Blois'li Stephen: İngiltere'nin Anarşist Kralı

Sadece bir İngiliz kralına "Kral Stephen" denmesinin bir nedeni var.

kral stephen

Kral Stephen (hükümdarlık dönemi 1135-54) hiç şüphesiz İngiliz tarihinin en tartışmalı hükümdarlarından biridir. Tahtı gasp etmekten Norman kral soyunu sona erdirmeye kadar, Stephen kendi adını taşıyan başka bir hükümdara sahip olmayan sadece iki İngiliz kralından biridir – diğeri kötü şöhretli Kral John'dur, bu da size Kral Stephen'ın nasıl bir statüde tutulduğunu gösterir.

Kral Stephen'ın İlk Dönemi

Kral Stephen
Dört İngiliz Kralı, (Kral Stephen sağ altta), Matthew Paris, 13. yüzyıl civarı, Kaynak: Wikimedia

Stephen 1092-96 yıllarında Fransa'nın Blois kentinde doğdu. Babasının adı Stephen-Henri idi ve Ortaçağ Fransa'sında son derece önemli bir rol oynayan Blois Kontu idi. Annesi Adela, Fatih William'ın (İngiltere Kralı I. William) kızıydı ve Stephen'ın İngiliz tahtı üzerindeki hak iddiası da buradan kaynaklanıyordu. Büyükbabası Kral I. William'dı, iki amcası da İngiliz kralıydı: II. William ve I. Henri.

Stephen'ın babası, Stephen 10 yaşındayken Haçlı seferi sırasında öldürüldü ve İngiltere'de Kral I. Henri'nin sarayına gönderilmeden önce annesi tarafından büyütüldü. Stephen'ın amcasının sarayında başarılı olduğu ve 28 Eylül 1106'da Tinchebray Muharebesi'nde onunla birlikte savaştığında onunla özellikle iyi bir ilişki geliştirdiği açıktı. Tinchebray zaferi Henri'nin Normandiya üzerinde kontrolü sağlamasına yardımcı oldu. Sonuç olarak Henri Stephen'ı şövalye ilan etti.

Beyaz Gemi Felaketi

Beyaz Gemi Felaketi
Beyaz Gemi Felaketi, c. 1321, Kaynak: Britanya Kütüphanesi.

25 Kasım 1120'de İngiliz tarihi sonsuza dek değişecekti. Kral I. Henri Fransa'nın Barfleur kentinden Manş Denizi'ni geçerek geri dönerken, oğlu ve varisi William'ı taşıyan bir gemi de akşamın ilerleyen saatlerinde kanalı geçecekti.

Bu arada, mürettebat ve yolcular sarhoş olmuşlardı, bu yüzden onları taşıyan gemi (Beyaz Gemi olarak adlandırılır) yola çıktığında, hem yolcular hem de mürettebat en iyi hallerinde değildi. Limandan çok uzaklaşmadan gemi kayalıklara çarparak battı.

Gemideki 300 yolcudan sadece bir kişi sağ kalmıştı – Rouen'li bir kasap. Kralın varisi artık ölmüştü ve İngiltere'nin elinde bir veraset krizi vardı.

Halefiyet Krizi

I. Henri
I. Henri. Kaynak: Wikimedia

I. Henri'nin artık vermesi gereken zor bir karar vardı. Stephen'ı varisi olarak öne sürebileceğini biliyordu ama aynı zamanda Matilda adında meşru bir kızı vardı. Henry, Norman istilasından beri ilk kez bir kadının doğrudan varis olarak seçildiği Matilda'yı seçti ve baronların ve soyluların çoğu bu fikirden rahatsız oldu. Stephen da bu durumdan hoşnut değildi, özellikle de amcasıyla ne kadar yakın olduğu düşünüldüğünde.

Bunun üzerine Kral I. Henri, Matilda ile Anjou'lu Geoffrey (Geoffrey Plantagenet olarak da bilinirdi) arasında bir evlilik ayarladı. Aralarında Stephen'ın da bulunduğu saray mensuplarına yeni evli çifte sadakat yemini ettirerek iddialarını destekleyeceklerini belirtti.

