Birleşik Krallık Avrupa'nın ITER Nükleer Füzyon Projesine Katılma Davetini Reddetti

Brexit'ten bu yana Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği aracılığıyla dünyanın en büyük nükleer füzyon deneyi olan ITER'e erişimi kalmadı. Bu hafta yeniden katılması için yapılan davetin ardından Birleşik Krallık hükümeti tek başına devam etmeyi tercih ettiğini teyit etti.

ITER reaktörünün yapım aşamaları
ITER reaktörünün inşasının içinde.

Birleşik Krallık hükümeti, Brexit'in ardından projeye erişimini kaybeden ITER nükleer füzyon deneyinin resmi bir üyesi olma davetini reddetti. Bunun yerine, hem kamu hem de özel olmak üzere Birleşik Krallık merkezli füzyon çabalarına odaklanmayı planlıyor.

Dünyanın en büyük füzyon deneyi olan ITER, Fransa'da yapım aşamasında ve birçok gecikmenin ardından 2025 yılında tamamlanması bekleniyor. Proje Çin, Hindistan, Japonya, Rusya, Güney Kore, ABD ve Avrupa Birliği'nin de dahil olduğu büyük bir uluslararası işbirliği tarafından finanse ediliyor.

Birleşik Krallık'ın AB aracılığıyla ITER'e erişimi vardı, ancak Brexit'ten bu yana bunun dışında kaldı. AB ile yürütülen müzakereler sonucunda Birleşik Krallık'ın ortak bilimsel araştırma çabası olan Horizon Europe'a yeniden katılacağı ancak nükleer enerjiye odaklanan Euratom'a katılmayacağı açıklandı.

Euratom Araştırma Başkanı Elena Righi, bu hafta Birleşik Krallık'ın ITER deneyine resmen yeniden katılması çağrısında bulundu, ancak Birleşik Krallık hükümeti geri çekilme kararının arkasında durduğunu ve füzyon araştırmalarına özel sektör yatırımının ticari reaktörlere giden daha verimli ve uygun maliyetli bir yol olacağına inandığını söyledi.

Righi, geçen yılın sonlarında kalıcı olarak kapatılan ve artık hizmet dışı bırakılacak olan JET füzyon reaktörünün başarılarını kutlamak üzere İngiltere'nin Oxfordshire kentinde düzenlenen bir etkinlikte konuşuyordu.

Righi, "Komisyon ve AB Konseyi, yaptıkları ortak açıklamada, Birleşik Krallık'ın Euratom programına ve Enerji için Füzyon ortak girişimine katılmama kararını üzüntüyle not etti" dedi. "2028'de başlayacak bir sonraki dönem için AB kurumları Birleşik Krallık'ın dört programa da [ITER artı AK'nin diğer üç büyük ölçekli füzyon araştırma projesi] katılması için ısrarla çağrıda bulundu."

"Bu, gerçek bir Avrupa füzyon topluluğunun entegre çabalarını sürdürmesine ve UKAEA'nın EUROfusion'a mevcut belirsiz katılımını çözmesine ve Birleşik Krallık'ın ITER'in inşası ve işletilmesine tam olarak entegre olmasına olanak tanıyacaktır."

Aynı etkinlikte İngiltere'nin nükleer enerjiden sorumlu bakanı Andrew Bowie de yaptığı açıklamada, İngiltere'nin bu çabaya katılmama kararının arkasında durduğunu, zira bu sayede 650 milyon sterlinin serbest kaldığını ve bunun da özel ve kamu araştırmalarının bir karışımını finanse etmek için kullanılabileceğini söyledi.

Bowie, "Tüm deneyler, tüm araştırmalar, JET'teki tüm harika çalışmalar için, tüm bunların nihai amacı füzyonu şebekeye sokmak, evlere ve işyerlerine enerji üretmektir" diyor. "Bunu ticari bir gerçeklik haline getirmek, güneşin gücünü insanların evlerine getirmek için özel sektörün de önemli ölçüde katılımına ihtiyacımız olacak."

"Yeniden birleşmeme kararı doğru bir karardı. Burada, Birleşik Krallık'ta öyle bir noktaya gelmiştik ki, yeniden birleşmenin zaman, kaynak ve parayı füzyon projelerimizi götürmek istediğimiz yerden uzaklaştıracağına inanıyoruz. Yeniden birleşmemek ideolojik bir karar değildi, bu pratik bir karardı" diyor.

Bowie, Birleşik Krallık'ın özel sektör yatırımlarından daha fazla verim alabileceğini, ancak ITER ile personel değişimi gibi yeni işbirliği yolları bulmaya "çok açık" olduğunu söylüyor. "ITER ile çalışmaya hayır demiyoruz" diyor. Bowie ayrıca ITER projesine resmi olarak yeniden katılmayı da açıkça reddetti: "Bu kararımızın arkasındayız."

Birleşik Krallık ayrıca 2035 yılına kadar plazma yaratacağını ve beş yıl sonra net enerji kazancına (girdiden daha fazla enerjinin yaratıldığı) ulaşacağını umduğu bir nükleer füzyon güç istasyonu olan Enerji Üretimi için Küresel Tokamak (STEP) için planlar geliştiriyor. Geçen yılın sonlarında, bir kısmı STEP için ayrılacak olan 650 milyon sterlinlik bütçenin bir dizi kamu ve özel füzyon araştırma projesine yatırım yapacağını duyurdu.

İngiltere'deki Manchester Üniversitesi Dalton Nükleer Enstitüsü'nden Juan Matthews, başarılı olması halinde STEP gibi küresel reaktörlerin, kendi sorunlarını yaşayan ITER gibi büyük tasarımlardan daha küçük ve daha ucuz füzyon gücü vaat ettiğini söylüyor.

Matthews, "Sürekli erteleniyor" diyor. "İşlerin zamanında yetişmediği ve maliyetlerin arttığı büyük proje sendromu var. STEP girişimi ve ITER ile temasın kesilmesi, [Birleşik Krallık'ın] enerji üretimini Avrupa'dan daha önce göstermesiyle sonuçlanacak bir itici güç olabilir. Küresel tokamakların kullanımı konusunda çok iyimserim."