Otto Skorzeny: Avrupa'nın En Tehlikeli Adamı

Otto Skorzeny kendisine "Avrupa'nın En Tehlikeli Adamı" unvanını kazandırdı ancak Alman asker bu noktaya nasıl geldi?

Otto Skorzeny

II. Dünya Savaşı sırasında yaşamak korkunç bir deneyimdi. Bununla birlikte, tehlikeli durumlarda gelişen, hesaplanmış riskler alarak ve olağanüstü başarılar elde ederek öne çıkan kişiler vardır. Yaptıklarıyla hem dostlarının hem de rakiplerinin gözünde kahraman olurlar. Otto Skorzeny bu efsanevi figürlerden biriydi; başarıları onu tüm dünyada ünlü yaptı ve ona "Avrupa'nın en tehlikeli adamı" lakabını kazandırdı.

Otto Skorzeny Kimdir?

Otto Skorzeny
Otto Skorzeny.

Otto Skorzeny, 12 Haziran 1908'de Avusturyalı orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren dil konusunda gelecek vaat ediyordu ve sonunda sadece anadili Almancayı değil, Fransızca ve İngilizceyi de ileri düzeyde öğrendi.

Okuldayken tutkulu bir eskrimciydi ve sık sık gerçek çelikle tehlikeli düellolara giriyordu. On beş kez dişe diş dövüştü ve onuncusu, yüzünde kocaman bir yara izine neden olduğu için en önemlisiydi.

Otto Skorzeny 1932 yılında Avusturya Nazi Örgütü'ne kaydoldu ve 1934 yılına gelindiğinde Avusturya'daki SA'nın tam teşekküllü bir üyesiydi. Anschluss (Avusturya'nın ilhakı) sırasında, Avusturya Cumhurbaşkanı Wilhelm Miklas'ın Avusturyalı Naziler tarafından kurşuna dizilmesini engellediği iddia edildi ve bu ona çekici bir figür olarak ün kazandırdı. Başkanın öldürülmesinin onu bir şehide dönüştüreceğine ve Avusturyalıları Nazilere karşı harekete geçireceğine inanıyordu.

Otto Skorzeny'nin II. Dünya Savaşı'ndaki Yükselişi

Skorzeny, Waffen SS Sonderverband z.b.V. Friedenthal özel kuvvetler biriminin komutanı olarak, 1943
Skorzeny, Waffen SS Sonderverband z.b.V. Friedenthal özel kuvvetler biriminin komutanı olarak, 1943.

Otto Skorzeny, Polonya'nın işgalinden sonra Luftwaffe'ye katılmak istedi, ancak çok uzun boylu (1.80) ve çok yaşlı (1939'da 31 yaşındaydı) olduğu gerekçesiyle geri çevrildi. Bunun yerine Waffen-SS'e katıldı ve Führer'in kişisel koruma alayı olan Leibstandarte SS Adolf Hitler ile eğitildi.

Kafatasının arkasından şarapnel yarası aldığı Barbarossa Harekâtı sırasındaki hizmetlerinden dolayı İkinci Sınıf Demir Haç ile ödüllendirildi. Cepheden çekildikten ve kurmay kadrosuna atandıktan sonra, konvansiyonel olmayan savaş kavramını ortaya attı ve genellikle komandolarla ilişkilendirilen birçok görevi yerine getirebilecek bir gücün oluşturulmasını öngördü.

Reich Güvenlik Ana Ofisi (RSHA) şefi Ernst Kaltenbrunner Skorzeny'nin önerilerini duyduğunda bunları SS dış istihbarat şube şefi Walter Schellenburg'a iletti. Schellenburg, Otto Skorzeny'yi Waffen-SS Sonderverband z.b.V. Friedenthal'in, daha sonra SS Jagdverband 502 olarak değiştirilen, Waffen-SS'nin sabotaj, casusluk ve paramiliter operasyonlarda adam eğitmekten sorumlu özel kuvvetler biriminin başına getirdi.

Gran Sasso Baskını ile Mussolini'nin Kurtarılması

Skorzeny mussolini
Skorzeny (ortada, dürbün boynunda asılı) serbest bırakılan Mussolini ile birlikte – 12 Eylül 1943.

