Satürn'ün Uydu Sayısı

Satürn'ün bilinen en az 82 uydusu vardır ve bu da onu güneş sistemimizde en çok uydusu olan gezegen yapmaktadır. En büyük uydusu Titan, güneş sistemindeki ikinci en büyük uydudur ve Merkür gezegeninden bile daha büyüktür.

Yazar Burcu Kara

Güneş Sistemi'mizde bir rekabet yaşanıyor ama bunun ivme ya da yerçekimiyle hiçbir ilgisi yok. Jüpiter ve Satürn'ü karşılaştıran bilim insanları, gaz devlerinin etrafında en çok uyduyu kimin bulabileceğini keşfetme yarışındalar. Kendine özgü halkalarıyla Satürn şu anda lider durumda, ancak Satürn'ün kaç uydusu var? Dahası, bu sayı Jüpiter'in muazzam toplamıyla nasıl kıyaslanabilir?

Satürn'ün Kaç Uydusu Var?

Hubble Uzay Teleskobu'nun 2020'de fotoğrafladığı Satürn.
NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu 4 Temmuz 2020'de Satürn'ün bu görüntüsünü yakaladı. Satürn'ün buzlu uydularından ikisi bu fotoğrafta kolayca görülebiliyor.

Şu anda Satürn'ün yörüngesinde 53 doğrulanmış uydu var ki bu da Jüpiter'le aynı sayıya denk geliyor. Bununla birlikte, geçtiğimiz birkaç on yıl içinde bilim insanları tarafından tespit edilen 29 geçici uyduyla Satürn şu anda gaz devi uydu yarışında lider konumdadır. (Şu anda Jüpiter'in 26 geçici uydusu olduğu düşünülmektedir.) "Geçici uydu "nun bir tanımı, tanımlanmış ancak hala daha ileri gözlemlerle onaylanmayı bekleyen bir gök cismidir.

Geçici uydular sayıldığında Satürn'ün 82, Jüpiter'in ise 79 potansiyel uydusu vardır. Jüpiter ve Satürn gibi gaz devi gezegenler o kadar büyük ve o kadar güçlü çekim alanlarına sahipler ki, Dünya gibi daha küçük gezegenlerden çok daha fazla uydu çekebiliyorlar. Bilim insanları Satürn ve Jüpiter'i ve etraflarındaki sayısız gezegeni incelemeye devam ettikçe, bu gezegenlerin uydu nüfuslarına ilişkin tahminlerin de zaman içinde gelişmesi beklenmektedir. Jüpiter'in eninde sonunda Satürn'ü geçme olasılığı vardır.

Satürn'ün İki Okyanus Uydusu

Satürn'ün iki uydusu Enceladus ve Titan gökbilimcilerin ilgisini çekerken, Jüpiter en çok dört büyük Galile uydusuyla tanınır (Galileo Galile tarafından 17. yüzyıl teleskopuyla keşfedildikleri için böyle adlandırılmışlardır).

Dünya'nın Ay'ı gibi, Enceladus'un da buzlu yüzeyinin altında sıvı bir su okyanusu vardır ve Titan da öyle. Titan'ın yüzeyindeki göller metan ve etandan oluşmasına rağmen, gezegen yine de bunlara sahiptir. Buzlu Enceladus, ayın yüzeyinin altından uzaya su fışkırtan gayzerleriyle ünlüdür; bilim insanları ancak Cassini uydusu sayesinde bu gayzerlerden örnekler toplayabilmiş ve ayın donmuş yüzeyinin altında saklanan okyanus hakkında bilgi edinebilmişlerdir.

Satürn'ün Halkalarında Aycıklar Var

Buz ve kayadan oluşan Satürn'ün Halkaları kendisinin şöhretli yanlarından birisidir. NASA, bu kaya ve buz yığınlarının daha büyük olanlarını, halkaların şekillenmesindeki rollerinden dolayı "aycıklar" olarak adlandırıyor. Bulunan ilk aycıklardan birkaçı bir futbol sahası büyüklüğündeydi ve halkalar üzerindeki yerçekimsel etkileri nedeniyle varlıkları gökbilimciler tarafından tespit edildi. Satürn'ün uydusundan bazıları, daha büyük bir uydunun parçalanması gibi halkaların içindeki çarpışmalar sonucu oluşmuştur.