Solana DeFi Haziran 2022'den Bu Yana İlk Kez 2 Milyar Dolarlık Değere Ulaştı

DeFi ekosisteminin 2021'in zirvelerine ulaşması için önünde hala uzun bir yol var.

Yazar Ali Artur
solana defi

Solana'da merkezi olmayan finansa (DeFi) olan ilgi artıyor ve blok zincirinde kilitlenen toplam değer 2 milyar dolar sınırını yeniden geçti.

DeFi Llama'dan alınan rakamlar, Solana üzerinde çalışan DeFi uygulamalarında kullanılan para miktarının şu anda 2,062 milyar dolar olduğunu gösteriyor. Bu rakam en son Haziran 2022'de bu kadar yüksekti.

Aralık ayının başında bu rakam 1 milyar doların altındaydı.

Yine de Solana DeFi alanının, toplam değerin 10 milyar doların üzerinde olduğu 2021 boğa koşusunun en yüksek seviyelerine ulaşması için önünde uzun bir yol var. Bu yazının yazıldığı sırada, DeFi Llama verilerine göre en büyük iki DeFi projesi Marinade ve Jito'ydu – her ikisi de varlık stake etme ve bunun karşılığında ödül kazanma platformlarıydı.

Solana popüler bir kripto ağı ve piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi olan SOL'un arkasındaki blok zinciridir.

İkinci en büyük kripto para birimi olan ETH'nin arkasındaki blok zinciri olan Ethereum ile rekabet etmeyi amaçlamaktadır.

Merkezi olmayan borç alma, borç verme ve ticarete olanak tanıyan birçok DeFi uygulaması ve projesi Ethereum'un ağında çalışmaktadır.

Ancak daha ucuz ve daha hızlı bir ağ olduğu için Solana alanına ilgi giderek artıyor.

Solana etrafındaki heyecan son zamanlarda patladı. Büyük para yatırımcıları varlığa göz dikti ve Visa ve Shopify gibi büyük markalar blok zincirini kullanacaklarını söylediler.

Çökmüş kripto borsası FTX'e yakınlığı ve şu anda hüküm giymiş suçlu kurucusu Sam Bankman-Fried nedeniyle düşüşe geçmesi bekleniyordu.

Ancak geliştiriciler Solana üzerine inşa etmeye devam etti ve fiyatı 2023'ün sonuna doğru yükseldi.

CoinGecko'ya göre SOL'un fiyatı şu anda 106,79 dolar seviyesinde ve son 24 saat içinde %6'dan fazla düştü.