Bakır, Bakteri Gibi Mikropları Nasıl Öldürür?

Bakteriler aslında işlevlerini yerine getirebilmek için belirli miktarda bakıra ihtiyaç duyarlar. Bakır iyonlarını içeri almak için hücre duvarlarında bulunan pompaları geliştirmişlerdir.

Yazar Burcu Kara

Bakır çağlar boyunca aranan bir hammadde olmuştur ve bunun iyi bir nedeni vardır. Mücevher ve madeni paralardan pirinç alaşımı ve elektrik kablolarına kadar çok çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Bununla birlikte, parlak kırmızı değerli metalin tıpta başka bir kullanımı daha vardır; antimikrobiyal bir etken madde. Bakteri gibi patojenlerin bakırın yüzeyi tarafından zararsız hale getirildiği bildiriliyor. Peki ama bu gerçekten doğru mu?

Kuşkusuz, durum böyle. Hem bakır hem de gümüşte antibakteriyel bir etki görülebilir. Bakır metaller çok sayıda bakteri, virüs, yosun ve mantar türüne karşı etkilidir. Bunun nedeni bakır toksisitesinin bu bakterileri etkilediği çeşitli mekanizmalardır. Bu sayede mikroorganizmalar bu tür bir saldırıya karşı önlem geliştirmekte zorlanırlar.

Havuzlar İçin Klor Yerine Bakır Sülfat

Bakırın antimikrobiyal özellikleri çok iyi anlaşılmamış olsa da, uzun zamandır bilinmektedir. Romalı lejyonerler bile bakır kaplarda saklanan suyun kampa dönüş yolculuğunda kirlenmeyeceğini anlamıştı. Bal ve bakır tozu eski Yunanlılar tarafından kullanılan yaygın bir antibakteriyel kombinasyondu. Özellikle son yirmi yılda, bakır ve gümüş elektrotlar birçok yüzme havuzunda suyu dezenfekte etmek için klor yerine kullanılmaktadır.

Aslında hızlı bir deney, bakırın doğal bir antimikrobiyal olarak gerçekten etkili olup olmadığını ortaya çıkarabilir. Bakır bir yüzeye bakteriyel bir solüsyon damlatabilir ve kurumaya bırakabilirsiniz. Sadece birkaç dakika içinde, damladaki bakteri hücrelerinin sayısı büyüklük sırasına göre veya daha fazla azalacaktır. Başlangıçta 100.000 bakteri hücresi varsa, sonunda tek bir tane bile kalmayacaktır.

Bakırı Mikroorganizmalar İçin Bu Kadar Ölümcül Yapan Nedir?

Bakırın antibakteriyel özellikleri nasıl çalışır? Farkı yaratan bakır iyonlarıdır. Bakır suyla temas ettiğinde bakır iyonları açığa çıkar. Bakteri sadece küçük bir su torbasıdır. Mikroorganizmalar artık serbest kalan bakır iyonlarının saldırılarına maruz kalırlar. Yeterli güçle, bakteri hücre duvarını aşarak içeriğinin dışarı çıkmasını sağlayabilirler.

Bakır hem harici hem de dahili olarak etkilidir. Bakteriler aslında çalışmak için belirli miktarda bakıra ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, bakır iyonlarını içeri almak için hücre duvarlarında pompalar geliştirmişlerdir. Ve eğer ortamda çok fazla iyon varsa, mikroorganizmalar almaları gerekenden daha fazla bakır alırlar.

Sonuç olarak, bakır mikroorganizmanın hücre içi proteinlerini öldürür ve hatta hücrenin genetik materyali olan DNA'ya saldırır. Nihayetinde bu durum bakterinin ölmesine neden olur.

Antimikrobiyal Bir Yapı Malzemesi Olarak Bakır

Bakır, geleneksel antimikrobiyallere kıyasla, özellikle sağlık hizmetleri ortamlarında ve aynı zamanda evde veya halka açık yerlerde çeşitli avantajlar sunmaktadır. Alkol ve diğer antimikrobiyaller etkisizdir çünkü etkinliklerini uzun süre koruyamayacak kadar hızlı buharlaşırlar. Öte yandan, kapı kolu veya elektrik düğmesi gibi bakır bir yüzey aslında sürekli olarak mikropları öldürmektedir.

Bununla birlikte, bu tür kullanım durumları söz konusu olduğunda bir sorun vardır. Bakır yüzeyler terli ellere ve temizlik kimyasallarına maruz kaldığında daha hızlı bozulur. Zamanla koyu bir kaplama oluştuğunda antibakteriyel işlevlerinin bir kısmı bozulmuş demektir.

Bilim insanları bakır ve bakır alaşımlarını, zaman içinde aynı antibakteriyel aktivite seviyesini koruyacak şekilde geliştirmeye çalışıyor.