Seawise Giant: Şimdiye Kadar Yapılmış En Büyük Geminin Tarihi

Seawise Giant 1979'dan 1988'e kadar Orta Doğu'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne petrol taşımıştır.

Seawise Giant Jahre Viking

Japon Sumitomo Heavy Industries tarafından 1979 yılında inşa edilen ultra büyük bir ham petrol taşıyıcısı olan Seawise Giant, tarihteki en büyük ve en uzun kendinden tahrikli gemi rekorunu elinde bulundurmaktadır.

Uzun ve çalkantılı tarihi boyunca çeşitli isimlerle anıldı: Knock Nevis, Oppama, Happy Giant, Jahre Viking ve Mont. Birkaç kez el değiştirecek, İran ve Irak arasındaki çatışmalara karışacak, batacak ve sonunda derinliklerden çıkarılarak Happy Giant gemisi haline gelecekti.

Ancak tüm bunlardan önce dünyanın en büyük gemisi, onu inşa eden Japon tersanesi ile siparişi veren Yunan firması arasındaki bir uzlaşmanın ürünüydü.

Yunanlı alıcının iflas etmesi gemiyi satın almasını imkansız hale getirdi. Böylece, isimsiz gemi Sumitomo tarafından uzun bir tahkim prosedürünün ardından yeni bir teklif sahibine, Hong Kong merkezli Orient Overseas Container Line'a satıldı.

Seawise Giant Denize Açılıyor

Knock Nevis (eski Seawise Giant), Maersk Mc-Kinney Møller, Vale Brasil, Allure of the Seas ve USS Enterprise
En uzun gemilerden bazılarının boyut karşılaştırması. Yukarıdan aşağıya doğru: Knock Nevis (eski Seawise Giant), Maersk Mc-Kinney Møller, Vale Brasil, Allure of the Seas ve USS Enterprise (CVN-65).

Adını sahibinin adı olan C.Y. Tung'dan alan Seawise Giant daha sonra cüsseli hale getirilmiştir. Bir gemiyi uzatmak, bu durumda olduğu gibi, iki veya daha fazla bölümü birleştirmek anlamına geliyor.

Geminin inşası iki yıl sürmüş ve toplam uzunluğu 458,45 metreye ulaşmıştır. Titanik'ten iki kat daha uzun ve neredeyse Petronas Kuleleri kadar yüksektir. İki motoru, 31.541 m2 güverte alanı, 646.000 ton deplasmanı ve 4 milyon galon ham petrol kapasiteli 46 konteyneri vardı.

Gemi tamamen yüklendiğinde, Manş Denizi gibi belirli bölgelerde manevra yapmak için çok derin olan su çekimi 24,6 metreyi buluyordu. Ayrıca Panama ve Süveyş Kanallarından geçmek için de çok uzundu

Dolayısıyla Seawise Giant'ın gücü rekor kıran boyutlarıyla tam olarak orantılı değildi. Gemi ortalama 16 deniz mili ya da saatte 30 kilometre hız yapıyordu. Sıradan bir durma için geminin 9 kilometreye, bir dönüş içinse 3 kilometre açık alana ihtiyacı vardı.

Dar geçitlerden geçerken ve denizdeki kayaların etrafından dolaşırken sürekli kontrol edilmesi gerekiyordu. Gemi bir limana sığmayacak kadar büyük olduğu için mal transferi genellikle açık denizde gerçekleşiyordu.

Dümeni, motorları ve 36 tonluk devasa çapası muazzamdı. Ancak, hızlı, çevik ya da uzun ömürlü olacak şekilde tasarlanmamıştı.

Seawise Giant'ın Savaştaki Kaderi

Resimde geminin adı "Jahre Viking" olarak değiştirildikten sonraki hali görülmektedir
Resimde geminin adı "Jahre Viking" olarak değiştirildikten sonraki hali görülmektedir.

Seawise Giant 1979'dan 1988'e kadar Orta Doğu'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne petrol taşımıştır. Ancak geminin nihai ölümü İran ve Irak arasında patlak veren savaştan etkilendi.

Seawise Giant 14 Mayıs 1988'de İran açıklarında Hürmüz Boğazı'nda demirliydi.

Diğer beş petrol gemisi de yakınlardaydı ve o sırada ham petrol yükleme ve boşaltma işlemlerinin ortasındaydılar. Irak uçakları petrol platformuna saldırmaya başladığında, bölgedeki tüm gemiler paraşüt bombalarının tehdidi altındaydı.

