Saç Dökülmesinde Çığır Açan Buluş Keratin Mikrokürelerde Bulundu

Küçük keratin kürelerinden oluşan bir jelin saç folikülü büyümesini teşvik ettiği bulundu.

saç kaybı

Küçük keratin kürelerinden oluşan bir jelin saç folikülü büyümesini teşvik ettiği keşfedildi. Vücudumuzun doğal olarak keratin ürettiği göz önüne alındığında, araştırma keratin mikrokürelerinin güvenli ve etkili bir saç uzatma tedavisi olarak kullanılmasının potansiyel uygulamasını vurgulamaktadır.

Keratin, saçın görünümünü güçlendirmek ve iyileştirmek için şampuanlara ve saç kremlerine eklenir. Aynı şeyi yapan proteini biz de üretiyoruz – saçı, cildi ve tırnakları sağlıklı ve güçlü tutuyor. Biyouyumlulukları göz önüne alındığında, keratin bazlı nanopartiküller anti-kanser, antimikrobiyal ve yara iyileştirici ilaçlar için taşıyıcı olarak araştırılmıştır.

Cildin üst tabakası veya epidermis, hem iyi hem de kötü olan penetrasyona karşı bir bariyerdir. Patojenlere ve kimyasallara karşı bir bariyer oluştururken, bu bariyer terapötik ajanların girmesini engelleyebilir. Ancak kıl folikülleri, cildin daha derin katmanlarına girmek için potansiyel bir yol sunar. Yeni bir çalışmada, Japonya'daki Tsukuba Üniversitesi'nden araştırmacılar, farelerde saçları yeniden büyütmek için saç folikülüne nüfuz eden suda çözünür keratinden oluşan küçük kürelerden oluşan bir jel oluşturdular.

Deri anatomisi.
Deri anatomisi. Saç büyümesini düzenlemekten sorumlu dermal papilla hücreleri saç folikülünün tabanında bulunur

Organik ya da inorganik kaynaklardan elde edilen nano boyutlu küresel partiküller olan mikroküreler, terapötiklerin saç folikülü yoluyla cilde iletilmesi için potansiyel göstermiştir. Mevcut çalışmada, araştırmacılar suda çözünebilen keratinden 3D mikroküreler sentezlediler. Su ile temas ettiğinde mikroküreler şişerek jel oluşturdu.

Yedi haftalık erkek farelerin sırt tüylerinin bir bölümü tüy dökücü kremle alındı. Fareler 20 gün boyunca minoksidil (saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir ilaç), keratin, mikroküre keratin veya tüysüz bölgeye topikal olarak uygulanan su ile tedavi edilen gruplara ayrıldı. Fareler günlük olarak izlenmiş ve sıfır, on ve 20. günlerde fotoğrafları çekilmiştir. Tüm gruplardan tedavi edilen deri, genetik ifadesini analiz etmek için toplandı.

Keratin mikroküre ile tedavi edilen grupta, tedaviden sonraki ikinci günde saçların yeniden çıkmaya başladığı ve daha sonra büyüme hızının arttığı görülmüştür. Bu etki minoksidil ile tedavi edilen farelerde görülene benzerdi. Keratinle tedavi edilen grupta saçların yeniden uzaması, keratin mikroküreyle tedavi edilen gruba göre daha az belirgindi.

Analiz, keratin mikroküre grubunda yukarı regüle edilen genlerin, saç folikülü gelişimi de dahil olmak üzere esas olarak ciltle bağlantılı işlevlerin düzenlenmesiyle ilgili olduğunu ortaya koymuştur. Stres tepkisi, doku gelişimi ve cilt stabilitesinin korunmasında rol oynayan genlerin ifadesi de artmıştır. Keratin mikroküre tedavisi kök hücre ile ilişkili genleri tetikleyerek saç büyüme yollarını ve folikül gelişimini aktive etmiştir.

Ayrıca, kontrol grubuna kıyasla pro-enflamatuar belirteçlerin ifadesini önemli ölçüde azaltmıştır. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde, keratin mikroküre tedavisi saç folikülünün büyüme aşamasını teşvik ederken anti-enflamatuar aktivite gösterdi.

Tüm tedavi gruplarından fareler
Tüm tedavi gruplarından fareler

Araştırmacılar daha sonra mikroküreleri, folikül büyümesini düzenleyen insan saç folikülü hücreleri, dermal papilla hücreleri üzerinde test etti. Mikrokürelerin epidermisten emilerek dermal papilla hücrelerine ulaştığı, onları ve ilgili saç büyüme belirteçlerini aktive ettiği gösterildi. Hücreler için toksik olmadıkları tespit edildi.

Araştırmacılar, "Mikroküre tedavisinin dermal papillaya ulaşmak için epidermisin çeşitli katmanlarına başarıyla nüfuz ettiğini ve saç büyümesiyle ilişkili belirteçleri önemli ölçüde aktive ettiğini gözlemledik" dedi. "Bu bulgular, mikroküre keratinin saç büyüme sürecini uyardığını ve cildin farklı katmanları arasındaki etkileşimi daha da arttırdığını göstermektedir."

Araştırmacılar, keratin mikrokürelerinin, cilt ve saçla ilgili araştırma ve bozukluklardaki uygulamalarla ilaç dağıtım yöntemlerini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu söylüyorlar. Daha fazla araştırma, mikroküre keratinin folikülle ilgili hastalıkları tedavi etmek için hedeflenmiş bir ilaç dağıtım ve taşıyıcı sistem olarak kullanılabileceği özel yolları keşfedecektir.