12 Eylül 1943'te Otto Skorzeny en meşhur eylemini gerçekleştirdi. Benito Mussolini Gran Sasso d'Italia dağındaki Campo Imperatore otelinde rehin tutulduğu sırada Skorzeny onu kurtarmak için Gran Sasso Baskını (Meşe Operasyonu) düzenledi.

Otto Skorzeny, hedeflerine ulaşmak için planör kullanan 16 paraşütçünün (Fallschirmjägers) yer aldığı operasyonu yönetti. Campo Imperatore Oteli'ne giden füniküler istasyonunun alt ucunu ele geçirmeyi başaran hızlı bir kara saldırısında iki İtalyan öldürüldü ve diğer ikisi de yaralandı.

Mussolini'yi kurtarmak için kullanılan Fieseler Fi 156 Storch
Mussolini'yi kurtarmak için kullanılan Fieseler Fi 156 Storch.

Skorzeny ve seçkin askerleri, Fallschirmjäger'lerin de yardımıyla İtalyanları şaşırtmış ve Mussolini'yi tutan 200 jandarma askerini hızla etkisiz hale getirmiştir. Skorzeny liderliğindeki saldırı Mussolini'nin güvenli bir şekilde serbest bırakılmasıyla sonuçlandı. Devrik diktatörle birlikte Fieseler Fi 156 Storch uçağındaydı ve tehlikeli bir kalkış gerçekleştirdi. Mussolini, Skorzeny geldikten 10 dakika sonra dağdan ayrılan bir jetteydi.

Otto Skorzeny, görevin başarısı onu Mihver için bir kahraman ve Müttefikler için bir tehdit haline getirdikten sonra Avrupa'da tanınan bir isim haline geldi.

Diğer Operasyonlar

Skorzeny Brandenburg'da 600. SS Paraşüt Taburunu ziyaret ederken
Skorzeny Brandenburg'da 600. SS Paraşüt Taburunu ziyaret ederken, Şubat 1945.

Üç Büyükler'in (Churchill, Stalin ve Roosevelt) Tahran zirvesi sırasında "Uzun Atlama Operasyonu" kod adı kullanılarak suikasta uğrayacağı tahmin ediliyordu. Sovyetler, Otto Skorzeny'nin konferansın liderlerine suikast düzenlemeyi planlayan bir ekibe liderlik ettiğini karşı istihbarat yoluyla öğrendiklerini söyledi. Hem Churchill hem de Otto Skorzeny sonunda operasyonun varlığını inkar etti ve Otto Skorzeny bunun tamamen Sovyet propagandası olduğunu iddia etti.

Otto Skorzeny ve komandoları 1944 yılının ilk aylarında, Nazi işgaline karşı isyancı bir gücü komuta eden Yugoslavya'nın tanınmış başkanı Josip Broz Tito'yu tutuklamak amacıyla Rösselsprung Harekâtı'nı başlattı. Skorzeny, Zagreb'i ziyaret ettikten sonra operasyonun Alman ajanlar tarafından tehlikeye atıldığını öğrendi ve iptal edilmesi için ısrar etti. Ancak operasyon devam etti ve tam bir başarısızlıkla sonuçlandı. Partizanlar, Tito'nun saklandığı mağaraya girebilmek için ilk Fallschirmjäger dalgasını bekliyordu. Bir başka saldırı dalgası da benzer şekilde etkisiz kaldı. Tito oradan hızlıca çıktı ve Almanlar ağır bir yenilgiye uğradı.

Üçüncü Reich'ın sonu 1944 yılının Ekim ayında yaklaşıyordu. Macaristan Naibi ve Mihver Devletleri üyesi Amiral Miklós Horthy, Sovyetlerle gizlice görüşmelere başladı. Bunun sonucunda Balkanlar'daki bir milyon Alman askerinin bağlantısı kesilme riskiyle karşı karşıya kaldı. "Panzerfaust" olarak bilinen cesur harekâtta Otto Skorzeny, Amiral Miklós Horthy'nin oğlunu kaçırdı. Bu, Horthy'yi Macaristan başbakanlığından istifaya zorlamak için yapılmıştı. Bundan sonra Nazi yanlısı bir yönetim iktidarı ele geçirdi ve Sovyetlere karşı savaşı sürdürdü. Otto Skorzeny bu operasyonun bir sonucu olarak SS'te yarbaylığa eşdeğer bir rütbeye terfi etti.

