Sal Magluta: 1980'lerin Miami'sinin Kokain Kralı'nın Yükselişi ve Sonu

Sal Magluta ve suç ortağı Willy Falcon, imparatorlukları çökmeden önce uyuşturucu ticareti ve motorlu tekne yarışları dünyasında iyi tanınıyorlardı.

sal magluta
Sal Magluta 1980'lerde bir motorlu tekne etkinliğinde.

Miami'de 1980'lerin başı büyük bir şiddet ve anarşi dönemiydi. Güney Florida'daki şehir karteller ve kolluk kuvvetleri arasındaki uyuşturucu savaşıyla kuşatılmıştı ve ülkedeki en yüksek cinayet oranına sahipti. Sal Magluta gibi birkaç "kokain kovboyu" bu kaotik dönemde güç kazandı.

Magluta ve ortağı Willy Falcon Miami'nin en kötü şöhretli iki uyuşturucu kaçakçısıydı ve ilki tahmini olarak 2,1 milyar dolar kokain parası kazandı. Bununla birlikte, bu uyuşturucu lordları güçlerinin zirvesindeyken, pek de kötü olarak algılanmıyorlardı.

Gerçekten de Magluta ve Falcon yerel "Robin Hood'lar" olarak takdir görüyordu. Yerel halk bu iki Kübalı Amerikalıdan "Los Muchachos", yani "Çocuklar" diye bahsediyordu. Yaptıkları bağışlar genellikle hak eden yerel kurum ve kuruluşlara gidiyordu. Suçlu olmalarına rağmen fiziksel saldırganlık belirtisi göstermiyorlardı.

En azından hemen değil.

Sal Magluta'nın hükümdarlığı

sal magluta
Sal Magluta 1980'lerde bir motorlu tekne etkinliğinde.

Salvador "Sal" Magluta 5 Kasım 1954'te Küba'da doğdu. Hem kendisi hem de arkadaşı Falcon Küba'da doğduktan sonra küçük birer çocuk olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne göç ettiler. Magluta'nın ailesi de pek çok göçmen gibi çocukları için daha iyi bir yaşam arayışıyla Amerika Birleşik Devletleri'ne geldi. Elbette onun nasıl bir yetişkin olacağını tahmin edemezlerdi.

Magluta nihayetinde Miami Lisesi'ne kaydoldu ve burada arkadaşı Falcon ile birlikte uyuşturucu ticareti işine girdi. Ancak hiçbiri kendi sınıflarında çok uzun süre kalmadı. Esquire'a göre, her ikisi de okulu bıraktı ve geçimlerini sağlamak için uyuşturucu ticaretine devam etti.

Magluta ve Falcon, 1978 yılında Medelln Karteli ile bağlantılı eski bir muhasebeciyken uyuşturucu kuryesi olan Jorge Valdés ile karşılaştı. Valdés'in Magluta ve Falcon'dan 30 kg kokain taşımalarını istediği toplantı gerçekleşti. İkili buna uydu ve sonuç olarak yaklaşık 1,3 milyon dolar kazandılar.

İkili uyuşturucu kaçakçılığında büyük miktarlarda para kazanma potansiyelini gördü ve kendilerini bu işe adadı. Paraları arttıkça, kendileri gibi düşünen iş insanlarından oluşan bir ağ kurdular ve yerel motorlu tekne yarış pistinde yarıştılar. Göçmen topluluğuna da katkıda bulundular.

Hem Magluta hem de Falcon yerel halk tarafından çok seviliyor ve 1980'lerin diğer uyuşturucu baronlarına kıyasla şiddetten uzak durdukları için saygı görüyorlardı. Katil Medelln Karteli ile oldukça bağlantılıydılar ama yine de Pablo Escobar'ın iyi tarafında kalmayı başardılar.

Bu kokain "kovboyları" yozlaşmış kolluk kuvvetlerinden faydalanarak ve çok sayıda takma ad kullanarak hapse girmekten kurtulmayı başardılar. Ancak "durdurulamaz" iktidarları uzun süre devam edemedi.

Kokain Kovboylarının davaları

Sal Magluta'nın kısa süreliğine firar ettiği 1997'den kalma aranıyor posteri.

Sal Magluta'nın suç geçmişi, uzun yıllar polis denetiminden kaçtıktan sonra sonunda yakasına yapıştı. O ve Willy Falcon 1991 yılında 17 kez uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçlandı. Sun Sentinel'in haberine göre çift ülkeye 75 metrik ton kokain sokmakla suçlanıyordu.

Uzun süren ve kaotik bir çileye dönüşen yargılamadan 1996 yılında beklenmedik bir şekilde aklandılar. Ancak yine de paçayı kurtaramamışlardı.

Kokain kovboylarına karşı birden fazla tanığın, duruşmaları başlamadan hemen önce şiddetli bir şekilde saldırıya uğradıkları tespit edildi. Bombalı araçların yakınında bulunan birkaç kişi zarar görmeden kaçmayı başarmıştır. Her şey söylenip bittiğinde, üç tanık öldürülmüştü.

