Yasuke: Afrikalı bir kölenin Samuray olma hikayesi

Yasuke (弥助 veya 弥介), Japon daimyō Oda Nobunaga'nın hizmetkârı ve silah taşıyıcısı olarak görev yapan Afrika kökenli bir adamdı

Yasuke

Japonya'nın üç birleştiricisinden ilki olan Oda Nobunaga'nın (bkz: Sengoku Dönemi) feodal döneminde, devasa bir Afrikalı Japonya'ya geldi ve Japon olmayan ilk samuray oldu. Bu olay 500 yıl önce gerçekleşti. 1.82 m'lik heybetli bir adam, köleleştirilmeden önce dövüş sanatlarına büyük ilgi duyan azılı bir savaşçıydı. Öykünün tarihi nedeniyle Yasuke genellikle bir şehir efsanesi olarak görülse de kanıtlar onun varlığını desteklemektedir.

Afrika kıtasından ada ülkesi Japonya'ya

Alessandro Valignano
Alessandro Valignano

Hiç şüphesiz Afrikalı bir kölenin Asya'nın en doğusuna gelmesine neden olan koşulları merak ediyorsunuzdur. Her halükarda, bu büyüleyici bir hikaye. Her şey Alessandro Valignano adında bir İtalyan maceracının keşfedilmemiş bölgeleri ve Batı'ya getirilebilecek değerli eserleri aramasıyla başladı. Bir söylentiye göre Yasuke onun gemisinde bir köleydi. Ülkeden geçerken Japonya'nın 16. yüzyıldaki başkenti Kyoto'yu ziyaret ettiler.

Kyoto'ya vardıktan sonra Yasuke'nin Alessandro'dan kaçıp kaçmadığına dair çelişkili tarihsel kanıtlar vardır; bazıları Alessandro tarafından terk edildiğini söylerken, diğerleri Alessandro'dan kaçtığını söyler. Ortalama bir Japon'un boyu sadece 1.5 metredir, dolayısıyla Yasuke'nin ten rengi ve boyu onu kendi toplumunda oldukça dikkat çekici bir hale getirmiş olmalıdır. Oba Nobunaga'nın kulağına, Afrikalı bir adamın şehrinde serbestçe dolaştığı ve hatiplik yeteneğini sergilediği haberi çabucak ulaşmıştır.

Tarihçi Thomas Lockey, Yasuke'nin hayatını anlattığı kitabında, Oda Nobunaga ile Yasuke arasındaki ilk karşılaşmanın "çok hoş" geçtiğini, çünkü Yasuke'nin Japonca'yı biraz anladığını yazıyor; Japonya'ya yolculuğumuzu anlatırken Yasuke, Afrika ve Hindistan'da geçirdiği zamanları ayrıntılı olarak anlatmıştır. Ayrıca Batı'da kölelere yapılan kötü muameleye ve popüler kültürde nasıl tasvir edildiklerine de değinmiştir.

Hor görülen bir köleden ünlü bir samuraya dönüşmek

Oda Nobunaga

Nobunaga Yasuke'nin potansiyelini anlamış, onda Japon kültürünü kavrama kapasitesi görmüş ve savaşçı ruhunu sezmişti. Samuraylar arasındaki diğerleri, Yasuke Japon olmadığı ve yeteneklerinden şüphe duydukları için Nobunaga'nın seçimi konusunda tereddütlüydü. Yasuke'nin bir yıl içinde Japonca ve samuraylık becerilerini öğrenmiş olması şaşırtıcı değildir.

Bir samuray olarak Yasuke, Nobunaga ile birlikte çok sayıda savaşa katıldı ve bazı tarihçiler onun, general Akechi Mitsuhide'nin kraliyet sarayını ateşe vererek ihanet ettiği Nobunaga'nın ölümünü önlemede etkili olduğuna inanmaktadır. Saray yanarken, Nobunaga bir odaya kapatılmıştı. Bu noktada Yasuke, sert gücünü kullanarak onu odadan dışarı ve alevler içindeki kaleden uzağa taşıdı.

Daha sonra bir Japon savaş lordu Nobunaga'ya ulaştı ve Yasuke'nin ordusuna katılmasını istedi. Savaş lordu Yasuke'yi evlat edindi ve onu kişisel yaveri ve kılıç taşıyıcısı yaptı. Tüm Japonya'da en büyük nüfuza sahip savaş lorduna onun silahlarını taşıyarak hizmet etmek olağanüstü bir onurdu. Silah taşıyıcıları, özellikle devlet meseleleri ve dış politika söz konusu olduğunda en güvenilir sırdaşlardı.

Çoğu tarihçi her samurayın savaşta onurlu bir sonla karşılaştığı konusunda hemfikir olsa da, dini inançları da dahil olmak üzere Yasuke hakkında daha fazla bir şey bilinmemektedir. Hâlâ ortaçağın en karmaşık savaşçılarından biri olarak görülmesi, tamamen farklı bir kültürden gelen bir adamın nasıl en iyi samuraylardan biri haline geldiğinin hikâyesini daha da ilgi çekici kılıyor.