OLED iPad Pro Modelleri Büyük Bir Fiyat Artışıyla Piyasaya Çıkacak

Apple'ın yeni iPad Pro modellerinin boyutlarında ve fiyatında büyük değişiklikler olabilir.

Yazar Ali Artur
ipad pro

Apple'ın önümüzdeki ay OLED ekranlı iPad Pro'yu bir dizi yeni değişiklik ve ön yüz özellikleriyle birlikte piyasaya sürmesi bekleniyor. Bununla birlikte, gelecek eklemelerle birlikte Apple'ın cihazların fiyatını da artırması bekleniyor. Daha önce OLED iPad Pro modellerinin yeni MacBook Pro'lar kadar pahalı olabileceği söyleniyordu. Görünüşe göre geçmiş söylentiler bir ölçüde doğruydu, çünkü Apple yükseltilmiş ekran teknolojisi nedeniyle OLED iPad Pro modelleri için büyük bir fiyat artışı hedefliyor.

OLED iPad Pro Fiyatları: 11 inç 1.500 Dolar ve 13 inç 1.800 Dolar

Omdia son raporunda Apple'ın OLED'e geçişi için bir yol haritasına dikkat çekiyor. Yeni ekran teknolojisiyle yükseltilecek cihazlar arasında, MacBook'un gelecekteki bir yinelemesi olabilecek 20,3 inçlik katlanabilir bir cihaz da yer alıyor. Raporda ayrıca Apple'ın iPad Air ve iPad mini modellerini sırasıyla 2026 ve 2027 yıllarında yükselteceği belirtiliyor. Bununla birlikte yayın, 11 inç ve 13 inç OLED iPad Pro modellerinin panel fiyatına ilişkin bilgileri de paylaşıyor.

Rapora göre, iPad Pro için 11 inç OLED panelin fiyatı 280 ila 290 dolar arasındayken, 13 inç OLED panelin fiyatı 380 ila 390 dolar arasında olacak. OLED iPad Pro'nun fiyatındaki büyük artışın nedeni muhtemelen bu olacak. OLED iPad Pro modellerinin M3 Pro MacBook Pro kadar pahalı olabileceği bir süredir konuşuluyordu.

Omdia tarafından paylaşılan rakamlar, The Elec'in önceki raporlarıyla uyumlu; bu da OLED iPad Pro modellerinin 11 inçlik model için 1.500 dolar ve 13 inçlik model için 1.800 dolar olarak fiyatlandırılabileceği anlamına geliyor. Fiyat artışı çok büyük olsa da, Apple'ın OLED iPad Pro modelleriyle son kullanıcıya bunu haklı çıkarıp çıkaramayacağını göreceğiz.

Adil olmak gerekirse OLED ekran, 11 inçlik modeldeki LCD ve 12.9 inçlik modeldeki mini LED ekrana kıyasla büyük bir yükseltme. Daha derin siyahlar ve daha yüksek kontrast oranlarının yanı sıra, OLED ekranların düşük güç tüketen yapısı nedeniyle paneller daha az enerji tüketecek. Ayrıca şirket, iPad Pro'nun kasasını biraz daha büyük bir ekrana uyacak şekilde yeniden tasarlamayı düşünüyor.

Bunlara ek olarak, iPad Pro'nun mevcut modellerden önemli ölçüde daha ince olacağı, 11 inçlik model için yaklaşık 5,1 mm ve 13 inçlik model için 5 mm olacağı kısa süre önce açıklanmıştı. Belirtildiği üzere Apple, OLED iPad Pro modellerini önümüzdeki ayın sonuna kadar duyuracak.