Bu yemine rağmen kraliyet sarayının pek çok üyesi Henry'nin kararına olumsuz baktı. Matilda'nın bir kadın olmasının yanı sıra, Anjou'lu Geoffrey de bir Norman düşmanıydı – bir sonraki İngiliz hükümdarının taç giymesi söz konusu olduğunda baronların kimi destekleyeceği açıktı ve bu Matilda ve Geoffrey olmayacaktı.

1 Aralık 1135'te I. Henri öldü. Stephen hiç vakit kaybetmedi ve tacı kendisi için talep etti. Henry'nin ölümünden sadece 21 gün sonra Stephen, saraydaki soyluların büyük desteği sayesinde İngiltere Kralı olarak taç giydi. Alternatif olarak ülkeyi bir kadının yönetmesi söz konusu olduğundan, Stephen'ın taç giyme törenini organize etme konusunda soyluların çok az muhalefeti oldu.

Kral Stephen'ın Erken Dönem Hükümdarlığı

Kral Stephen, 1620
Kral Stephen, 1620 civarı, Kaynak: Wikimedia

Stephen'ın saltanatının ilk dönemleri de saltanatının geri kalanı gibi tartışmalarla geçti. Tahta geçer geçmez gücünü pekiştirmek için adımlar atmaya başladı ancak tahtta kendisinden daha fazla hak iddia eden Matilda'nın tehdidi de her zaman varlığını koruyordu.

Doğal olarak, bu nedenle Matilda'nın giderek artan sayıda destekçisi vardı. Bu huzursuzluk, "Anarşi" olarak bilinen tarihsel bir sosyal çalkantı dönemini başlattı.

Stephen'a yardımcı olmayan şey, seleflerinin aksine, kötü şöhretli bir şekilde kararsız olmasıydı. I. Henri, II. William ve I. William genel olarak güçlü liderler olmalarına rağmen, Stephen karar vermekte zorlanıyor, çoğu zaman bir karar ile karar vermemek arasında gidip geliyor ve sonunda kararını verdiğinde ise çoğu zaman çok geç oluyordu.

Kararsız yapısı şüphesiz Anarşi'nin etkilerini daha da kötüleştirerek daha fazla siyasi parçalanmaya ve sosyal kargaşaya yol açtı. Kararsızlığı aynı zamanda baronların ve diğer soyluların kendi kişisel ve siyasi çıkarları için ondan yararlanabileceği anlamına geliyordu.

Kral Stephen'ı kendi çıkarları için kullanan birçok baron daha da açgözlü hale gelmiş ve ruhsatsız ve onaysız kaleler inşa ederek buralardan yerel halkı zulümle yönetmişlerdir. Buna karşılık Stephen onların yerine yeni kontlar seçmeye çalıştı, ancak bu sadece sorunu daha da kötüleştirdi ve sarayının bir parçası olan soyluları kızdırdı. Ancak iç savaş sona ermekten çok uzaktı – Stephen'ın hükümdarlığı boyunca ve ölümüne kadar sürecekti.

Kral Stephen Yönetiminde İç Savaş

Matilda, İngiliz tahtı söz konusu olduğunda doğal olarak uğruna savaşmaya değer bir dava olarak görülüyordu. Daha 1138'de üvey kardeşi Gloucesterlı Robert, Stephen'a ve onun yönetimine meydan okudu. Bir yıl sonra Matilda, Gloucester ve İskoçya Kralı I. David (amcası) ile birlikte İngiltere'yi işgal etti. Matilda'nın kocası Anjou'lu Geoffrey, çabalarını Normandiya'ya odaklayarak Stephen'a aynı anda savunması gereken iki yer verdi.

Stephen güneydoğuda kontrolü ele geçirmeyi başarırken, isyan asıl olarak güneybatıda şekillenmeye başladı. Ancak, 2 Şubat 1141'de Lincoln Muharebesi'nde önemli bir dönüm noktası yaşanacaktı.

Stephen isyancıların elindeki Lincoln Kalesi'ni kuşatmıştı, ancak kuvvetleri kısa süre sonra kendilerini Gloucester'lı Robert liderliğindeki bir kuvvetin ve Galli askerlerden oluşan bir birliğin saldırısı altında buldu. Çok geçmeden Stephen'ın kuvvetlerinin sayıca yetersiz olduğu anlaşıldı.

Stephen'ın kendisi yakalanıp hapsedildi ve bu Matilda'nın İngiltere Kraliçesi olarak hükümdarlığının başlangıcı olmalıydı. Ancak durum böyle olmadı. Londra halkı Matilda'yı hiç desteklemedi ve ona "İngiltere Kraliçesi" yerine "İngilizlerin Leydisi" unvanını verdi.

