Sağ Tarafa Yatmak Daha Sağlıklı Olabilir mi?

Kalbin artık etkili bir şekilde kan pompalamadığı bir durum olan kalp yetmezliği olan kişiler sol taraflarında uyumaktan kaçınmalıdır.

Domenico Fetti Sleeping Girl

Vücudun sol tarafı kalbin attığı yerdir. Bu tarafta uyursanız, vücudunuzun pozisyonu nedeniyle kalbinize daha fazla ağırlık binecektir. Peki, bunun sonucu olarak kalp için bir risk söz konusu olabilir mi? Hatta sol tarafta uyumak kalbin işlevini kısıtlar ve kalbin küçülmesine neden olur mu? Ve sağ tarafta uyumanın kalp için daha faydalı olması mümkün mü?

Daha Fazla Efor Sağlıklı Bir Kalp İçin Tehdit Oluşturmaz

Sol tarafta uyumak gerçekten de kalbe biraz daha fazla yük bindirir. Kişi uzandığında, bacaklardan ve karından göğüs boşluğuna daha fazla kan akar. Kalbin bu pozisyonda sistemik dolaşıma daha fazla kan pompalaması gerekir. Ve bu, kişinin vücudunun hangi tarafında dinlendiğinden bağımsız olarak doğrudur.

Sol tarafınıza yattığınızda, sol kulakçığa kan akışı sağ tarafınıza yattığınız zamana kıyasla önemli ölçüde kısıtlanır. Bu nedenle kalp, sağ tarafa yattığınızda olduğundan biraz daha fazla çalışmak zorundadır.

Ancak güçlü ve sağlıklı bir kalp bu stresi sorunsuz bir şekilde kaldırabilir. Kalbimiz artan iş miktarına uyum sağlar. Basınçlar değişse de kalp her zamanki gibi pompalamaya devam eder.

Hiçbir durumda, kalbinizi sağlıklı tutmak için yalnızca sağ tarafınızda uyumamalısınız. Çünkü bu, kalp için daha iyi olacağına inandığınız için spor yapmaktan vazgeçmekle aynı şey olacaktır.

Kalp Hastaları Sol Tarafta Uyumaktan Kaçınmalıdır

Kalp hastalığı olan bir hastanın gece boyunca sol ya da sağ tarafında uyumasının durumu üzerinde önemli bir etkisi olabileceğine inanılmaktadır. Gece bir hastaneye gidip kardiyoloji koğuşuna bakarsanız, tüm hastaların sırt üstü ya da vücutlarının sağ tarafında uyuduğunu görürsünüz.

Kalbin artık etkili bir şekilde kan pompalamadığı bir durum olan kalp yetmezliği olan kişiler sol taraflarına yatmaktan kaçınmalıdır. Bu hastalar genellikle doktorlarına, kendilerine sorulmadan, sol taraflarında uyuyamadıklarını söylerler. Daha sonra göğüste sıkışma, hızlı kalp atışı veya genel bir rahatsızlık hissi gibi semptomlar yaşamaya başlarlar.

Sağlıksız Bir Kalbin Tepkisi

Hastalıklı bir kalp, atriyuma giren yüksek miktardaki kanı sağlıklı insanlarla aynı hızda pompalayamaz. Bu da akciğerlerde kan birikmesine neden olur. Kalp bu kanı yeterince hızlı pompalayamadığı için arterlerde basınç yükselir. Bunun üzerine vücut kalp debisini artırmak için çaba sarf eder, ancak zaten hasta olan bir hastada bunu yapmak zordur. Sonuç olarak çarpıntı ve nefes darlığı yaşarsınız. Öte yandan, sağ tarafınıza yatarak uyumak düzgün çalışmayan kalbin rahatlamasını sağlar.

Çarpıntı ve nefes darlığı nedeniyle sol tarafına yatmakta zorlanan herkes bir tıp uzmanından randevu almayı düşünmelidir. Bunlar koroner arter hastalığının uyarı işaretleri olabilir.