Sergei Mavrodi: Tarihin en büyük saadet zincirinin mimarı

Sergei Mavrodi, Şubat 1994'te, insanlara yatırdıklarının %3000'ini geri alacaklarını söyleyerek bir saadet zinciri başlattı.

Dünyanın dört bir yanında, 20. yüzyılda pek çok finansal dolandırıcılık girişimi oldu. Zaman geçtikçe, bu dolandırıcılar planlarıyla daha da akıllandılar, ancak içlerinden biri dünyanın gördüğü en karmaşık saadet zincirini ortaya çıkardığı için madalyaya uzanıyor. Sadece birkaç yıl içinde 30 milyondan fazla insan bu dolandırıcılık düzeni yüzünden tüm paralarını kaybetti.

Sergei Mavrodi 1955 yılında Moskova'da doğdu. Küçük yaşlardan itibaren matematikte çok iyiydi, bu yüzden finans alanında çalışmayı seçti. Sergei oldukça utangaç biriydi ve insanlardan pek hoşlanmazdı, bu yüzden hep içine kapanıktı. Sergei'nin en sevdiği şey paraydı ama asla yeterince paraya sahip olamıyordu.

1983 yılında çalıştığı küçük bir şirketten para çaldığı için tutuklandı. Sadece küçük bir miktar para aldığı için 10 gün sonra hapisten çıkarıldı. O zamandan beri Sergei büyük saadet zinciri için planlar yapıyordu.

MMM Anonim Şirketi (MMM Акционерное общество)

MMM Anonim Şirketi (MMM Акционерное общество)

MMM şirketi 1989 yılında Sergei Mavrodi, kardeşi Vyacheslav Mavrodi ve Olga Melnikova tarafından kurulmuştur. Üç harf, üç kurucunun soyadlarından gelmektedir. İşe, özellikle Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra, o zamanlar iyi bir fikir olan Rusya'ya bilgisayar getirerek başladı.

İşler iyi gitse de şirket 1992 yılında mali dolandırıcılıkları seven biri tarafından vergi kaçırmakla suçlandı. Bu durum şirketin tüm parasını kaybetmesine ve iflas etmesine neden oldu. Devam etmek için yeterli paraları olmadığından, şirket Sergei'nin hakkında çok şey bildiği finans sektörüne geçmek zorunda kaldı.

O zamanlar şirket için Rus yatırımcılara Amerikan hisse senetleri sunmak bir ilkti, ancak çok fazla insan ilgilenmedi. Sergei ayrıca Aralık 1992'de bir kupon yatırım fonu olan MMM-Invest'i kurdu. Bu iş bile çok iyi gitmedi.

Şubat 1994'te, insanlara yatırdıklarının %3000'ini geri alacaklarını söyleyerek bir saadet zinciri başlattı. Şemadan gelen paranın ilk kısmı ile şirket çok agresif bir pazarlama kampanyası başlattı. TV reklamları yaptılar ve Rus halkı tarafından sevilen ünlü kişilerin ürünlerini desteklemelerini sağladılar.

Aynı yıl, bir başka çok başarılı pazarlama kampanyasının parçası olarak Moskova halkına belirli tatil günlerinde ücretsiz metro bileti verildi. Milyonlarca insan paralarını bu saadet zincirine yatırdı ve hatta diğer ülkelerdeki insanlara da bundan bahsetti.

Saadet zinciri kelimenin tam anlamıyla rayından çıktı ve her gün milyonlarca dolar kazandırdı. Sergei 2012'de verdiği bir röportajda bir gün 50 milyon dolar kazandığını söyledi. O kadar çok para kazanıyordu ki bütün odaları nakitle doldurabiliyordu.

Sergei Mavrodi'nin gücünün tükenmesi

Sergei Mavrodi.

Bu plan o kadar popüler oldu ki, dünyanın dört bir yanındaki insanlar tıpkı bunun gibi şirketler kurmaya başladı. Hatta bu şirketlerden bazıları %30.000 oranında getiri vaat ediyordu. Ancak bu şirketlerin birçoğu hızla kapatıldı, ki bu Rusya dışında her yerde yasalara aykırıydı.

O zamanlar Rusya'da saadet zincirlerinin yasa dışı olduğunu söyleyen bir yasa yoktu, bu yüzden bu tür şirketler tamamen serbestti. Aslında sorun böyle bir mevzuatın olmamasıydı çünkü hükümet hala komünizmden demokrasiye geçiş aşamasındaydı ve demokrasinin de kendine has yolsuzluk seviyeleri vardı.

Bazı devlet kurumları planın kendisiyle çok ilgiliydi, bu yüzden Sergei'nin başına kötü bir şey gelmeyeceğinden emin oldular. Birçok kişi yatırımlarının karşılığını alamadığı için mücadeleye başlamıştı.

Saadet zincirinde tüm paralarını kaybettikleri için intihar edenlerin sayısı artınca baskı daha da arttı. Toplamda 50 kişi, iflas etmelerine neden olan bu şema yüzünden intihar etti. Ancak pek çok kişi bu sayının en az iki kat daha fazla olduğunu düşünüyor çünkü tüm vakalar kaydedilmedi.

O zamana kadar Sergei 400 milyar dolardan fazla para kazanmıştı. O dönemde yaptığı iş "yasal" olsa da, yanıltıcı reklamcılık yasal değildi. Sergei, özel dedektifler davayı araştırmaya başladığında gerçekte neler olup bittiğini öğreneceklerini biliyordu, bu yüzden yeni siyasi bağlantılarını kullanarak yeni Duma (Rusya federal meclisinin alt kanadı) Eyalet Başkanı olarak seçilmeye karar verdi. Bu onu suçlanmaktan koruyacaktı.

Sergei'nin selefi Andrey Aizderdzis'in, Sergei'nin onun yerini alabilmesi için öldürüldüğüne dair söylentiler var.

Hatta 1997 yılında Rusya Devlet Başkanlığına adaylığını koymaya çalışmış, ancak tüm oylarını sahte olarak kullanmaya çalışırken yakalanmıştır. Bu nedenle siyasetten atıldı. Aynı yıl MMM iflas etti ve Sergei tüm parayı alıp kaçtı.

1998 yılında Sergei tüm dünyada arananlar listesine alındı. 2003 yılında Moskova'da bulundu ve hapse atıldı. Davanın sonuçlanması uzun sürdü, ancak 2007 yılında dolandırıcılıktan suçlu bulundu ve dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nijerya'daki son denemesi ve ölümü

İşinin bittiğini düşünebilirsiniz ama hapisten çıktığında aynı planla Nijerya'da MMM'i tekrar başlattı. Ancak bu kez yatırımcılara dünyanın finans sistemini yok etmek istediğini söyleyerek ve onlara paralarından sadece %30 getiri sağlayarak (daha gerçekçi bir şey) yatırımcılar elde etti.

Plan 2015'te başladı ve Sergei 2018'de 62 yaşında sağlık sorunları nedeniyle ölene kadar devam etti. Bu üç yıl içinde üç milyon kişiden 10 milyar dolar çalmayı başardı.

Bu, dünyanın en büyük saadet zinciri olsa bile, iyi bilindiği Rusya dışında pek tanınmıyor. 2008 yılında, tam olarak ne yaptığını ve sistemi nasıl dolandırdığını anlattığı "Temptation" adlı Rusça bir kitap yazdı. 2011 yılında Sergei Mavrodi'nin hayatı ve planı hakkında The PyraMMMid adlı bir Rus filmi yapıldı.