Otto Skorzeny'nin İngilizce konuşan yaklaşık iki düzine askeri, Ardenler Taarruzu (Bulge Muharebesi) öncesinde ABD kuvvetlerine sızarak karışıklık çıkardı. Strateji bir dereceye kadar başarılı oldu, ancak ajanların çoğu Amerikan birlikleri tarafından yakalandı ve öldürüldü.

Savaştan Sonra Otto Skorzeny

Otto Skorzeny, Nürnberg duruşmaları
Otto Skorzeny, Nürnberg duruşmalarında tanık olarak bir hücrede beklerken, 24 Kasım 1945.

Otto Skorzeny, II. Dünya Savaşı sona erdikten sonra, Kızıl Haç gıda kutularını, Amerikan askeri üniformalarını çalmak ve askeri üniformaların uygunsuz kullanımı suçlamalarıyla yargılanmayı beklerken iki yıl boyunca hapiste tutuldu. Düşman üniforması giymek savaş hukukuna aykırıdır.

Kanıt yetersizliği ve Müttefiklerin de aynı suçu işlemeye istekli olduğu gerçeği, suçlamaların reddedilmesine yol açtı.

Almanya'yı tüm üst düzey Nazi liderlerinden ve üst düzey SS üyelerinden arındırmayı amaçlayan Denazifikasyon duruşmaları, Skorzeny'nin hapishanedeki bir sonraki engeliydi. Otto Skorzeny ve birkaç SS yoldaşı mahkemeye çıkmayı beklerken Darmstadt toplama kampından kaçtı.

Adolf Hitler en üst düzey komandosu Otto Skorzeny ile el sıkışıyor
Adolf Hitler en üst düzey komandosu Otto Skorzeny ile el sıkışıyor.

Skorzeny, çoğunluğu Nazilerden oluşan ve ABD işgal güçlerinin komutası altında bir istihbarat teşkilatı olarak kurulan Gehlen Örgütü'ne katıldı. 1950'de hayatını değiştirdi ve Madrid'de küçük bir mühendislik firması kurdu.

Daha sonra Mısır'da askeri danışman oldu ve burada Mısırlı ve Arap güçleri eğiterek İsrail'e karşı saldırılar için hazırladı. Eğittiği kişiler arasında Filistinliler de vardı. Yaser Arafat da dahil olmak üzere çok sayıda askeri eğitti.

Skorzeny'nin eski SS üyelerinin adaletten kaçmasına yardımcı olmak için Die Spinne (Örümcek) adlı karanlık bir grup kurduğu iddia edilmektedir. 600 kadar eski SS üyesinin zulümden uzak yeni bir hayata başlayabilecekleri İspanya ve Arjantin'e gitmelerine yardım edildi.

Otto Skorzeny geçmişi nedeniyle Mossad'ın ölüm listesindeydi, ancak ortadan kaldırılmak yerine örgütte işe başladı. İsrail hükümeti için çalışmaya karar vermesinde muhtemelen maceraya duyduğu açlık ve Mossad tarafından suikasta uğrama korkusunun bir karışımı etkili oldu.

Skorzeny (solda) ve Juan Perón (ortada)
Skorzeny (solda) ve Juan Perón (ortada).

Skorzeny, 1960'larda İspanyol neo-Nazi örgütü CEDADE ile yakından ilgilendikten sonra 1970 yılında dünya çapında aşırı sağcı paramiliter örgüt Paladin örgütünü kurdu. Skorzeny'nin savaş sonrası operasyonları ona Avrupa ve Güney Amerika'nın çoğunda muazzam bir hakimiyet kazandırdı. Hatta bazılarına göre Juan ve Eva Perón'un kişisel koruması ve danışmanı olarak görev yapmıştır.

Otto Skorzeny'nin Ölümü

Otto Skorzeny'nin savaş sonrası fotoğrafları.
Otto Skorzeny'nin savaş sonrası fotoğrafları.

Otto Skorzeny 5 Temmuz'da İspanya'nın Madrid kentinde akciğer kanserinden vefat etti. Cenazesi yakıldıktan sonra Viyana'ya götürüldü ve burada ailesinin geri kalanıyla birlikte defnedildi. Hem Madrid'de hem de Viyana'da iki cenaze töreni düzenlendi. Her iki etkinlikte de çok sayıda Nazi selamı verildi ve çok sayıda eski Nazi katıldı.

