer kod koymayı tercih etti. Her ne kadar bu cihaz sürecin iyi ilerlemesini sağlasa da, Başkan bunu yapmayı tercih etti. Ancak bunun çok tehlikeli bir seçim olduğu ortaya çıktı.

ABD'nin 39. Başkanı

Jimmy Carter.

Jimmy Carter 20 Ocak 1977'de Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. başkanı oldu. Başkanlık dönemi, Three Mile Island olayı, Sovyetlerin Afganistan'ı işgali ve daha pek çok kriz gibi pek çok felaketle geçti.

Büyük tarihsel önemleri nedeniyle yukarıda bahsi geçen olayların çok derinine inmeyeceğiz, bunun yerine Carter yönetiminin daha az bilinen bir krizini, ABD'nin 39. başkanının saflığının neden olduğu bir krizi inceleyelim.

"Nükleer Futbol" ve "Nükleer Bisküvi"

Dwight D. Eisenhower'ın hükümeti "Nükleer Futbol"u kavramsallaştırdı, ancak John F. Kennedy'nin yönetimi bunu hayata geçirdi. Bu çanta, ABD'nin başkan vekili ile Ulusal Askeri Komuta Merkezi arasındaki birincil iletişim aracı olarak tasarlanmış, Başkan'ın nükleer saldırı yetkisi verdiğini teyit etmek için gereken bir dizi nükleer fırlatma kodunu içeriyordu. Bu, Başkan'ın nükleer saldırı için onay verdiğinin bir başka güvencesi olarak çantaya konuyordu.

Bu bavulun belki de en önemli parçası, onsuz "Nükleer Futbol "un hiçbir değeri olmayan nükleer fırlatma kodlarıydı. Diğer adıyla "Nükleer Bisküvi."

Başkanların çoğu bu önemli kodları evrak çantalarında saklamayı tercih etse de, ABD'nin iki başkan vekili bu kodlara her zaman erişebilmeyi tercih etti. Bu iki kişiden biri Jimmy Carter'dı.

Raporlara göre Carter bu tehlikeli kodları neredeyse her zaman yanında taşıyordu. Bu son derece riskli bir girişimdi çünkü ceketini ele geçiren herhangi biri teorik olarak hem ceketini hem de sadece kodların içindeki kodları alabilirdi. Başkan için bu belki de gerçekleşebilecek en kötü durumdu.

Senaryoya ilişkin resmi kaynaklar kamuoyuna açıklanmamış olsa da, Beyaz Saray çalışanları Başkan Carter'ın bu önemli "nükleer bisküviyi" yanlış yere koyduğu bir olaya ilişkin söylentiler yaymaktadır.

Nükleer bisküvi, Başkan'ın nükleer silah fırlatma emri vermek için ihtiyaç duyduğu kodları içeren kredi kartı büyüklüğünde bir plastik parçasıdır.

Görünüşe göre Başkan "bisküviyi" paltosunu rutin olarak temizlettikten sonra mahalledeki kuru temizlemeciye verirken ceplerinden birine koymuş.

Kuru temizlemecinin Başkan Carter'ın paltosunu almasının ardından kodlara ne olduğu hakkında çok az şey biliniyor, ancak Amerikan istihbarat teşkilatının olaydan kısa bir süre sonra işletmeyi ziyaret ettiğinden şüphemiz yok. Kodları kaybeden diğer ABD başkanı da Bill Clinton olmuştur. Söylenenlere göre kodlar aylarca bulunamamıştı.


Kaynaklar:

  • The 'nuclear football' – the deadly briefcase that never leaves the president's side | Nuclear weapons | The Guardian. (2016, August 22). The Guardian. https://www.theguardian.com/world/2016/aug/22/nuclear-football-donald-trump
  • Maidment, B. (2010, October 21). Bill Clinton "lost vital White House nuclear codes." Bill Clinton "Lost Vital White House Nuclear Codes." https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/northamerica/usa/8077326/Bill-Clinton-lost-vital-White-House-nuclear-codes.html
  • Nuclear Briefcases | Atomic Heritage Foundation. (2018, June 12). Atomic Heritage Foundation. https://www.atomicheritage.org/history/nuclear-briefcases