Rus Çarı III. Petro'nun Bir Sıçanı Yargılatıp İdam Ettirmesi

Peter bu olay için küçük bir darağacı inşa etti ve zavallı hayvanı darağacına astı.

1762 yılında Rusya'nın III. Petro'su sadece altı ay hüküm sürdü. Hayatı hakkında fazla bir şey bilmiyoruz ve bildiklerimizin çoğu da başkalarının anılarından geliyor. Peter 1728 yılında doğdu ve 11 yaşındayken anne ve babası öldüğünde teyzesi Rusya İmparatoriçesi Elizabeth'in yanına taşındı. Elizabeth'in amaçlarından biri de genç Peter için bir eş bulmaktı. Büyük Katerina bu eş olacaktı. Evlilikleri sevgiye dayanmıyordu ve dolayısıyla Peter Katerina'ya pek ilgi duymuyordu. O daha çok içki ve sigara gibi başka şeylerle ilgileniyordu.

Peter'ın bir diğer tuhaf hobisi de bebekler ve oyuncaklarla oynamaktı. Peter onları Katerina'dan bile daha çok seviyor olabilirdi. Anılarına göre, Peter'ın "çok sevdiği" bir sürü "çocuk eğlencesi" vardı ve bunları gün boyunca yatağının içine ve altına saklıyordu. Ve bu düşkünlük bir sıçanın yargılanmasına yol açtı.

Sıçan bir suç işlemiş

Hikayeyi anlatan kişi Katerina'ydı. Bir gün Peter'ın odasına girdiğini ve duvarda asılı bir sıçan gördüğünü söyledi. Ona bunu sorduğunda, sıçanın cezalandırılması gereken "büyük bir suç" işlediğini söylemiş. Bu da ne demek şimdi? İlginç bir şekilde, konu dönüp dolaşıp Peter'ın oyuncaklarına geliyor.

Olay olduğunda Peter muhtemelen oyuncak askerleriyle oynuyordu. Güya onlar için kağıttan bir kale yapmış. Ama kale sıçanı dışarıda tutmaya yetmemiş. Sıçan içeri girmiş ve içlerinden birinin kafasını ısırıp koparmış. Neyse ki köpeği sıçanı görmüş ve yakalamış, böylece başka hiçbir asker aynı şeyi yaşamak zorunda kalmamış. Ama bu hikayenin sonu değildi ve şimdi işler garipleşmeye başlıyor.

Sıçan cezalandırıldı

Sıçan yaptığının bedelini ödemeliydi, bu yüzden askeri mahkemeye çıkarıldı ve ölüm cezasına çarptırıldı. Peter bu olay için küçük bir darağacı inşa etti ve zavallı hayvanı darağacına astı. Katerina bu suç işlendiğinde orada olmayabilirdi ama anılarında bu olayı yazdı. Şöyle yazıyor: "Av köpeği suçluyu yakalamıştı ve sıkıyönetim altında yargılanıp hemen asılmıştı. Görebildiğim kadarıyla, halka ibret olsun diye üç gün boyunca açıkta kalacaktı."

Katerina hayvana biraz sempati duyduğunu belirtmişti. "Sıçanı savunmak için," diyor, "en azından sorgulanmadan ya da kendini savunma şansı verilmeden asıldığı söylenebilir." Sıçan için kötü hissetmiş olabilir, ama yakında öldürmeyi planladığı kocası için daha da kötü hissediyordu.