Yeni Çalışma Prostat Kanserinin Tek Bir Hastalık Olmadığını Ortaya Koyuyor

Prostat kanseri her sekiz erkekten birini etkiliyor. Şimdi yapay zeka, bilim insanlarının gelecekte tedavide devrim yaratabilecek bir keşif yapmalarına yardımcı oldu.

prostat kanseri

Görünüşe göre yapay zekâ sadece sıkıcı iş e-postaları yazarken yardımcı olmuyor – dünyanın önde gelen bilim insanlarından bazıları hayat kurtaran bir prostat kanseri keşfi yapmak için yapay zekâyı kullandı.

Prostat kanseri, yılda 52.000 vakayla erkekleri etkileyen en yaygın kanserdir. Ancak yapay zeka, bunun tek bir hastalık olmadığını, aksine iki farklı formu olduğunu ortaya koydu.

Oxford Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından yürütülen çalışmada, 159 hastadan alınan prostat kanseri örneklerinin verilerine yapay zeka uygulandı. Bilim insanları, tüm genom dizilimi olarak bilinen bir süreç kullanarak elde ettikleri bu örneklerin DNA'sındaki değişiklikleri arıyorlardı. Bu, bir organizmanın DNA'sının benzersiz 'parmak izini' haritalayan bir prosedürdür.

Yapay zeka, aslında hastaları etkileyen iki farklı kanser grubu olduğunu ortaya çıkardı. Bunun nedeni prostat tümörlerinin birbirlerinden farklı şekilde evrimleşmesi ve hastalığın farklı versiyonlarını oluşturmasıdır. Ancak sonuçta evrim ağacında iki ayrı 'dalda' birleşirler. Bu dallar evotipler olarak bilinir.

Bilim insanları yapay zekanın sonuçlarını başka matematiksel yaklaşımlar kullanarak da doğruladı.

Cancer Research UK tarafından finanse edilen ve Cell Genomics dergisinde yayınlanan çalışma, araştırmacıların yapay zeka kullanarak bir kanserin hastalık türlerini ilk kez ayırt etmelerine işaret ediyor.

Birçok vakada prostat kanseri ölümcül değildir. Yeni yapay zeka, bir hastanın daha az zararlı bir evotipe sahip olup olmadığını teşhis etmeye yardımcı olabilir, bu da gereksiz tedavilerin yanı sıra inkontinans ve iktidarsızlık gibi potansiyel yan etkilerinden kaçınmalarına yardımcı olabilir.

Yapay zeka, yakında doktorların bireysel genetik testlerin sonuçlarına göre özel tedaviler sunmasına da yardımcı olabilir.

UEA Norwich Tıp Fakültesi'nden yardımcı yazar Prof Colin Cooper şunları söyledi: "Bulguların gelecekte sadece daha iyi teşhis ve kişiye özel tedaviler yoluyla hayat kurtarmakla kalmayacağını, aynı zamanda diğer kanser alanlarında çalışan araştırmacıların diğer kanser türlerini de daha iyi anlamalarına yardımcı olabileceğini umuyoruz."