Şans bu kez Stephen'ın yanındaydı. Eylül 1142'de askeri komutanı Ypresli William ve karısı Boulogne'lu Matilda onu serbest bıraktı. William'ın kuvvetleri Gloucester'lı Robert'i yakalamayı başarmış ve bir anlaşma ile onu Stephen ile takas etmişti. Ne yazık ki Matilda için bu, onun yükselişine son vermiş gibi görünüyordu.

Stephen'ın Sonraki Hükümdarlığı

Stephen hapisten çıktıktan sonra hükümdarlığı devam etti ama iç savaş hala bitmemişti. Ülkenin dört bir yanında çatışmalar patlak verirken, Stephen'ın tahtı ele geçirmek için yaptığı bir sonraki büyük girişim Eylül 1142'de Oxford Kuşatması'nda gerçekleşti.

Kraliyet güçlerinin önderliğindeki sürpriz bir saldırı Matilda ve güçlerini kaleye çekilmeye zorladı – ki bu tam da Kral Stephen ve kraliyet birliklerinin umduğu şeydi.

Kraliyet ordusu, havanın soğuyacağını ve erzak sıkıntısı çekileceğini bildiği için kaledeki kuşatmayı üç ay daha sürdürdü.

Ardından, İngiliz tarihinin en ünlü cesaret öykülerinden birinde Matilda kaçmayı başardı. Hikayeye göre, Matilda beyaz bir çarşafa sarınmış ve benzer kıyafetler giyen birkaç askerin eşliğinde, gece boyunca bir kale duvarından aşağı tırmanarak kaçmıştır.

Beyaz çarşaf karlı ortama uyum sağlamasına yardımcı olmuş ve fark edilmeden kaçarak Thames Nehri'ni geçip güvenli bir yere ulaşmıştır. Stephen'ın kuvvetleri onun kaçtığını fark edince kuşatmadan vazgeçtiler ve kale ertesi gün teslim oldu. Stephen sonraki on yıl boyunca tacı elinde tutmayı başardı, ancak Matilda sonunda pes etti ve 1148'de isteksizce Normandiya'ya geri döndü.

Plantagenetlerin Yükselişi

Matilda tacı kendisi için feda etmiş olabilirdi ama haleflerinden kaçmasına izin vermeyecekti. Kral Stephen tacı elinde tutmayı başarmış olsa da, pek de popüler bir hükümdar değildi ve Matilda bundan faydalanmanın zamanının geldiğini biliyordu.

Matilda, daha sonra Henry Plantagenet olarak bilinecek ve nihai İngiltere Kralı II. Henri olacak olan oğlu Henry FitzEmpress'i seçti ve onun adına taç için savaştı. 1153 yılında Stephen'ın oğlu ve varisi Eustace öldü ve Kral Stephen'ın varisi kalmadı.

Aynı yıl Kral Stephen ve Henri Plantagenet arasında Winchester Antlaşması imzalandı ve esasen Stephen'a ölene kadar yönetme hakkı verdi ve o andan itibaren Henri yönetecekti. Bu antlaşma, Kral Stephen'ın saltanatının büyük bir bölümünde devam eden Anarşi ve İç Savaş'ın sona ermesinden sorumluydu.

Stephen'ın Ölümü ve Mirası

Stephen ertesi yıl, 25 Ekim 1154'te ölecekti. Zaman zaman kararsızlık yaşasa da, çoğunlukla kendi ayakları üzerinde durmayı başarmış ve İngiliz tarihinin zor bir döneminde kral olarak kalmıştır. Kral John'dan sonra, Kral Stephen genellikle en az popüler Orta Çağ İngiliz krallarından biri olarak kabul edilir ve aynı zamanda Norman soyunun son kralıydı.

    Henry 1154 yılında tahta geçtiğinde, Orta Çağ'da herhangi bir ülkenin en güçlü hanedanlarından biri olan Plantagenet Hanedanlığını kurdu. II. Henri, 1399'da II. Richard'ın tahttan indirilmesine kadar İngiltere'yi sekiz farklı kralla yönetecek bir hanedan kurarak arkasında Kral Stephen'dan kesinlikle daha güçlü bir miras bıraktı.