Devasa gövdesi nedeniyle Seawise Giant açık bir hedefti. Kısa süre içinde alev almış ve kıyı sularında dibe batmıştı.

Barcelona Supertanker de batan bir diğer gemiydi; diğer üç gemi de hasar görmüş ancak ayakta kalmayı başarmıştı.

Seawise Giant halen denizde batan en büyük gemi olma özelliğini korumaktadır.

Yeniden İnşa Edilmeyi Bekleyen Bir Gemi Enkazı

Birkaç aylık bir süre boyunca Seawise Giant'ın enkazının tüm dünyadaki en büyük enkaz olduğu düşünüldü. Ancak, büyüklüğünden dolayı başka bir denizcilik firmasının onu yeniden inşa etmeye kalkışması kaçınılmazdı.

İran-Irak Savaşı'nın sona ermesinin ardından, gemi yeni bir firma tarafından satın alındı.

Norman International gemiyi kurtarmak için Singapur'daki bir tersaneye götürdü. Cheerful Giant 1991 yılında yeni bir isimle hizmete geri döndü.

Satın alındığı aynı yıl, Norveçli armatör Jørgen Jahre geminin adını Jahre Viking olarak değiştirdi. Gemi 1991'den 2004'e kadar Norveç bayrağını dalgalandırarak yedi denizde yol aldı.

Seawise Giant'ın Son Günleri

Gemi 2004 yılında el değiştirdikten sonra yeni sahipleri First Olsen Tankers tarafından bir kez daha "Knock Nevis" adını aldı. Ancak, geminin büyüklüğü zararına çalıştığı anlamına geldiğinden Basra Körfezi'nde kalıcı olarak demirleyen bir tanker haline geldi.

Ambers Development, Knock Nevis'i 2006 yılındaki bir önceki satışından bu yana Katar'ın Al Shaheen Petrol Sahalarında demirledikten sonra 2009 yılında satın aldı. İsmi Mont olarak değiştirilen gemi Sierra Leone bayrağını dalgalandırdı ve Hindistan'a son seferini yaptı.

Aralık 2009'da dünyanın en büyük gemi söküm alanı olan Port Alang'a doğru yola çıktı. Seawise Giant ve dünyanın geri kalan gemileri imha edilmek üzere orada karaya oturtuldu.

Devin Mirası

Seawise Giant son günlerinde yine de birkaç iz daha bırakmayı başardı. Muazzam boyutları nedeniyle bu geminin sökülmesi için bütün bir yıl ve 18.000 kişinin çalışması gerekti.

Geminin eşi benzeri görülmemiş boyutunun onu yok olmaktan kurtaracağını düşünebilirsiniz, ancak kaderin başka planları vardı.

Geminin işletme giderleri, malların taşınmasından elde edebileceği geliri aşıyordu. Geminin yok olması talihsiz ama kaçınılmaz bir sonuçtu.

Seawise Giant'ın geride bıraktığı miras, başarı ve başarısızlıkların bir karmasıdır. Birçok ilke ve rekora imza atmış olmasına rağmen, devasa gövdesi ona yardımcı olmaktan çok köstek olmuştur. Hiçbir gemi, bugün bile bir inşaat ve mühendislik harikası olmaya devam eden Seawise Giant ile yarışmaya yaklaşamamıştır.

Bir dereceye kadar, hareket kabiliyeti hacmi tarafından kısıtlandı. Kargo kapasitesine rağmen, yüksek petrol tüketimi nedeniyle geminin işletilmesi daha pahalıydı.

Peki, Seawise Giant'tan geriye ne kaldı? Tarihi kayıtlarda adına atıfta bulunuluyor, ancak çok az kişi onu gerçekten hatırlayabiliyor. Alang Limanı'ndan dönen geminin tek somut kanıtı Hong Kong'da bulunabilir.

Geminin devasa çapasını Stonecutters Adası'ndaki Hong Kong Hükümeti Tersane Kompleksi'nin önünde görebilirsiniz. Geminin şu anki sahipleri, geminin çapasını Hong Kong Denizcilik Müzesi'ne bağışlayarak geminin tarihi önemini ve mirasını takdir etmeye devam etmektedir.

Bu anıt, hem barış hem de çatışmalarda yedi okyanusa yelken açan bir zamanların kudretli devinden geriye kalan tek şeydir.