NVIDIA, Hastanelerde Hemşirelerin Yerini Alacak Yapay Zeka Destekli "Temsilcileri" Duyurdu

Distopik bir sağlık hizmetleri cehenneminde yaşadığımız için, yapay zeka çipi üreticisi Nvidia, hemşirelerin yerine ucube yapay zeka "ajanlarını" koymak üzere Hippocratic AI adlı bir yapay zeka girişimiyle ortaklık kurduğunu açıkladı.

Yazar Ali Artur
nvidia hemşire

Bu sahte hemşire robotlar, hastanelere ve diğer sağlık kuruluşlarına saatte 9 dolara mal oluyor; bu ücret ABD'deki asgari saat ücretinin ancak üzerinde ve kayıtlı hemşireler için ortalama saat ücretinin çok altında kalıyor.

Bir basın açıklamasında Hippocratic AI, rahatsız edici derecede ucuz hemşireleri personel sorunlarını azaltma çabasının bir parçası olarak tanımladı. Şirket ayrıca, aracıların herhangi bir teşhis çalışması yapmayacağını ve bunun yerine görüntülü görüşme yoluyla gerçekleştirilebilecek "düşük riskli", "hastaya dönük" görevler yapacağını iddia ediyor.

Nvidia böyle bir görüşmenin neye benzeyebileceğini, apandisit ameliyatı sonrası bir hastayı kontrol eden, bakım sonrası tavsiyelerde bulunan ve penisiline alerjisi olduğunu ve diyabetik olduğunu söyleyen hasta için belirli antibiyotiklerin güvenli olup olmadığına ilişkin soruları yanıtlayan, insani olmayan bir yapay zeka "hemşiresinin" yer aldığı bir demo videoda gösterdi. Kontrollü, reklamı yapılan demoların genellikle yaptığı gibi, değişim sorunsuz bir şekilde ilerliyor. Hippocratic AI ayrıca kendi araştırmalarına göre, AI ajanlarının çoğu kategoride insan meslektaşlarından daha iyi performans gösterdiğini iddia ediyor.

Ancak tüm bunlar bir yana, bir hastane hastasına tıbbi direktifler vermek gerçekten "düşük riskli" bir görev midir? Bakım öncesi ve sonrası hemşirelik görevlerini yüceltilmiş bir müşteri hizmetleri sohbet robotu gibi görünen bir şeye dönüştürmenin, Hippocratic AI'ın teknolojisini övdüğü hemşirelik krizine sağlam ve etik bir cevap olduğuna inanmak zor.

Dahası, halk sağlığı uzmanları ve hemşirelerin kendileri, son birkaç yıldır tarihsel olarak büyük hemşirelik grevleriyle sonuçlanan hemşirelerin personel krizinin, hızlı bir otomasyon çözümü için yalvaran çok yüksek hemşirelik maaşlarının bir sonucu olmadığını, bunun yerine berbat çalışma koşullarına, adaletsiz sözleşmelere ve düşük ücretlere yol açan hastane maliyetlerinin düşürülmesinden kaynaklandığını söylüyorlar.

"Sağlık hizmetlerinde ana gider işgücüdür, peki nasıl para kazanırsınız? İşgücü maliyetlerinizi kısarsınız" diyen Minnesota Üniversitesi'nde sağlık politikası ve yönetimi profesörü Janette Dill, geçtiğimiz Ocak ayında New York'taki büyük hemşirelik grevleri sırasında CNN'e konuştu. "Hemşire iş gücünüz en büyük iş gücünüzdür."

Hippocratic AI'ın gerçek olmayan hemşireleri için yaptığı pazarlama da ortalama hemşire maaşını yanlış yansıtıyor gibi görünüyor. YZ girişimi, web sitesinde, 2017'deki anket verilerine dayanarak, "kalıcı, tam zamanlı" bir RN için ortalama "tüm maliyetin" saat başına yaklaşık 90 $ olduğunu iddia ediyor – bu rakam, vergilerden önce, bir hemşirenin yılda 180.000 $'ın üzerinde para kazandığı anlamına geliyor. (Bilirsiniz, çünkü RN'ler meşhur olarak altı haneli rakamlar kazanırlar).

Ancak Popular Science sitesinin işaret ettiği gibi, 2022 yılına ait çok daha yeni bir ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu araştırması, ortalama hemşire maaşının saatte 38,74 dolar olduğunu ortaya koyuyor ki bu da 80.000 dolardan daha aza denk geliyor – Hippocratic AI'ın tahmininden tam yüz bin dolar kadar daha az! – yılda.

Hippocratic AI'ın web sitesi, dil modellerinin sağlık personeli talepleri ile eksik olan "işgücü arzı" arasındaki boşluğu kapatmanın "ölçeklenebilir tek yolu" olduğunu savunarak, "Üretken Yapay Zeka ile sağlık hizmetlerine erişim ve müdahalelerin artan maliyeti sıfıra doğru gidiyor" diye ekliyor.