Bu durum pek çok kişinin Magluta ve Falcon'un şiddetsizlik taahhütlerinden vazgeçtiklerine inanmasına yol açtı. Davayı kendi lehlerine çevirmek için bazı jüri üyelerine para vermişlerdi ve bu da garip ölümlerin yanında açığa çıktı.

Savcılar, kokain kovboylarının Miami'den kaçmaya teşebbüs etmeyeceklerinden emin olmak için onlara karşı yeni bir dava üzerinde çalışırken daha hafif suçlamalar yönelttiler. Şubat 1997'deki pasaport dolandırıcılığı duruşmasında güvenlik şaşırtıcı derecede zayıftı ve Sal Magluta'nın geçici olarak yakalanmaktan kurtulmasına izin verdi.

O zamana kadar Magluta, yetkililere açıklaması zor olan "kirli" parayı aklamasını sağlayan bir offshore şirketler ağıyla bağlantılar kurmuştu. Birçok emniyet yetkilisi Magluta'nın ülkeden kaçtığından ve o sırada ABD ile suçluların iadesi anlaşması olmayan yabancı bir ülkede saklandığından korkuyordu.

Ancak Magluta aslında Florida'dan hiç ayrılmamıştı. Birkaç ay sonra, Miami New Times tarafından bildirildiği üzere, Miami'nin 100 mil kuzeyinde bir Lincoln Town Car kullanırken ve ucuz bir peruk takarken keşfedildi.

Magluta ve Falcon 2002'deki yeniden yargılanmaları sırasında üç kilit tanığın ölüm emrini vermek, jüri üyelerine rüşvet vererek davanın sonucunu etkilemeye çalışmak ve kara para aklamak gibi pek çok suçlamayla karşı karşıya kaldılar. Eski dostlar sonunda birbirlerinden ayrılmışlardır.

Falcon 2003 yılında, kara para aklama suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına neden olan bir savunma anlaşmasını kabul etti. Nihayet 2017 yılında, 14 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı. Ancak Magluta savunma pazarlığının şartlarını kabul etmedi. Tanıkların ölüm emrini vermekten suçsuz bulunmasına rağmen, rüşvet ve kara para aklama suçlarından mahkum edildi.

Magluta'ya cinayetten hüküm giymemiş olmasına rağmen 205 yıl hapis cezası verildi; bu ceza 195 yıla indirildi, ancak yine de pratikte ömür boyu hapis cezası sayılır.

Sal Magluta şimdi nerede?

ADX Florence, Sal Magluta'nın bugün tutulduğu Colorado'daki yüksek güvenlikli süper maksimum cezaevi.

Sal Magluta şu anda aralarında Sinaloa Karteli patronu Joaqun "El Chapo" Guzmán ve Boston Maratonu bombacısı Dzhokhar Tsarnaev'in de bulunduğu dünyanın en önde gelen suçlularından bazılarına ev sahipliği yapan Colorado'daki ADX Florence supermax cezaevinde tutuluyor.

Magluta günde yaklaşık 22 saatini hücre hapsinde, doğal ışığa çok az erişimi olan küçük bir hücrede geçiriyor. Magluta 2020 yılının Aralık ayında, hayatının geri kalanını annesi ve diğer aile üyeleriyle birlikte tecritte geçirebilmek için merhametli bir tahliye talebinde bulundu.

Eski kokain kovboyunun avukatları, kronik böbrek hastalığı, ülseratif kolit, şiddetli depresif bozukluk ve travma sonrası stres bozukluğu gibi çeşitli sağlık sorunları nedeniyle hücre hapsinin devam etmesi konusundaki endişelerini dile getirdiler.

Miami New Times tarafından bildirildiği üzere, bu talep 2021 yılında reddedildi. Birleşik Devletler Bölge Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Patricia A. Seitz, Magluta'nın "toplum için bir risk olmaya devam ettiğini" ve "Magluta'nın sağlık gerekçelerinin geçerliliğinin olmadığını" düşündüğünü söyledi.

Magluta'nın akıl sağlığı sorunları ne kadar önemli olsa da Seitz, Magluta'nın "terapiyi reddettiğini veya terapiye katılmadığını ve hücre dışı dinlenme zamanını reddettiğini" söyledi. Mahkeme ayrıca Magluta'nın ailesiyle birlikte yaşamaya dönmesi konusundaki çekincelerini de dile getirerek, ailesinin suç girişimlerinde Magluta'ya yardım ettiği sayısız örnekten bahsetti.

Magluta ve Falcon'un ilk duruşmasında tanıkların ölüm emrini verdiği yönündeki ısrarlı spekülasyonlara rağmen Magluta hiçbir zaman şiddet içeren bir suçtan hüküm giymedi. Ülkenin en yüksek güvenlikli hapishanesinde neredeyse bir asır yattıktan sonra bile 2166 yılına kadar şartlı tahliye için uygun olmayacak.

Büyük olasılıkla hayatının geri kalanını hapishanede geçirecek.