Ressam Politikacılar: Sanatsal yönleriyle bilinen ünlü politikler

Yazımızda en tanınmış ressam politikacılara yer verdik. Birçok tanınmış politikacı sadece sosyal ve politik faaliyetlerde bulunmakla kalmayıp aynı zamanda resme de adım atmıştır. Kimileri bunu istifa ettikten sonra ülke ve dünya yönetiminden uzaklaşmak için yaptı kimileriyse politikaya adım atmadan önce bir ressamdı.

Ressam yönleriyle bilinen politikacılar

İç politikada olduğu gibi dünya politikasında da etkin olarak yer alan aşağıdaki ressam kişiliklerin listesi şüphesiz daha da uzatılabilir. Elbette kimilerinin ressam yönü, sanatsal kabiliyetlerinden ziyade politik kişilikleriyle ön plana çıkmıştır. İşte hobileri amatör ressamlık olan ünlü politikacılar.

Kral Charles

Galler Prensi, Avustralya, Asya, Jamaika ve Kraliyet Botanik Bahçesi de dahil olmak üzere dünyanın her yerinden sulu boya manzaraları üretir. Kendisi kısa süre önce, ismi açıklanmayan İngiliz Kraliyet ailesi üyeleri tarafından çizilen resimlerin gösterildiği Royal Paintbox adlı bir belgeselde yer aldı.

George Walker Bush

Hiç şüphesiz, zamanının en çok tartışılan politikacılarından biri olan George Bush Jr. resme düşkündü. ABD başkanı silah savurmayı bırakıp, eline bir fırça alsaydı dünya belki de daha huzurlu olabilirdi. 2012'de, akrabalarından birinin e-postası ele geçirildikten sonra, Bush tarafından yapılmış iki öz portre medyaya verildi.

Bush, resim çalışmalarına sevgili köpeği Barney ve diğer hayvanlarıyla başladı. Hacker'ların internete verdiği 43 çizim arasında, başkanın kendisini duş alırken resmettiği ve ayaklarının banyoda olduğu bir portre de var. Sanat eleştirmenleri bu parçaları sanatsal değeri olmayan eserler olarak gördü. Ancak George Bush, eleştirilerden bağımsız olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Eski başkan George W. Bush tarafından çizilen, Tony Blair ve Vladimir Putin de dahil olmak üzere dünya liderlerinin 30'dan fazla portresi Dallas'ta Başkanlık Kütüphanesi ve Müzesinde yer alıyor. Bush bunları Google'da, Wikipedia'da veya başka bir yerde bulduğu fotoğraflardan boyadığını söyler.

Adolf Hitler

Adolf Hitler kariyerinin büyük bir kısmını, kendisinin 'dejeneratif' olarak adlandırdığı sanatına adamıştır. Resme can attığı bilinen Hitler, çizimlerinde kendi hatıraları dahil olmak üzere farklı kaynaklardan ilham aldı. Ressam olmak için istekliydi. Viyana'daki Güzel Sanatlar Akademisi'ne dahi başvurdu ve iki kez reddedildi. Daha sonra Avusturya şehirlerinin sokaklarını gösteren kartpostallar sattı.

İlginçtir, Hitler'in resimlerinin çoğu, daha sonra ortaya çıkardığı canavarın (en azından ilk bakışta) en ufak bir ipucunu göstermeyen, sakin manzaralar, binalar ve hareketsiz yaşamları içermektedir. Viyana'daki Güzel Sanatlar Okulu profesörleri genç ressam Hitler'in başvurusunu kabul etmiş olsaydı, modern dünya tarihinin nasıl değişebileceğini tahmin edin.

Winston Churchill

George W. Bush bir keresinde bir başka politikacı Winston Churchill'in resimlerinden ilham aldığını söylemiştir. Ressam İngiltere Başbakanı'nın sanat eserleri, sanat müzayedelerinde satılarak gelir getirmiştir. Esas olarak manzaralar, portreler ve natürmortlar (cansız doğa) boyamıştır. Depresyonu ya da kendisinin tabiriyle "kara köpeği" ile başa çıkmak için fırçasını eline alırdı.

Dwight D. Eisenhower

Dwight D. Eisenhower, dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarının birçoğu gibi, Sir Winston Churchil örneğini izleyerek resim yapmaya başladığını belirtti.

ABD başkanı resmi ofisi Oval Büro'ya gelmeden önce başkanlık görevini Columbia Üniversitesi'nde sürdürdü. Bir keresinde karısı Mamie Doud'un portresini çizerken sanatçı Thomas E. Stephens onu izledi. Dwight D. Eisenhower o zaman sanata ilgi duymaya başlamıştı. Stephens daha sonra politikacı dostuna bir resim seti verse de, Eisenhower ressamlık konusunda hiçbir zaman ciddi düşünmedi.