Otto Skorzeny, II. Dünya Savaşı'nın sonuçlanmasında çok önemli bir rol oynayan olağanüstü yetenekli bir asker, risk alıcı ve planlamacıydı. Savaş sona erdikten sonra dünyayı dolaşmış ve muhafazakâr grupların içinde yer alarak etkisini artırmıştır.

Kendine güveni, atılganlığı ve zekası "Avrupa'nın en tehlikeli adamı" olmasına yardımcı olan araçlardı.

Otto Skorzeny Hakkında Sık Sorulanlar

Otto Skorzeny en çok ne ile biliniyor?

Otto Skorzeny, II. Dünya Savaşı sırasında cesur komando operasyonları ve İtalyan diktatör Benito Mussolini'nin esaretten kurtarılmasındaki rolüyle tanınan bir Alman SS subayıydı.

Otto Skorzeny'nin II. Dünya Savaşı'ndaki rolü neydi?

Skorzeny savaş sırasında Mussolini'nin kurtarılması, Bulge Savaşı sırasında Müttefik hatlarına sızma ve savaşın son günlerinde Oder Nehri'nin savunulması gibi birçok önemli operasyonda yer almıştır.

Otto Skorzeny'nin Mossad ile bağlantısı nedir?

Skorzeny'nin 1960'larda İsrail istihbarat teşkilatı Mossad için çalıştığı söylense de bu ilişkinin boyutu belirsizdir. Bazı raporlar onun Mossad ajanlarının kılık değiştirme ve suikast sanatında eğitilmesine yardımcı olduğunu öne sürüyor.

Otto Skorzeny hakkında hiç film var mı?

Skorzeny, Jack Higgins'in romanından uyarlanan 1976 yapımı "The Eagle Has Landed" filmi de dahil olmak üzere birçok filmde canlandırılmıştır. Filmde Skorzeny, aktör Donald Sutherland tarafından canlandırılmıştır.

Otto Skorzeny ne zaman öldü?

Skorzeny 1975 yılında 67 yaşındayken Madrid, İspanya'da öldü.

Otto Skorzeny'nin mirası nedir?

Skorzeny tartışmalı bir figürdür; kimileri onu bir kahraman, kimileri ise bir savaş suçlusu olarak görmektedir. Sıklıkla savaşı çevreleyen karmaşık ahlaki meselelere ve çatışma zamanlarında bireylerin eylemlerine bir örnek olarak gösterilir.

Savaştan sonra Otto Skorzeny'ye ne oldu?

Savaştan sonra Skorzeny İspanya'ya kaçtı ve burada Francisco Franco hükümetinin askeri danışmanı olarak çalıştı. Daha sonra sağcı siyasete dahil oldu ve çeşitli radikal gruplarla ilişkilendirildi.

Otto Skorzeny bir savaş suçlusu muydu?

Skorzeny savaştan sonra kısa bir süre Müttefikler tarafından alıkonulmasına rağmen hiçbir zaman resmi olarak savaş suçlarıyla suçlanmadı. Bazı tarihçiler, Ardenler Taarruzu (Bulge Muharebesi) sırasında Amerikalı savaş esirlerinin öldürülmesine karışması da dahil olmak üzere savaş sırasındaki eylemlerini eleştirmiştir.

Otto Skorzeny'nin savaştaki eylemleri özel kuvvet operasyonlarını nasıl etkiledi?

Skorzeny'nin II. Dünya Savaşı sırasındaki kahramanlıkları, özellikle de Mussolini'yi kurtarmadaki başarısı, sonraki çatışmalarda özel kuvvet operasyonlarının gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olmuştur. Skorzeny'nin alışılmadık taktikler kullanması ve hedeflerine ulaşmak için risk almaya istekli olması, takip eden yıllarda özel kuvvet birimlerinin benzer yaklaşımlarına ilham kaynağı olmuştur. Skorzeny'nin mirası, ABD Donanması SEAL'leri ve İngiliz SAS'ı gibi modern özel kuvvet birimlerinin gelişiminde görülebilir.