Radyoaktif 'Meyve Şekeri' Kanser ve Enflamasyona Işık Tutuyor

Meyvelerde bulunan doğal bir şeker olan fruktozun radyoaktif bir formu, tıbbi taramalarda kanser ve iltihaplanmayı aydınlatabilir.

Yazar Burcu Kara
radyoaktif meyve şekeri
Radyoaktif fruktoz, PET taramasında kanser hücrelerini ve beyin ve kalp iltihabını aydınlattı. Kaynak: Journal of Nuclear Medicine

Meyvelerde bulunan doğal bir şeker olan fruktozun farelere verilen radyoaktif bir formu, teşhis amaçlı bir tıbbi taramada kanser ve iltihaplanma alanlarını aydınlattı. Araştırmacılar, bu yaklaşımın hastalıkları mevcut tekniklerden daha kolay tespit etmeyi sağladığını ve erken teşhis için yeni yollara kapı açtığını söylüyor.

Pozitron emisyon tomografisi veya PET taraması genellikle kan dolaşımına izleyici adı verilen az miktarda radyoaktif glikoz enjekte edilmesine dayanır. Tarayıcı, glikozun vücutta nerede kullanıldığına bağlı olarak bir resim oluşturur. Birçok kanser metabolizmayı beslemek için glikoz kullandığından, glikoz burada birikerek kanseri aydınlatır.

Ancak tüm kanserler glikozu yakıt olarak kullanmaz ve beyin ve kalp gibi sağlıklı organlar glikozu enerji için kullanarak PET taramasında hastalıklı bölgeleri gizleyebilir. Bu nedenle, Kanada'daki Ottawa Üniversitesi'nden (uOttawa) araştırmacılar, hücrelerin fruktozu nasıl kullandığını haritalandıran yeni bir radyoaktif izleyici geliştirdiler; hastalıklarda giderek daha fazla yer alan bir şeker türü.

Çalışmanın sorumlu yazarı Adam Shuhendler, "İlk kez, yaygın bir diyet şekeri olan fruktozun vücutta nerede kullanıldığını görebiliyoruz" dedi. "Böbrekler ve karaciğer dışında, diğer organlardaki fruktoz metabolizması kanser ve iltihaplanma gibi kötü bir soruna işaret edebilir."

Glikoz gibi fruktoz da basit bir şeker veya monosakkarittir. Meyvelerde (bu nedenle diğer adı 'meyve şekeri'), meyve sularında, bazı sebzelerde ve balda doğal olarak bulunur. Glikoz gibi fruktoz da ince bağırsaktan doğrudan kan dolaşımına karışır. Ancak enerji olarak kullanılabilmesi için karaciğerin fruktozu glikoza dönüştürmesi gerekir.

Araştırmalar, örneğin kalp krizi nedeniyle kalp dokusu oksijensiz kaldığında, enerji kaynağı olarak fruktoz kullanmaya geçtiğini ortaya koymuştur. Kanıtlar, bu geçişin iltihaplanmadan da kaynaklanabileceğini ve kanser büyümesinin önemli bir itici gücü olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, fruktozun teşhis yeteneklerinden yararlanmak mantıklıdır.

Araştırmacılar, PET taramalarında yaygın olarak kullanılan radyoaktif florini (18F), yeni izleyicileri olan [18F] 4-FDF'yi oluşturmak için değiştirilmiş bir fruktoz formuna bağladılar. İnsan karaciğer kanseri fare modeline enjekte edildiğinde, enjeksiyondan 20 ila 45 dakika sonra yapılan PET taramaları, izleyicinin tümörde biriktiğini ve sağlıklı dokularda, beyinde ve kalpte daha az biriktiğini gösterdi; bu da sağlıklı organların bir enerji kaynağı olarak fruktoza sınırlı bağımlılığı olduğunu düşündürdü.

Bir fare inflamasyon modelinde, taramalar [18F] 4-FDF'nin kalp ve beyin alımında önemli bir artış olduğunu göstererek, izleyicinin bu organların hassas inflamasyon haritasını çıkarma potansiyelini vurguladı.

Bu keşif, kalp ve beyni etkileyen kanserlerin ve enflamatuar durumların daha erken tespiti ve tedavisi için yeni yollar açıyor.