Bir gazeteci olan Richard Cohen ile röportaj yaparken, resimlerinden biriyle ilgili aldığı sembolizm sorusunu cevaplayan Dwight D. Eisenhower: "Burada dürüst olalım Cohen. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olmasaydım bu şeyi uzun zaman önce yakmış olurlardı" dedi.

Jimmy Carter

Amatör bir ressam olan bir başka politikacı Jimmy Carter, George Bush'un "çok ilginç eserleri" olduğunu söyleyerek sanatını övmüştür. Carter ayrıca Beyaz Saray'dan istifa ettikten sonra resim yapmaya başlamıştır.

Hobileri arasında ahşap oymacılığı ve şarap yapımcılığı vardı. Otuz dokuzuncu ABD başkanının eserleri 250.000 dolara kadar satılmıştır. Tüm satış geliri, 80'den fazla ülkedeki insanın yaşam kalitesini artırmak, insan haklarını geliştirmek ve insanın acılarını hafifletmek için kurulduğu belirtilen Carter Center Fund hesabına aktarıldı. Aynı zamanda hastalıkları azaltma çabaları da göstermektedir.

General Francisco Franco

Tıpkı Churchill gibi faşist diktatör Franco da, ülke yönetmenin yükünün stresinden kurtulmanın bir yolu olarak resim yapmaya başladı. Torununa göre: "Akşam yemeğinden sonra zamanını ressamlıkla geçirmek üzere kendisini düzenli olarak odasına kilitlerdi."

Ressam politikacılar

Genellikle şiddet içeren tablolar bu tür bir politikacıdan beklendiği gibidir. Bununla birlikte bazı sakin manzaralar ile kral havasına sahip bir baykuşun tasvir edildiği bir tablo da vardır.

Kraliçe Victoria

Kraliçe Victoria, Kraliyet Ailesi üyeleri için çizdi ve bunları asla halkın görmesini istemedi. Ancak çizimlerin bir gazeteciye sızdırılmasından sonra, majesteleri çizimlerin yayınlanmasını durdurmak için kendisine dava açtı. Bu bir halk figürü ile kitle iletişim araçlarının karşı karşıya olduğu ilk vakalardandı.

Bununla birlikte, resimlerin altı kopyasının müzayede evi Dominic Winter'a gönderildiği 2012 yılında, halka onları görmeleri için nadir bir fırsat verildi. Victoria, kızlarının banyo yaptıkları veya kraliçe cüppeleri giydikleri hallerini tasvir etti. Eskizler, kraliçenin çok az insanın bildiği bir yeteneğini ortaya çıkardı.

Ulysses S. Grant

Ulysses S. Grant
Grant, 18 yaşında çizdiği bu manzarayı kız arkadaşı Kate Lowe'a verdi.

Grant, New York West Point'teki Birleşik Devletler Harp Akademisi'nde (USMA) bir öğrenci iken resim yapmaya başladı. Resimlerinin çoğu günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca Hudson Nehri Okulu ressamı olan Romantik sanatçı Robert Walter Weir altında çalışmıştır. Çizimlerinde atlara yer vermekten çok hoşlanırdı. Eski ABD başkanı, iç savaşta kuzeyli birliklerin başkomutanlığını üstlenirken çizmeyi sürdürdü.

Edi Rama

Listenin diğer önde gelen siyasi kişiliklerinin aksine, Arnavutluk Başbakanı siyasi faaliyetlerde bulunmadan önce bir sanatçıydı. Sanat eserleri Paris, Berlin ve Brezilya'da sergilendi. 2002 yılında Tiran belediye başkanı iken, şehrini konforlu ve güzel kılmak için bizzat istifade etti. O zaman şehir zor zamanlar geçiyordu; kendisi bazı binaları emriyle turuncuya boyattı.

Rama diğer binaları da renkli hale getirmeye karar verdiğinde, bazı AB üyesi devletlerin direnişiyle karşı karşıya kaldı. Üyeler, her yerde renklerin olduğu bir ortamda insanların değişim rüzgârından daha kolay ilham alacağını iddia ettiler. Edi Rama bütün argümanları reddetti ve insanların sokaklara çöp atmayı bırakacağını ve vergilerini ödemeye başlayacağını söyledi.

Ressam politikacılar: Sanatsal yönleriyle bilinen ünlü politikler yazımız burada son buldu. Daha fazla sanat içeriği için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://evrenatlasi.com/k/sanat/